Valentinipäev

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib tähtpäevast; filmide kohta vaata artiklit Valentinipäev (film)

Valentinipäev ehk sõbrapäev on 14. veebruar.

Päeva loost ja Eestisse jõudmisest[muuda | muuda lähteteksti]

Sõbrapäev sai arvatavasti oma alguse 15. veebruaril tähistatud Vana-Rooma Februa (ka Februatio) puhastusriituse festivalist, mis muudeti hiljem Luperkaalia pühaks. Luperkaalia usuti antiikajal nimeliselt olevat seotut Vana-Kreeka Arkaadia Lükaia festivaliga (vana kreeka: λύκος — lykos, "hunt", ladina lupus) ja Lykaia Paani austamisega.[1]

Kristlus püüdis alates 400ndate lõpust püha välja juurida. Päev pühendati 350 aastal Valentinusele ja praegu on see ka Valentini nimepäevaks. Kuna on kaks selleaegset Valentinuse nimelist pühakut, siis pole täpselt teada kumba Valentinust on mõeldud. Üks neist oli roomlasest preester ja teine Interamna (Terni?) piiskop.

Eestisse levis see vana tähtpäev Soome vahendusel alles 1980. aastate lõpul ja sai siin sõbrapäeva jooned, 1960-ndatel tähistasid seda vähesed koolilaste ringkonnad. Esmalt hakati valentinipäeva tähistama lasteaedades ja koolides, kus toimusid valentinilaadad, kleebiti üksteisele otsaette südamekesi ja avati valentini- postkontor või saadeti valentinipäeva tervitusi ning kaarte õpetajatele ja sõpradele. Vanemad inimesed kingivad lillede kõrval üksteisele kosmeetikat ja majapidamisriistu. Tavaliselt toimub sel päeval ka temaatilisi pidusid ja koosviibimisi.

Päeva tähistamine Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

  • Valentini- või sõbrapäeva sisuks on meil üldse lähedasi inimesi meeles pidada, kuigi algselt oli päev pühendatud armastusele ja kallimale, kellele anti oma tunnetest märku või tehti kingitusi: Lääne-Euroopas ja Ameerikas reklaamitaksegi seda kui armastusavalduste, kihlumis- ja pulmapäeva.
  • Meil müüakse 14. veebruaril ehk sõbrapäeval poodides spetsiaalselt kaunistatud maiustusi ja pisemad temaatilisi kingitusi. Rõhutatakse ka tava kinkida sõpradele lilli. Isevalmistatud kaartide ja sõnumite kõrval leiab puna-roosade temaatiliste kaartide tulva kõigist kauplustest. Viimasel ajal on internetis lai valik e-kaarte, millest osa on üsna humoorikad ja millega saab tervitada kaugel asuvaid sõpru. Uus tava on näiteks valentinipäeva kaartide võistlus, mille algatas Eestis Postimees.
  • Sõbrapäeva lill on traditsiooniliselt punane roos, kuigi meil kingitakse ka teist värvi roose, tulpe, nartsisse ja nelke. Sõbrapäeval on noorte kõrval tasahaaval hakanud keskealised ja vanemadki inimesed lilli ostma ja kinke tegema, sest lõppude lõpuks on tegemist võimalusega osutada headele tuttavatele ja sõpradele tähelepanu.

Varia[muuda | muuda lähteteksti]

Eestis on ettevõte Asecura OÜ kasutanud registreeritud kaubamärki "Sõbrapäev"[2].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Dionysios Halikarnassosest, Rooma muinsused 1.32.3–5, 1.80; Justinus, Pompeius Troguse Philippose ajaloo epitoom 43.6 jj; Livius, Ab urbe condita 1.5; Ovidius, Fasti 2.423–42; Plutarchos, Romuluse elu 21.3, Julius Caesari elu, Rooma küsimusi 68; Vergilius, Aeneis 8.342–344; Lydus, Kuudest 4.25.
  2. "Registreeritud kaubamärk" Eesti Patendiamet. Kasutatud 07.07.2014. Arhiiviversioon, arhiveeritud 07.07.2014.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]