Ivan Pavlov

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib füsioloogist; samanimeliste kohta vaata lehekülge Ivan Pavlov (täpsustus)

Ivan Pavlov
Ivan Pavlov nobel.jpg
Sündinud 26. september 1849
Rjazan
Surnud 27. veebruar 1936 (86-aastaselt)
Leningrad
Tunnustus Nobeli meditsiiniauhind (1904)

Ivan Petrovitš Pavlov (vene keeles Иван Петрович Павлов; 26. september (14. september vkj) 1849 Rjazan27. veebruar 1936 Leningrad) oli vene füsioloog, kes sai kuulsaks tingitud reflekside ehk Pavlovi reflekside avastajana.

Ta pälvis 1904. aastal Nobeli füsioloogia- või meditsiiniauhinna vereringe füsioloogia ja seedimise alaste teadusuuringute eest. Ta oli esimene Nobeli auhinna laureaat Venemaal.

Õpingud ja teadustöö[muuda | muuda lähteteksti]

Ivan Pavlov õppis Peterburi ülikoolis.

Üks Pavlovi koertest. Pavlovi muuseum Rjazanis

Tema töö oluliseks edasiarendajaks oli Pjotr Anohhin.

Pavlov ja Venemaa revolutsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

1917. aastal toimunud revolutsioonide ajal keeldus Pavlov lahkumast Venemaalt, vaatamata teda tabanud ülekohtule – temalt konfiskeeriti teadustööde eest saadud kuus kuldmedalit ja natsionaliseeriti panka deponeeritud Nobeli auhinna rahaline osa.

Hiljem keelasid võimud tal emigreeruda, kartes tema paljastusi Nõukogude Venemaa tegelikkuse kohta. Pärast inglise kirjaniku Herbert Wellsi külaskäiku nälgiva Pavlovi juurde ja Rahvusvahelise Punase Risti palveid lubada tal emigreeruda võeti Pavlovi olukord erikontrolli alla ning talle eraldati elatusvahendeid. Pärast seda lubati tal järelevalve all reisida välismaale: Soome, Suurbritanniasse, Ameerika Ühendriikidesse ja Prantsusmaale. Tal oli võimalus välismaale jääda, kuid ta keeldus sellest.

Suvitamine Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Ivan Pavlov veetis koos perega 26 suve Eestis Sillamäel (täpsemini selle külje all Türsamäel ehk Tiurselis).[1]

Surm[muuda | muuda lähteteksti]

Ivan Pavlov pooldas tervislikku eluviisi ja oli tugeva tervisega, kuid 1936. aastal haigestus ta mingisse gripilaadsesse viirushaigusse, nagu ta ise iseloomustas, ning pöördus sugulaste soovitusel raviarsti poole (selleks oli hiljem Maksim Gorki "surnuksravimise" eest süüdi mõistetud ja 1941. aastal maha lastud D. Lepnev), kes tegi talle süsti. Seejärel Pavlovi tervis halvenes ning ta sai aru, et on suremas[2].

Surma lähenemist tundev Pavlov kutsus oma õpilased kokku ja kirjeldas oma tundmusi, kuni ta suri. Ühele juhuslikule külastajale öeldi: "Akadeemik Pavlov on hõivatud. Ta sureb."

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. T. Kändler 2016. Maaleht 22. sept. lk. 37.; Daniel P. Todes. Ivan Pavlov: A Russian Life in Science.
  2. Загадка смерти академика

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]