Esimene Mehhiko Keisririik

Allikas: Vikipeedia

Mehhiko Keisririik


1821–1823
Valitsusvorm Konstitutsiooniline monarhia
Keiser Agustin I
Pealinn Mexico
Riigikeeled hispaania keel
Deviis Religión, Independencia, Unión
Eelnev
Uus-Hispaania asekuningriik

Mehhiko Keisririik (hispaania keeles Imperio Mexicano) oli lühiajaline monarhia ja esimene iseseisev sõltumatu riik Mehhiko alal. See oli ainus endine Hispaania koloonia, kus tekkis pärast iseseisvumist monarhia, ja lühikese aja jooksul oli see koos Brasiilia Keisririigiga üks kahest euroopalikust keisririigist Ameerikas. Esimene Mehhiko Keisririik kestis vähem kui kaks aastat.

Keisririigi loomist tähistas 18. septembril 1821 Mehhiko keisririigi iseseisvusdeklaratsiooni väljakuulutamine. Keiser pidi loobuma troonist 1823. aasta märtsis, kui ajutine valitsus sai võimule. Riigi ainus keiser oli Agustín de Iturbide ehk Agustín I, kes krooniti 1822. aasta juulis ja kes sai olla võimul vähem kui kaheksa kuud. Prantsusmaa taastas 1863. aastal Mehhiko keisririigi lühikeseks ajaks.

Iseseisvus[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis Mehhiko iseseisvussõda

Iturbide[muuda | muuda lähteteksti]

Väepealik Agustín de Iturbide valiti ajutise valitsuse peaks ja regendiks, kuni saab valitud sobiv monarh. Iturbide oli väga populaarne tänu tema tegudele iseseisvussõjas, mistõttu toimus 18. mail 1822 massimeeleavaldus, kus nõuti, et Iturbide saaks troonile.[1]

19. mail 1822 nimetas Mehhiko Kongress ta konstitutsiooniliseks keisriks.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Primer Imperio Mexicano". La Guía.
  2. Michael S. Werner (2001). Concise Encyclopedia of Mexico. Taylor ja Francis. lk. 308–9.