Kadrina vald

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel on Lääne-Virumaa asuvast vallast; Jõgevamaal asunud endise valla kohta vaata artiklit Kadrina vald (Kodavere kihelkond)

Kadrina vald


Pindala: 354 km² (2017)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 4858 (1.01.2019)[2] Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus: 13,7 in/km²
EHAKi kood: 0272[3] Muuda Vikiandmetes
Keskus: Kadrina

Kadrina vald on Lääne-Virumaa haldusüksus.

Valla aladel on palju kauneid järvi (nt Neerutis, Viitnal, Ohepalus). Viljakad mullad on andnud võimaluse tegeleda seal pikka aega põlluharimise ja karjakasvatamisega.[4]

Kadrina vallavanem on alates 2018. aastast Kairit Pihlak.[5] Eelmine vallavanem oli Erich Petrovits.[6]

Asustus[muuda | muuda lähteteksti]

Alevikud[muuda | muuda lähteteksti]

Kadrina, Hulja

Külad[muuda | muuda lähteteksti]

Ama, Arbavere, Hõbeda, Härjadi, Jõepere, Jõetaguse, Jürimõisa, Kadapiku, Kallukse, Kihlevere, Kiku, Kolu, Kõrveküla, Lante, Leikude, Loobu, Läsna, Mõndavere, Mäo, Neeruti, Ohepalu, Orutaguse, Pariisi, Põima, Ridaküla, Rõmeda, Salda, Saukse, Sootaguse, Tirbiku, Tokolopi, Udriku, Uku, Undla, Vaiatu, Vandu, Viitna, Vohnja, Võduvere, Võipere

Ajaloolised külad[muuda | muuda lähteteksti]

Koplimetsa, Tõrma, Uudeküla, Pankase

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Kadrina vald moodustati 1992. aasta 9. aprillil.[7]

Kadrina vallas on toimunud mitmeid reforme. Ühe säärase tulemuseks on kadunud Koplimetsa küla, mis täna kuulub Ridaküla alla.

Sümboolika[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklites Kadrina valla lipp ja Kadrina valla vapp

Kadrina valla lipp on horisontaalsete väljadega trikoloor. Ülemine laid on valge, keskmine must ja alumine roheline. Väljade laiuste suhte on 3:2:3. Lipu laiuse ja pikkuse vahekord on 7:11. Lipu normaalsuurus on 98x154 cm. Lipp kinnitati 23. jaanuaril 1995 ning õnnistati sama aasta 25. novembril – kadripäeval ehk püha Katariina sünnipäeval – Kadrina kirikus.

Koos Kadrina valla lipuga õnnistati Kadrina kirikus 1995. aasta 25. novembril ka Kadrina valla vapp. Vapil on hõbedase kaldtalaga vasakult poolitatud rohelise-musta kilbi ülemisel, rohelisel väljal kuue kodaraga ratas, millest osa on ära murdunud ja mustal väljal kolm Kreeka risti – kõik hõbedased. Vapil kujutatud katkine ratas on ajalooline sümbol: nimelt purunes 307. aastal Aleksandrias Katariina piinamise ratas, mis andiski alust Katariina pühakuks kuulutamisele. Vapi autori Jaan Liivsoo sõnul võib katkine ratas tähendada ka Kadrina arengu hüplikkust, kolm Kreeka risti märgivad aga usku Jumalasse, Eesti Vabariiki ja iseendasse.

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]