Serbia tsaaririik

Allikas: Vikipeedia
Српско Царство
Srpsko Carstvo
Serbia tsaaririik
1346–1371
Serbian Empire 1355 CE relief English.png
Serbia tsaaririik Dušan Nemanjići ajal, 1355.
Valitsusvorm autokraatia
Pealinn Skopje
Religioon Õigeusu kirik (Serbia patriarhaat)
Pindala 250 000 km²
Riigikeeled serbia

Serbia tsaaririik (serbia keeles Српско Царство / Srpsko Carstvo) on historiograafiline mõiste riigile Balkani poolsaarel, mis tekkis keskaegsest Serbia kuningriigist. Selle rajas aastal 1346 kuningas Dušan Vägev, kes suurendas oluliselt riigi territooriumit. Ta ülendas ka Serbia kiriku õigeusu patriarhaadiks. Tema poeg ja troonipärija Stefan Uroš V Väeti kaotas suurema osa territooriumist (siit ka epiteet). Serbia tsaaririik lõppes Stefan Uroš V surmaga aastal 1371 ja Serbia riigi lagunemisega. Mõned Stefan Uroš V järglased Serbia osades kuulutasid end tsaariks aastani 1402.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Bütsantsi kodusõda (1341–47).

Loomine[muuda | muuda lähteteksti]

Serbia tsaar Dušan Nemanjić

Aastal 1331 sai Dušan Nemanjić Serbia kuningaks, olles kukutanud ja mõrvanud oma isa Stefan Dečanski (valitses 1322–1331). Aastaks 1345 oli Dušan Vägev laiendanud oma riigi poolele Balkani poolsaarele, suuremaks kui Bütsants või Teine Bulgaaria tsaaririik. Seetõttu kuulutas Dušan end aastal 1345 Serresis "tsaariks" ("tseesar"). 16. aprillil 1346 kroonis ta end Skopjes serblaste ja kreeklaste tsaariks – tiitel tähistas nõuet Bütsantsi järglusele. Tseremoonia viisid läbi äsjaülendatud Serbia patriarh Joanikije II, Bulgaaria patriarh Simeon ja Ohridi peapiiskop Nikolaj I.

1346–48[muuda | muuda lähteteksti]

Tsaar Dušan kahekordistas oma endise kuningriigi suuruse, hõivates Bütsantsi arvelt territooriume lõunas, kagus ja idas. Tema ajal omas Serbia osi tänapäevasest Bosniast ja Hertsegoviinast, Morava Serbiast, Kosovost, Zetast, tänapäeva Makedooniast, tänapäeva Albaaniast ja poolt tänapäeva Kreekast, ja Bulgaaria oli selle vasall. Ta ei võidelnud ühte välilahingut, selle asemel võitis ta oma riigi linnu piirates. Dušan kohustus sõdima Bütsantsi vastu, mis mõjutatuna Neljanda ristisõja võitudest oli püüe vältida olukorra halvenemist. Dušan hõivas kiiresti Tessaalia, Albaania, Epeirose ja enamuse Makedooniast. Pärast keisri piiramist Salonikis aastal 1340 saavutas ta lepingu, mis kindlustas Serbia suveräniteedi piirkondade üle, mis ulatusid Doonaust Kórinthose laheni, Aadria merest Maritsa jõeni ja kogu Bulgaaria kuni Adrianoopoli ümbruseni. Bulgaaria ei olnud taastunud kaotusest serblastele Velbuždi lahingus ja Bulgaaria tsaar, kelle õde hiljem Dušaniga abiellus, muutus tema vasalliks, Teine Bulgaaria tsaaririik oli aastatel 1331 kuni 1365 Serbia vasallriik. Dušan valitses seega kogu Balkani poolsaart, ainult Lõuna-Kreeka, Saloniki ja Traakia pääsesid tema võimu alt. Ta andis varjupaiga endisele Bütsantsi regendile Ioannes VI Kantakouzenosele, kes mässas valitsuse vastu, ja nõustus liidulepinguga.

