Kalifaat

Allikas: Vikipeedia

Kalifaat oli islami riik (araabia riik) 7.–13. sajandil Lähis-Idas, Kesk-Aasias ja Põhja-Aafrikas, mida valitsesid kaliifid.

6. sajandil m.a.j lõi prohvet Muhammad tänapäeva Saudi Araabia aladel poliitiliselt ühendatud religioonil põhineva territooriumi. Varem võrdlemisi keerulise ja konfliktse piirkonna ning võitlevate hõimude jõuline ühendamine ja islami religiooni kiire vastuvõtt viis kalifaadi ehk islamiriigi kasvu, edu ja õitsenguni ning territoorium laienes Põhja-Aafrikast Lähis-Ida, Kesk- ja Kagu-Aasiani. Pärast prohvet Muhammadi surma laienes kalifaat Euroopassegi, kuid juba siis said alguse protsessid, millest alates kalifaat lagunema hakkas. 

Hilisemalt on korduvalt üritatud samaväärset islamikalifaati luua, lähimal on sellele olnud oma suuruse ja seadustiku poolest Osmani kalifaat. Kuid põhiliselt on iga uus katse kalifaati luua põrkunud islami usulahkude erinevustele ja poliitiliste probleemide ning võimuküsimuste taha.

Islamiriik, teise sõnaga kalifaat, on moslemitele, hoolimata usulahust, äärmiselt oluline termin ja poliitilise islami ülim eesmärk. Moslemitel on endiselt unistus ühest ja ainsast valitsejast, kes tuleb ja taaskord moslemid ühte võimsasse ja võitmatusse riiki ühendab. Veel tänapäevalgi pole lihtne propageerida sekulaarset islamit, kuivõrd näiteks enamik sunni moslemid järgib lisaks prohvetile saadetud ilmutustele ka tema muu ühiskondliku tegevuse ideaali.

Kalifaadi allakäik algas kohe pärast Omajjaadide kukutamist 750. aastal. Siis lahknesid igaveseks ka šiiidid ja sunniidid.

Omaijaadide kalifaadi territoorium ca 750. aastal

Kalifaate[muuda | redigeeri lähteteksti]