Santiago Ramón y Cajal

Allikas: Vikipeedia
Santiago Ramón y Cajal

Santiago Ramón y Cajal (1. mai 185217. oktoober 1934) oli Hispaania patoloog, histoloog, neuroteadlane, Nobeli füsioloogia- või meditsiiniauhinna laureaat. Tänu oma läbimurdelistele uuringutele aju rakulise ehituse ja organisatsiooni valdkonnas peetakse teda kaasaegse neuroteaduse rajajaks[1].

Ta oli silmapaistva kunstilise andega, mis on jätnud püsiva jälje neurobioloogia ajalukku. Sadu tema joonistatud närvirakkude ja ajukoe skeeme kasutatakse õppetöös tänase päevani.

Biograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Santiago Ramón y Cajal sündis 1852. aastal Petilla de Aragoni nimelises Hispaania külas. Lapsepõlves oli ta mässumeelne ja probleemse käitumisega nooruk, mistõttu oli ta korduvalt sunnitud koole vahetama. Tänu oma märkimisväärsele kunstiandele soovis ta noorena kunstnikuks hakata, mis leidis tema kohaliku kogukonna arstina töötavas isas tugevat vastuseisu[2]. Oma ülikooliõpinguid alustas ta siiski arstiteaduste valdkonnas Zaragoza ülikoolis, kus ta 1873. aastal sai meditsiinikraadi.

Ülikooliõpingute järel teenis ta arstina Hispaania sõjaväe meditsiiniteenistuses ning osales 1874. ja 1875. aastal Guerra de los Diez Años (1868–1878) (Guerra Larga) Kuubas.[3] Teenistuse käigus haigestus ta malaariasse ja tuberkuloosi ning pöördus tagasi Hispaaniasse. 1877. aastal kaitses ta Madridis meditsiinidoktori kraadi ning 1883. aastal asus ta Valencia ülikoolis tööle anatoomiaprofessorina. Hiljem töötas ta professorina ka Barcelonas (1887) ja Madridis (1892). 1922. aastal asutas ta Bioloogiliste Uuringute Laboratooriumi (Laboratorio de Investigaciones Biológicas), mis hiljem nimetati tema auks ümber Cajali Instituudiks (Instituto Cajal).

1879. aastal abiellus ta Silveria Fañanás Garcíaga. Sellest abielust sündis neli tütart ja kolm poega.[4][5]

Santiago Ramón y Cajal suri Madridis 1934. aastal 82 aasta vanuselt.

Teadustöö[muuda | muuda lähteteksti]

Ramón y Cajal keskendus oma varajases teaduslikus karjääris Zaragoza ja Valencia ülikoolides bakterioloogiale uurides koolera mikrobioloogiat ning kudede põletiku patoloogiat. 1887. aastal saabus ta karjääris otsustav pöördepunkt, kui 35-aastaselt Madridi külastades nägi ta mikroskoobist esmakordselt Camillo Golgi väljatöötatud hõbekromaat-rakuvärvimismeetodiga töödeldud ajukoe lõike. Kuigi tol ajal veel suhteliselt vähetuntud meetod, mõistis Cajal, et selle abil on võimalik tuua selgust ühele vastuolulisematest küsimustest 19. sajandi neurobioloogias – nimelt kuidas närvirakud omavahel interakteeruvad. See kogemus innustas teda alustama uurimistööd neurobioloogia valdkonnas, mis kujunes aastakümnetepikkuseks ja märkimisväärselt viljakaks.

Neuroni doktriin[muuda | muuda lähteteksti]

