Meditsiin

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Arstid operatsioonisaalis

Meditsiin ehk arstiteadus (ladina keeles ars medicina 'ravimise kunst'; samatüveline medeor 'ravin, arstin') on rakendusbioloogia haru, mis tegeleb inimese tervise kaitse ja tugevdamise, haiguste ning nende diagnoosimise, ennetamise, profülaktika ja raviga ning eluea pikendamisega.[1]

Meditsiin ehk arstiteadus on interdistsiplinaarne, tuginedes nii loodus- kui ka sotsiaalteadustele. Pidevalt integreeruva ja täieneva teadusdistsipliinina on see tihedas seoses järgmiste teaduse põhivaldkondade ja erialadega:

Meditsiin liigitatakse lihtsustatult kaheks:

Euroopa Liidu meditsiinisüsteem[muuda | muuda lähteteksti]

Kui Eesti astus Euroopa Liitu, mõjutas see ka meie tervishoiusüsteemi, sh akadeemilisele meditsiinipersonalile esitatavaid hariduslikke nõudmisi (hambaarstide õdede kõrghariduse nõue jm). Seadusandlikus, majanduslikus ning meditsiiniseadmete, protseduuride ja ravimitega seotut reguleerib Euroopa Nõukogu ning detailsemalt on määrustiku üldjuhised koondatud Euroopa farmakopöasse.

Eesti Vabariigi meditsiini- ja tervishoiusüsteem[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Vabariigis kehtiv tervishoiusüsteem ja sellega seotu põhineb solidaarsel kindlustusel. Tervishoiusüsteemi majandab EV Sotsiaalministeerium koos Haigekassaga, juhindudes riigieelarve seaduses ettenähtud kuludest ning tuludest (2012. aasta riigieelarve seadus sätestas jaotises 11 Sotsiaalministeeriumi eelarve tulude osaks 57,18 miljonit eurot ja kuludeks 2,770 miljonit eurot).

Meditsiini erialad Eesti teadussüsteemis[muuda | muuda lähteteksti]

Eestis koolitatakse akadeemilise kõrgharidusega arste peamiselt Tartu Ülikooli arstiteaduskonnas ning akadeemilise kõrg-, keskeri- jne meditsiinipersonali vastavates asutustes. Eeskirjade kohaselt loeb Tartu Ülikooli arstiteaduskond oma eesmärkideks anda arstidele tööks vajalikke teoreetilisi teadmisi ja praktilisi oskusi, mis võimaldaksid eriala lõpetanuil arstiks kujuneda.

Akadeemilise meditsiini erialad[muuda | muuda lähteteksti]

Tasustatavaid ja akrediteeritud meditsiiniteenuseid ja -vahendeid võivad meil pakkuda üksnes Terviseametis registreeritud asutused ning arstina ehk õena (ka erialaarstina ja erialaõena) registreeritud isikud. Isikute register on avalik ja kättesaadav aadressil http://www.terviseamet.ee/tervishoid/tervishoiutootaja-registreerimine.html.

Alternatiivmeditsiini eriala[muuda | muuda lähteteksti]

Patsientide nõustamine, profülaktika, diagnoosimine ja ravimine kehtivaid arstina/farmatseudina jms registreerimisnõudeid, protseduuri- ja teadmusreegleid ning erialaseid andmebaase, meetodeid, statistilisi analüüse ning teadusuuringuid kasutamata või omakäelisel kasutamisel, kuid inimesi/loomi/linde haiguslike seisundite ennetamisel, ravimisel ja mõistliku, teadvustatud nõusoleku olemasolul, siiski avitavad inimesed, kellel on piisav hulk hoolealuseid loetakse alternatiivmeditsiini eriala juurde kuuluvaks. Siiski pensionipõlve pidav endine arst, kes nõustab oma lähedasi, ei tegele alternatiivmeditsiiniga, nagu ka oma lähedaste tervislikku seisundit jälgiv ja ravimteesid kasutav lapsevanem ei tegele alternatiivmeditsiiniga.

Alternatiivmeditsiini harud[muuda | muuda lähteteksti]

Lihtsustatult võib alternatiivmeditsiini hulka kuuluvaiks lugeda märkimisväärse hulga praktiseerijate, vahendite, meetodite, teadmiste ja tarbijate olemasolul ka:

Haridusjärgsete arsti erialade klassifikatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

EV Sotsiaalministeeriumi määrus nr 110, 28.11.2001 on kehtestanud tervishoiuteenuste korraldamise seaduse § 20 lõike 2 alusel eriarstiabi erialade loetelu alljärgnevalt:

Erihambaarsti erialad:

Eriarstide erialad:

Meditsiinierialade loetelu mujal maailmas[muuda | muuda lähteteksti]

Kliinilised erialad[muuda | muuda lähteteksti]

Meditsiiniharud arstidele[muuda | muuda lähteteksti]

Meditsiini alustalad/baasteadmised ehk prekliinilised erialad[muuda | muuda lähteteksti]

Kliinilised erialad[muuda | muuda lähteteksti]

Diagnostilised erialad[muuda | muuda lähteteksti]

Interdistsiplinaarsed teemad[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Meditsiin". Miks.ee. Vaadatud 27. märts 2020.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]