Põllumeeste Kogud

Allikas: Vikipeedia
Põllumeeste Kogud
Asutatud 1920
Ideoloogia Agraarpartei, paremkonservatiivne erakond

Põllumeeste Kogud (kaasaegses kirjanduses ka Põllumeestekogud; inglise keeles Farmers' Assemblies) oli 1920. aastal Eestis asutatud agraarerakond.

Erakonna asutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Agrraarparteina asutati 1917. aastal Eesti Maarahva Liit, kuid 1919. aasta Asutava Kogu valimistel aga sai EML (8 kohta), kehvi valimistulemusi seostati selle liidri Konstantin Pätsiga, kes oli ka Ajutise Valitsuse Vabadussõja aegne peaminister. Samuti oli Eesti Maarahva Liit ainsa legaalse parteina tegutsenud ka Saksa okupatsiooni ajal ning omas seega saksa okupatsioonivõimudega koostööd teinud kollaboratsionistide mainet.

1920. aastal toimunud sügisel otsustati II põllutöö kongressil moodustada oma huvide kaitseks EML asemel uus erakond, Põllumeeste Kogud, mis esmajoones esindas jõukaid põllumehi, aga ka teiste varakamaid klasse. Põllumeestekogude ajalehes Kaja kirjutati 9. oktoobril 1920: "Ka Soomes, Rootsis, Daanis, Baieris, Ungaris, Bulgarias jne. jne. – igal pool ühinevad põllumehed, et parteide eestkostmise alt vabaneda ja iseseisvalt ning otsekoheselt politilisest elust osa võtta[1]."

Põllumeeste Kogude juhtfiguurideks olid: Konstantin Päts, Jaan Teemant, Karl Einbund (hiljem Kaarel Eenpalu) ja periooditi ka Johan Laidoner.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

  • V. J. Jaan Tõnisson, sotsialdemokradid ja Eesti põllumehed. Kaja, 9. oktoober 1920, nr. 206, lk. 2.