Stefan Uroš V valitsemine[muuda | muuda lähteteksti]

Dušani järglaseks sai tema poeg Stefan Uroš V Väeti, seda mõistet võib kasutada ka riigi puhul, kuna see langes aeglaselt feodaalsesse anarhiasse. Kombinatsioon äkilisest vallutusest, tagurpidi haldusest ja suutmatusest kindlustada valdusi viis riigi killustumiseni. Seda perioodi tähistab uue ohu tõus: Osmani-türklaste sultanaat laienes järk-järgult Aasiast Euroopasse ning vallutas esmalt Bütsantsi Traakia ja siis teised Balkaniriigid. Olles liiga asjatundmatu oma isa loodud suurriigi säilitamisel, ei saanud Stefan Uroš V tõrjuda välisvaenlaste rünnakuid, ega võidelda oma aadli iseseisvuspüüete vastu. Stefan Uroši Serbia tsaaririik killustus vürstiriikide kogumiks, millest mõned ei tunnistanud tema võimu isegi nominaalselt. Stefan Uroš V suri lastetuna 4. detsembril 1371, peale suure osa Serbia aadli tapmist Maritsa lahingus Osmani-türklaste poolt.

1349–1354[muuda | muuda lähteteksti]

Tsaar Dušan lõi aastatel 1349 ja 1354 seadustekogu, Dušani koodeksi. Koodeks põhines Rooma-Bütsantsi õigusel ja esimesel Serbia põhiseaduselPüha Sava nomokaanonil (1219). See oli tsiviil- ja kanooniline õigus (põhinedes oikumeenilistel kirikukogudel) riigi ja kiriku toimimiseks. Serbia tsaaririik õitses.

Marss Konstantinoopoli peale ja Dušani surm[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1355 alustas Dušan sõjalisi ettevalmistusi ja kogus 80 000 mehelise armee, selle aja kohta tohutu arv. Dušan marssis Konstantinoopoli peale. Pärast Adrianoopoli vallutamist vihases lahingus oli Serbia armee lähedal oma eesmärgile, Konstantinoopolile, mis paiknes umbes 65 km kaugusel idas, kui Dušan 46 aasta vanusena äkitselt tundmatusse haigusesse suri. Dušani ekspeditsioon lõppes koos temaga ja armee taganes koos mehe surnukehaga, kes ülendas Serbia suurriigiks.

Tagajärjed ja pärand[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Serbia tsaaririigi langus.
Next.svg Pikemalt artiklis Stefan Uroš V.
Saksa kaart 19. sajandist, mis näitab Bulgaariat Serbia vasallina pärast Velbuždi lahingut

Uroš Väeti lagunev Serbia tsaaririik osutas võimsatele Osmanitele vähest vastupanu. Konfliktide ja riigi killustumise valguses võitsid Osmanid Vukašini juhitud serblasi aastal 1371 Maritsa lahingus, tehes vasallideks lõunapoolsed kubernerid, ja varsti pärast seda tsaar suri. Kuna Uroš oli lastetu ja aadel ei suutnud kokku leppida õiguspärases pärijas, jätkasid tsaaririigi valitsemist poolsõltumatud provintsiisandad, kes olid sageli üksteisega vaenujalal. Kõige võimsam neist, Lazar, tänapäevase Kesk-Serbia hertsog (mis ei olnud veel Osmanite võimu all), seisis aastal 1389 Osmanitele vastu Kosovo lahingus. Tulemus oli ebaselge, kuid sellele järgnes Serbia langus. Lazari poeg Stefan Lazarević järgnes valitsejana, kuid aastaks 1394 muutus Osmanite vasalliks. Aastal 1402 ütles ta lahti Osmanite ülemvõimust ja hakkas Ungari liitlaseks; järgnevaid aastaid iseloomustas Osmanite ja Ungari võimuvõitlus Serbia territooriumi üle. Aastal 1453 vallutasid Osmanid Konstantinoopoli ja aastal 1458 võeti Ateena. Aastal 1459 Serbia annekteeriti, samuti Kreeka aasta hiljem.

Serbia langusega algas ränne põhjasuunas. Serblased hakkasid võõrvägedes palgasõduriteks ja võitlesid mitteregulaarsetes miilitsa- ja sissiüksustes (haidukid ja uskokid) Balkanil (Habsburgide monarhia), samas teised ühinesid husaaride, seimenite, stratiootide jne.

Jovan Nenad, Serbia väejuht Ungari teenistuses, kuulutas end aastal 1527 tsaariks, valitsedes piirkonda Pannoonia tasandiku lõunaosa.

Õigus[muuda | muuda lähteteksti]

Dušani koodeks aastast 1349
Next.svg Pikemalt artiklis Dušani koodeks.

Sõjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Serbia keskaegne turvis
Next.svg Pikemalt artiklis Keskaegse Serbia armee.
Next.svg Pikemalt artiklis Serbia sõjaajalugu.

Tsaarid[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]