Ferid Murad

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ferid Murad
Ferid Murad.jpg
Ferid Murad (2008)
Sündinud 14. september 1936 (86-aastane)
Whiting, Indiana, Ameerika Ühendriigid
Alma mater DePauw' Ülikool
Case Western Reserve'i Ülikool
Teadlaskarjäär
Tegevusala(d) biokeemia
farmakoloogia
Tunnustus Nobeli meditsiiniauhind (1998)

Ferid Murad (albaania keeles Ferid Murati; sündinud 14. septembril 1936 Whitingis Indianas) on albaania päritolu Ameerika Ühendriikide farmakoloog, Nobeli meditsiiniauhinna laureaat (1998).

Ta on George Washingtoni Ülikooli biokeemia ja molekulaarbioloogia professor. Tema põhilised uurimisvaldkonnad on rakusignalisatsioon ja homöostaas[1]. Nobeli auhinna sai ta selle eest, et avastas, et kardiovaskulaarse süsteemi regulatsioonis toimib signaalmolekuli rollis lämmastikoksiid. Ta näitas, et nitroglütseriin ja seonduvad ravimid toimivad kui vasodilataatorid, sest neist moodustub organismis lämmastikoksiid NO, mis toimib kui signaalmolekul ja mõjub veresoontele lõdvestavalt, laiendades neid.

Haridus- ja töökäik[muuda | muuda lähteteksti]

Ta lõpetas 1958. aastal Greencastle's Indianas asuva DePauw' Ülikooli bakalaureusekraadiga keemia erialal. 1965. aastal sai ta Clevelandis asuvast Case Western Reserve Universityst filosoofiadoktori farmakoloogias ja meditsiinidoktori kraadi.[2]

Ta töötas professorina aastatel 1975–1981 Virginia Ülikooli meditsiinikoolis ja 1981–1989 Stanfordi Ülikooli sisehaiguste ja farmakoloogia osakonnas. 1997. aastal sai ta professoriks University of Texas Health Science Center at Houstonis.[2] Aastatel 1999–2011 oli ta Texase ülikooli molekulaarse meditsiini instituudi direktor. 2011. aastast töötab ta George Washingtoni Ülikooli biokeemia ja molekulaarbioloogia osakonnas professorina.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Ta on valitud mitme ülikooli audoktoriks (sealhulgas Lvivi rahvuslik meditsiiniülikool, 2001)[2]

Valitud teadusakadeemiate liikmeks[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema isa Xhabir Murat Ejupi oli albaanlane, kes rändas noorukina Makedooniast Lääne-Euroopasse. Hiljem emigreerus ta USA-sse.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Ferid Murad. nasonline.org
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 Ferid Murad, M.D., Ph.D. nobelprize.org

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]