Baruch Samuel Blumberg

Allikas: Vikipeedia
Baruch Samuel Blumberg
Baruch Samuel Blumberg (1999)
Sündinud 28. juuli 1925
New York, New Yorgi osariik, Ameerika Ühendriigid
Surnud 5. aprill 2011 (85-aastaselt)
Mountain View, California
Alma mater Oxfordi Ülikool
Columbia Ülikool
Teadlaskarjäär
Tegevusala(d) biokeemia
füsioloogia
Tunnustus Nobeli meditsiiniauhind (1976)
Baruch Samuel Blumberg (1999)

Baruch Samuel Blumberg (28. juuli 1925 New York5. aprill 2011 Mountain View) oli USA arstiteadlane, nobelist.

Bloomberg sündis New Yorgis Brooklynis ja käis kohalikus juudi põhikoolis. Tema koolivend, neli aastat noorem Eric Kandel pälvis 2000 samuti Nobeli meditsiiniauhinna. Seejärel õppis ta Far Rockaway keskkoolis, mille on lõpetanud ka Nobeli füüsikaauhinna pälvinud Richard Feynman ja Burton Richter. Seejärel lõpetas ta kiitusega New Yorgis Schenectadys oleva Union College'i. Ta astus Columbia ülikooli matemaatikat õppima, aga vahetas eriala ja lõpetas 1951 meditsiiniteaduskonna. Kuni 1955 töötas ta Columbia presbüteri meditsiinikeskuses algul interni ja siis residendina. Seejärel astus ta Oxfordi ülikooli doktoriõppesse ja kaitses seal 1957 doktorikraadi.

1950. aastatel reisis Blomberg maailmas, kogudes inimeste vereproove ja õppides tundma pärilikkuse käigus tekkivat varieerumist. Ta keskendus sellele, miks mõni inimene jääb nakkushaigusse ja teine sarnases keskkonnas elav inimene mitte.

1964 avastas ta kollatõbe uurides ühe austraalia aborigeeni veres B-hepatiidi antigeeni. Koos oma töörühmaga suutis ta välja töötada testi, millega avastada veres latentselt asuvat hepatiidiviirust. See aitas vältida selle haiguse levikut doonorivere kaudu.

Blomberg töötas välja B-hepatiidi vaktsiini ja patenteeris selle. Kuid selleks, et hepatiidiga ülemaailmselt edukamalt võidelda, hakkas ta oma patenteeritud vaktsiini tasuta levitama. See mõjus kiiresti, näiteks Hiinas vähenes laste nakatumine B-hepatiiti kümne aastaga 15%-lt 1%-le.

Alates 1977 oli Blumberg Pennsylvania ülikooli meditsiini- ja antropoloogiaprofessor. 2005 valiti ta Ameerika Filosoofiaseltsi presidendiks. 19992002 oli ta NASA Astrobioloogia Instituudi direktor. 2005. aasta novembris nimetati ta ettevõtte United Therapeutics Corporation teadusnõukogu esimeheks, nõustades ettevõtet ulatuslike viirusevastaste vahendite väljatöötamise osas, ja selles ametis töötas ta kuni surmani. Esimehena juhatas ta kolme nano- ja telemeditsiinitehnoloogiakonverentsi.

2002. aastal teatas ta New York Timesile antud intervjuus:

«Elude päästmine on see, mis tõi mind meditsiini juurde. Juudi filosoofias on idee, et kui sa päästad üheainsa elu, siis päästad sa terve maailma.»

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Baruch Samuel Blumberg pälvis 1976. aastal koos Daniel Carleton Gajdusekiga viiruste tekke ja leviku uurimise eest Nobeli meditsiiniauhinna. Auhinna andmisel toonitati tema tööd prioonide abil leviva ajuhaiguse kuru uurimisel, nimelt näitas ta, et kuru on nakkav, ja see oli esimene prioonhaigus, mille nakkuslikkus tõestati.

Valitud teadusühingute liikmeks[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]