Iseseisev Sotsialistlik Tööliste Partei

Allikas: Vikipeedia
Iseseisev Sotsialistlik Tööliste Partei
Eesti erakond
Asutamine 1922, 1925 ühines ESDTPga
Peakorter Tallinn
Ideoloogia sotsialism
Meediakanal Tööliste Võitlus

Iseseisev Sotsialistlik Tööliste Partei (lühend ISTP), ka iseseisvad sotsialistid oli Eesti Vabariigis tegutsenud partei.

Rahvakeeles kutsuti partei liikmeid ka isesotsideks.

Partei moodustumine[muuda | muuda lähteteksti]

Partei moodustamise aluseks oli 1917. aastal Eestis moodustatud Eesti Sotsialistide-Revolutsionääride Parteist moodustatud Eesti Iseseiseva Sotsialistliku Tööliste Partei vasak- ja parempoolse tiiva erinevatest poliitilisest suunitlusest tingitud parteisiseste lahkhelide tulemusena toimunud lõhenemine.

Hans Kruus

EISTP asus Kommunistliku Internatsionaali platvormile (toetas proletariaadi diktatuuri ideed) ja soovis ühineda illegaalse Eestimaa Kommunistliku Parteiga. Viimane polnud sellega nõus, takistas EISTP pääsemist Kominterni ja püüdis haarata enda kätte juhtpositsiooni EISTPs.

1921. aasta suvel viibis partei esimees Hans Kruus III Kommunistliku Internatsionaali III kongressil Moskvas ja pärast tutvumist Nõukogude Venemaa tegelikkusega loobus H. Kruus 1922. aastal poliitilisest tegevusest, astus välja Riigikogust ja parteist ning pühendus ajaloo uurimisele ja õpetamisele.

1922. aastal Eesti Iseseisev Sotsialistlik Tööliste Partei lõhenes, kuna partei vasak tiib tahtis Kominterniga ühineda, lahkus partei parem tiib ja asutas Iseseisva Sotsialistliku Tööliste Partei.

EISTP-s aga õnnestus kommunistide poolt parteis juhtpositsiooni haaramine 1922. aasta aprillis, kui EISTP muutus EKP käsualuseks ja partei endised juhid heideti parteist välja.

Iseseiseva Sotsialistliku Tööliste Partei häälekandja oli ajaleht Tööliste Võitlus, mille toimetaja oli Oskar Gustavson.

ISTP II Riigikogus[muuda | muuda lähteteksti]

II Riigikogu valimistel 1923. aastal sai Iseseisev Sotsialistlik Tööliste Partei 21 704 häält ehk 4,7% häältest ja 5 kohta II Riigikogus.

Partei likvideerumine[muuda | muuda lähteteksti]

1925. aasta aprillis ühinesid iseseisvad sotsialistid ja Eesti Sotsiaaldemokraatlik Tööliste Partei ja moodustasid Eesti Sotsialistliku Tööliste Partei.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]