Margaret Thatcher

Allikas: Vikipeedia
paruness Margaret Hilda Thatcher
Margaret Thatcher cropped2.png
Margaret Thatcher
Sünniaeg 13. oktoober 1925
Sünnikoht Grantham, Inglismaa
Surmaaeg 8. aprill 2013
Erakond Konservatiivne Partei
Amet Ühendkuningriigi peaminister

Margaret Hilda Thatcher, paruness Thatcher (neiupõlvenimi Roberts, 13. oktoober 19258. aprill 2013) oli Suurbritannia Konservatiivse Partei poliitik, Ühendkuningriigi peaminister 1979 kuni 1990 ja Suurbritannia Konservatiivse Partei esimees aastatel 19751990. Thatcher oli 20. sajandi kõige kauem ametis olnud Briti peaminister ja ainuke naispeaminister Ühendkuningriigis. Margaret Thatcher on tuntud ka kui "Raudne Leedi" – selle hüüdnime andis talle üks Nõukogude ajakirjanik, kes tahtis Thatcherit halvustada tema kindlate seisukohtade tõttu kommunismi suhtes, ent Thatcher pööras selle hoopis enda kasuks, öeldes oma kõnes, et Britannia vajabki "Raudset Leedit". Oma peaministriks oleku ajal oli ta selgelt vastu sotsialismile – vähendas ametiühingute mõju riigis, erastas seni pea täielikult riigile kuulunud ettevõtteid (nt BP jt), vähendas makse jne. Tema valitsemisvormi on hiljem hakatud kutsuma thatcherismiks.

Margaret Thatcher töötas keemikuna, seejärel advokaadina. Aastal 1959 valiti ta Finchley valimisringkonnast parlamendiliikmeks.

Noorus ja haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Ronald Reagan, Margaret Thatcher, Nancy Reagan, Denis Thatcher, 1988
Margaret Thatcher, 2001

Margaret sündis 1925. aastal vürtspoodniku Alfredi ja Beatrice Robertsi tütrena Granthamis Inglismaal. Õppis Oxfordi ülikoolis keemiat ja Londonis õigusteadust ning oli tudengina Oxfordi ülikooli Konservatiivide Ühenduse president. 19471951 töötas keemikuna ja hiljem oli kolm aastat advokaat. Aastal 1951 abiellus ärimees Denis Thatcheriga ja 1953 sündisid neil kaksikud Mark ja Carol Thatcher.

Varajane poliitiline karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Alamkoja liige (1959–1970)[muuda | muuda lähteteksti]

1959. aastal valiti ta Briti alamkotta, kus oli saadik 1992. aastani. Aastatel 19611964 oli ta pensioni- ja sotsiaalkindlustuse parlamendisekretär, hiljem aga kuus aastat konservatiivide varikabineti (ase)minister.

Haridusminister (1970–1974)[muuda | muuda lähteteksti]

Aastatel 19701974 oli Thatcher Edward Heathi valitsuses haridusminister. Seejärel oli jälle varikabineti liige.

Opositsiooniliider (1975–1979)[muuda | muuda lähteteksti]

1975. aastal valiti ta Konservatiivse Partei juhiks ja ta oli seega parlamendi opositsiooni juht.

Suurbritannia peaminister (1979–1990)[muuda | muuda lähteteksti]

1979. aastal sai Thatcher Suurbritannia peaministriks.

Sisepoliitika[muuda | muuda lähteteksti]

Rahandus- ja majanduspoliitika[muuda | muuda lähteteksti]

Esimese Briti naisvalitsusjuhina ajas ta ranget rahanduspoliitikat, toetas vaba ettevõtlust, sulges kahjumis riigiettevõtted. Thatcheri peaministrina tehtud uusliberaalsed muudatused tuginesid sellistele põhimõtetele nagu riigi rolli vähendamine majanduses ja sotsiaalsfääris, majandussektorite dereguleerimine, ametiühingute mõju kahandamine, maksukoormuse vähendamine.

Tema ajal suurenes vägagi Inglismaa põhja- ja lõunaosa vaheline lõhe.

Välispoliitika[muuda | muuda lähteteksti]

Suhted EL-ga[muuda | muuda lähteteksti]

Välispoliitikuna ei uskunud Thatcher Euroopa Ühenduse tulevikku ja eelistas tugevdada sidemeid USAga. Ta oli sarnaselt oma Prantsusmaa kolleegi, president François Mitterrandiga, ettevaatlik Saksamaa taasühinemise suhtes, kuna kartis, et Saksamaa võib muutuda liiga mõjuvõimsaks.

12. veebruaril 1986 kirjutas Thatcher koos Mitterrandiga alla Canterbury lepingule Eurotunneli rajamiseks.

Suhted USA-ga[muuda | muuda lähteteksti]

Suhted NSVL-ga[muuda | muuda lähteteksti]

1984 kohtus ta Suurbritannias tulevase Nõukogude liidri Mihhail Gorbatšoviga. Hiljem külastas mitu korda Moskvat, tunnistades avalikult, et usaldab uue mõtlemisega riigijuhti.

Falklandi sõda (1982)[muuda | muuda lähteteksti]

Ta viis Suurbritannia 1982 sõtta Argentinaga Falklandi saarte pärast ja toetas neli aastat hiljem USA pommirünnakut Liibüale.

Hilisemad aastad (1990–2013)[muuda | muuda lähteteksti]

1990 novembris loobus Thatcher peaministrikohast. Ametisse astus John Major. 1992. aastal sai Margaret Thatcher eluaegse parunessi tiitli, millega ta kuulus Suurbritannia parlamendi ülemkotta. Kirjutas memuaarid "Downing Streeti aastad" (ilmus Eestis 1995). Juhtis thatcherismi propageerivat omanimelist fondi.

Thatcher leidis endale palju järgijaid üle maailma, kuid iseäranis Ida-Euroopa riikides, kes peale Nõukogude korra lagunemist otsisid endale uut majanduspoliitikat ja asusid toetama ka uusliberaalset majandusmudelit. Eestis on Thatcheri õpilaseks peetud endist peaministrit Mart Laari. Laari sõnul nimetas Thatcher teda oma lemmikõpilaseks.

Suurbritannias on tema maine suuresti varieeruv - kui Lõuna-Inglismaal, eriti Londonis, mis tema ajal õitses, nähakse teda valdavalt positiivses valguses, siis Põhja-Inglismaa suurtes töölislinnades, kus tema ajal allakäik suurenes (Liverpool, Manchester, Leeds, Sheffield), on teda pidevalt kujutatud negatiivses valguses.

1998. aastal tekitas Thatcher palju kära Tšiili endise diktaatori Augusto Pinocheti külastamisega tolle koduarestis viibimise ajal Ühendkuningriigis, sest Pinochet oli olnud üks põhilisi liitlasi Falklandi sõja ajal.

Thatcheri abikaasa Denis Thatcher suri 88-aastaselt 2003. aastal.

Surm[muuda | muuda lähteteksti]

Paruness Margaret Thatcher suri 2013. aasta 8. aprillil ajurabanduse tagajärjel.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Filmid[muuda | muuda lähteteksti]

2011. aastal linastus Thatcheri elu kajastav linateos "Raudne leedi". Peaosalist kehastanud Meryl Streep pälvis selle rolli eest 2012. aastal parima naisosatäitja Oscari.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev:
James Callaghan
Suurbritannia peaminister
19791990
Järgnev:
John Major