Francis Crick

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Francis Crick
Francis Crick 1995.jpg
Francis Crick (1995)
Sündinud 8. juuni 1916
Weston Favell, Northamptonshire
Surnud 28. juuli 2004 (88-aastaselt)
San Diego, California
Alma mater University College London
Cambridge'i Ülikool
Teadlaskarjäär
Tegevusala(d) füüsika
molekulaarbioloogia
Tunnustus Nobeli meditsiiniauhind (1962)
Autogramm
Francis Crick signature.svg

Francis Harry Compton Crick (8. juuni 1916 Weston Favell, Northamptonshire28. juuli 2004 San Diego, California) oli Briti molekulaarbioloog ja füüsik, üks DNA struktuuri kindlakstegijatest, kes pälvis koos James Watsoni ja Maurice Wilkinsiga 1962. aastal Nobeli meditsiiniauhinna.

Juba väga noorelt oli Crick huvitatud teadusest ja luges teadusraamatuid. Esimesi teaduskatseid hakkas ta tegema kodus 10-aastaselt. Keskkoolis oli ta keskendunud reaalainetele. Ta lõpetas Londoni Ülikooli füüsika erialal 21-aastaselt. Ta alustas doktoritööd 1937. aastal; see aga katkes seoses Teise maailmasõjaga (laborit tabas pomm).

Sõja ajal oli ta üks Briti mereväe jaoks magnet- ja akustiliste meremiinide väljatöötajaid. 1947. aastal asus Crick õppima Cambridge'i Strangewaysi laboris bioloogiat ja 1949. aastal liitus ta teadlasena Meditsiiniuuringute Nõukogu töörühmaga Cambridge'i Ülikooli Cavendishi laboratooriumis, uurides röntgenikiirte murdumist. Doktoritöö lõpetas Crick 1954. aastal.

1957. aastal kasutas ta esmakordselt ka praegu kasutusel olevat mõistet "molekulaarbioloogia tsentraalne dogma". See on tõdemus, et DNA informatsioon, mis on liikunud RNA molekulilt valkudeni, ei saa tagasi liikuda valkudest RNA-le ja DNA-le.

Ta kirjutas ka neli raamatut.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]