1830. aastatel püstitasid Jacob Schleiden, Theodor Schwann ja Rudolf Virchow rakuteooria, mille kohaselt kõik elusorganismid koosnevad rakkudest. Saksa teadlased Joseph von Gerlach vanem ja Otto Deiters postuleerisid aga seejärel, et närvikude on erandlik, kuna närvirakud ei ole iseseisvad üksused, vaid moodustavad ühtse retikulaarse võrgu ehk süntsüütsiumi. Seda seisukohta kinnitas ja rafineeris itaallasest neuroanatoom Camillo Golgi, kes oma hõbekromaathistoloogilise rakuvärvingu meetodile tuginedes väitis, et närvirakkude aksonid moodustavad retikulaarse võrgu, samas kui närvirakkude dendriidid ei moodusta ühist võrku ning täidavad pigem toite- ja tugirolli. Golgi väljatöötatud histoloogilist preparaati kasutades jõudis aga Cajal diametraalselt vastupidisele seisukohale. Uurides väikeaju rakulist struktuuri ja hiljem pea tervet ülejäänud aju, järeldas Cajal, et närvirakud moodustavad selgepiirilisi eraldi üksusi ning interakteeruvad otseühenduse asemel vastavate ühenduspunktide kaudu. See kontseptsioon sai tuntuks neuronidoktriinina ning leidis lõplikku kinnitust 1950. aastate elektronmikroskoopiauuringutes[1].

Funktsionaalse polaarsuse teooria[muuda | muuda lähteteksti]

Cajali teine suur panus neurobioloogiasse oli funktsionaalse polaarsuse teooria. Selle kohaselt käituvad dendriitideks nimetatavad närvirakujätked ja rakukeha informatsiooni sisendina, samas kui aksoninimeline närvirakujätke täidab informatsiooni väljundi funktsiooni. See teooria võimaldas rakkude morfoloogiale tuginedes ennustada informatsiooni liikumissuunda läbi närvivõrkude. Tänu funktsionaalse polaarsuse teooriale kirjeldas inglise neurofüsioloog Charles Sherrington hiljem detailselt informatsiooni liikumist refleksikaartes ning see teooria on tänapäevani üks moodsa neuroteaduse alustaladest [1].

Lisaks neuroni doktriinile ja funktsionaalse polaarsuse teooriale oli Cajalil karjääri jooksul neuroteadustes muidki silmapaistvaid saavutusi. Ta avastas närviraku aksoni kasvukoonuse, kirjeldas esmakordselt dendriitide spaine ning koostas neuroni doktriinile ja funktsionaalse polaarsuse teooriale põhjalt esimesed refleksikaare diagrammid. Cajal postuleeris ka sünaptilist spetsiifilisust seletava kemotaksise teooria ning oma karjääri jooksul kirjeldas Cajal põhiliste ajuregioonide rakulise mikrostruktuuri, tegi joonised ja iseloomustas üksikasjalikult põhilisi morfoloogilisi rakutüüpe. Ta oli esimene, kes pani aju närvirakkude gruppide joonistele nooled. Kuigi tol ajal ei teatud ega osatud seletada täpselt neuronites toimuvat, oletas Cajal üldjoontes õigesti - närviimpulsside liikumisteedel ajus on kindlad suunad.

Silmapaistvate saavutuste eest jagas Santiago Ramón y Cajal 1906. aastal Itaalia neuroanatoomi Camillo Golgiga Nobeli füsioloogia- või meditsiiniauhinda.[6]

Galerii Santiago Ramón y Cajali närvisüsteemi joonistest[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 Squire L.R., Bloom F.E., McConnell S.K., Roberts J.L., Spitzer N.C., Zigmond M.J. "Chapter 2: The Architecture of Nervous Systems". "Fundamental Neuroscience" 2nd Ed. ISBN:0126603030
  2. Santiago Ramón y Cajal, Recuerdos de mi Vida, Madrid Imprenta y Librería de N. Moya, Madriid 1917, Köide I, Peatükk X
  3. Sarah Taddeo, Santiago Felipe Ramon y Cajal (1852-1934), veebiversioon (vaadatud 9.05.2015)(inglise keeles)
  4. Santiago Ramón y Cajal - Biographical, The Nobel Prize in Physiology or Medicine 1906 Camillo Golgi, Santiago Ramón y Cajal, veebiversioon (vaadatud 9.05.2015)(inglise keeles)
  5. Märkus 1: Elizabeth H. Oakes, "Encyclopedia of World Scientists" andmetel (lk 616) abiellus ta 1880 ja perre sünds 6 last
  6. http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/medicine/laureates/1906/cajal.html Vaadatud 09.05.2015