Mägi-Karabahh

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kaardil tumedamana kujutatu on ligikaudne ala, mis oli armeenlaste poolt okupeeritud Aserbaidžaanis; lisaks on tähistatud endise Mägi-Karabahhi AO piirid
Republic of Artsakh map.png

Mägi-Karabahh (aserbaidžaani keeles Dağlıq Qarabağ, armeenia keeles Լեռնային Ղարաբաղ Lernajin Gharabagh; mitteametlikult Արցախ Artshahh) on autonoomne oblast (AO) Aserbaidžaani koosseisus, mille staatuse ümber puhkes 1980. aastate lõpus relvastatud konflikt aserite ja armeenlaste vahel. Selle konflikti üheks katalüsaatoriks said märtsis 1988 Aserbaidžaanis Bakuu lähistel Sumgaidis toimunud armeenlaste ja aserite vahelised kokkupõrked, mille käigus aserite enamus tarvitas ulatuslikku vägivalda armeenlaste suhtes.

Staatus[muuda | muuda lähteteksti]

Aserbaidžaani haldusüksusena Mägi-Karabahhi ei eksisteeri. Tema territoorium on jagatud rajoonide vahel, mille piirid alati ei järgi (näiteks põhjaosas) endise Mägi-Karabahhi Autonoomse Oblasti piire.

Hoolimata Armeenia ja Aserbaidžaani vahelisest relvarahust, jätkub nende vahel Mägi-Karabahhis madala intensiivsusega sõda, millega kaasnevad inimohvrid. Ameerika Ühendriigid, Prantsusmaa ja Venemaa vahendavad Armeenia ja Aserbaidžaani valitsusdelegatsioonide läbirääkimisi. Välja on käidud ettepanek korraldada rahvahääletus, mille toimumise aeg määratakse kindlaks edaspidi, et lõplikult otsustada piirkonna staatus, tuua mõned maa-alad tagasi Mägi-Karabahhi kontrolli alla ja tagada julgeolek piirkonnas.

Aserbaidžaani president Ilham Alijev ja Armeenia president Serž Sargsjan kohtusid 2. novembril 2008 Moskvas Venemaa presidendi Dmitri Medvedeviga. Kõneluste lõppedes kirjutati alla deklaratsioonile, milles kinnitati soovi jätkata läbirääkimisi. Pärast seda ongi pooled omavahel kohtunud, sealhulgas Peterburis.

2016. aasta aprillis algas Mägi-Karabahhi ja Aserbaidžaani piiril taas sõjategevus, milles oli kümneid hukkunuid.

2020. aasta 27. septembril teatati uuesti ägenenud relvakonfliktist.[1] Mõlemad pooled teatasid teise poole kaotustest.

Mägi-Karabahhi Vabariik[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Mägi-Karabahhi Vabariik

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Tarmo Maiberg, Merili Nael, Merilin Pärli (27. september 2020). "Armeenia kuulutas välja sõjaseisukorra ja mobilisatsiooni". ERR Uudised. Eesti Rahvusringhääling. Vaadatud 15. septembril 2022.{{netiviide}}: CS1 hooldus: mitu nime: autorite loend (link)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Armeenlaste seisukohad[muuda | muuda lähteteksti]

Aserite seisukohad[muuda | muuda lähteteksti]