Niels Ryberg Finsen

Allikas: Vikipeedia
Niels Ryberg Finsen
Sündinud 15. detsember 1860
Tórshavn
Surnud 24. september 1904 (43-aastaselt)
Kopenhaagen
Tunnustus Nobeli meditsiiniauhind (1903)
Niels Ryberg Finsen Carl Wentorfi maalil

Niels Ryberg Finsen (15. detsember 1860 Tórshavn24. september 1904 Kopenhaagen) oli Fääri saartelt pärit Taani arstiteadlane.[1]

Tema vanemad olid islandi päritolu. Tema isa Hannes Finsen oli jurist, kes oli Fääri saarte parlamendi liige ja hiljem Taani valitsuse esindaja (amtmand) Fääri saartel.[1] Nielsi vennast Olaf Finsenist sai farmatseut ja Tórshavni esimene linnapea, teisest vennast Vilhelm Hannes Finsenist postitegelane ja kirjastaja.

Õpingud ja valgusravi uuringud[muuda | muuda lähteteksti]

Niels õppis esialgu sünnilinnas, kuid 1874. aastal saadeti ta Taanisse Herlufsholmi internaatkooli, kus õppis ka ta vend Olaf. Niels ei olnud eriti silmapaistev õpilane ning seetõttu saadeti ta 1876. aastal Islandile Reykjavíki vanimasse gümnaasiumi Menntaskólinn í Reykjavík, kus oli õppinud ka tema isa. Seal edenesid tema õpingud märgatavalt paremini.

Aastal 1882 asus Niels Finsen Kopenhaageni ülikooli arstiteadust õppima ja lõpetas ülikooli 1890. aastal. Viletsa tervise tõttu ei saanudki ta arstina tööle asuda[2] ja temast sai ülikoolis prosektor. Aastal 1898 sai ta professori aunimetuse.

Niels Finsen uuris eelkõige valguse rakendamist mitmesuguste haiguste ennetamises ja ravis. Valguse toimet hakkas ta uurima seetõttu, et põdes ise juba 23-aastaselt kroonilist südame- ja maksahaigust, mis põhjustas muu hulgas vesitõbe, hingamisraskusi ja väsimust, ning ta püüdis päikese käes oma hädadele leevendust leida. Tema haigus osutus hiljem Picki tõveks.[3] Hiljem tegeles ta peamiselt nahahaiguste ning eriti nahatuberkuloosi lupus vulgaris'e ravi uurimisega[4], kuid katsetas valgusravi ka muu hulgas rõugete ravimisel.

Aastal 1896 asutati valgusravi instituut ja Niels Finsenist sai selle esimene direktor. Hiljem ühines instituut Kopenhaageni ülikooli haiglaga ja sellest sai peamiselt proteolüüsiga tegelev vähiuuringute keskus.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1899 sai Niels Finsen Dannebrogi ordu rüütliks.

Aastal 1903 sai ta oma tegevuse eest valgusravi vallas Nobeli füsioloogia- või meditsiiniauhinna. Ta on siiani ainuke Fääri saartelt pärit Nobeli auhinna saaja.

Mälestuse jäädvustamine[muuda | muuda lähteteksti]

Niels Ryberg Finsen Fääri saarte postmargil

Niels Ryberg Finseni auks nimetati Kopenhaageni ülikooli haigla vähiuuringute labor Finseni laboriks.

Üks Tórshavni peatänavaid kannab tema nime. Kopenhaagenisse püstitati 1909. aastal Rudolph Tegneri valmistatud Finseni skulptuur.

1983. aastal andis Fääri saarte post välja Niels Ryberg Finseni pildiga postmargi.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]