Rahvahääletus avalike algkoolide seaduse muutmiseks

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Rahvahääletus avalike algkoolide seaduse muutmiseks oli Eestis 17.19. veebruarini 1923 toimunud rahvahääletus, milles otsustati avalike algkoolide seaduse muutmise üle. Rahvahääletusel tuli anda poolt- või vastuhääl usuõpetuse lubamiseks algkooli õppekavas.

Rahvaalgatuse (1922) ja rahvahääletuse läbiviimise eest seisis Kristlik Rahvaerakond, kes oli oma ülesandeks võtnud usuõpetuse säilitamise koolide õppekavas. 1920. aastal vastu võetud avalike algkoolide seaduses oli usuõpetus õppekavast välja jäetud ja sätestatud, et algkool on ilma usuõpetuseta.

Rahvahääletusest võttis osa 461 005 inimest, neist 328 369 andsid hääle algkoolis usuõpetuse õpetamise poolt, 130 476 aga olid selle vastu. Usuõpetus kuulus rahva tahte kohaselt taas kohustusliku õppeainena algkooli õppekavva, kuid õpilastele oli usuõpetuse tundidest osavõtt vabatahtlik.

Rahvahääletuse tulemusena läks I Riigikogu laiali ja kuulutati välja II Riigikogu erakorralised valimised 5.–7. mail 1923. Kristlik Rahvaerakond sai valimistel 7,3% hääli ja Riigikogus 8 kohta.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]