Müra (elektroonika)

Allikas: Vikipeedia

Müra on elektroonikas, sidetehnikas ja raadiotehnikas nähtus, mis avaldub mitmesuguse füüsikalise päritoluga juhuslike elektriliste võnkumistena.

Põhjused[muuda | muuda lähteteksti]

Elektriahelais põhjustavad müra laengukandjate kaootiline soojusliikumine ahelaelementides, elektrilaengute diskreetsusest põhjustatud nn haavelmüra ja samuti elektroonikakomponentide (takistid, kondensaatorid, induktiivpoolid) parameetrite juhuslikud muutused. Müra võnkumised võivad tungida elektriahelatesse ka väljastpoolt kas elektromagnetilise induktsiooni teel või raadiohäiretena. Raadiohäirete allikaiks on mitmesugused looduslikud ja tehislikud elektromagnetnähtused.

Valge müra pinge ajaskaalal
Roosa müra amplituudi sagedusjaotus

Liigitus[muuda | muuda lähteteksti]

Liigitus põhineb tavaliselt sellel, kuidas müra energia vaadeldavas sagedusribas jaotub, kusjuures kasutatakse optilise spektri värvuste nimetusi. Näiteks roosaks nimetatakse müra, mille spektris on ülekaalus madalamasageduslikud komponendid, nii nagu roosa valguse spektris on ülekaalus madalama sagedusega, s.o punase värvusega komponendid.

  • Valge müra spektraaltihedus on kõigil sageduste enam-vähem ühesuurune (näiteks helisagedusel 100 Hz sama mis sagedusel 10 kHz).
  • Roosa müra energia väheneb 3 detsibelli oktavi kohta, olles seega kõigis oktavites ühesuurune (näiteks helisageduste vahemikus 100‒200 Hz niisama suur kui vahemikus 10‒20 kHz). Roosa müra tuntakse ka 1/f-mürana, sest niisuguse müra amplituud väheneb sageduse tõustes, seega on pöördvõrdeline sagedusega.

Vähem kasutatakse mõisteid punane müra (‒6 dB/oktav), sinine müra (+3 dB/oktav), violetne müra (+6 dB/oktav) ja must müra (müra praktiliselt puudub).

Signaali-müra suhe[muuda | muuda lähteteksti]

Signaali-müra suhe on parameeter (tunnussuurus), mis iseloomustab müra taset elektriahelas.

Next.svg Pikemalt artiklis Signaali-müra suhe

Mürategur[muuda | muuda lähteteksti]

Mürategur näitab, kui palju on signaali-müra suhe elektronseadise (näiteks transistori) või elektronseadme (näiteks võimendi) väljundis suurem kui sisendis:

F = \frac{\mathrm{SNR}_{\text{sis}}}{\mathrm{SNR}_{\text{välj}}}

ehk detsibellides:

F_{\mathrm{dB}} = 10 \cdot \mathrm{log} \,\frac{\mathrm{SNR}_{\text{sis}}}{\mathrm{SNR}_{\text{välj}}}.

Müratemperatuur[muuda | muuda lähteteksti]

Müratemperatuur iseloomustab elektronseadises või -seadmes (nt LNB-s) tekkiva soojusmüra ehk termilise müra taset. Mida madalam on müratemperatuur, seda vähem niisugust müra signaalile lisandub. Müratemperatuuri väljendatakse Kelvini kraadides.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]