Pauluse esimene kiri korintlastele: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
(Link)
PResümee puudub
{{Keeletoimeta|kuu=september|aasta=2021}}
{{Uue Testamendi raamatud}}
'''Pauluse esimene kiri korintlastele''' on üks [[Uus Testament|Uue Testamendi]] raamat kristlikus [[Piibel|Piiblis]] (lühend '''1Kr'''). See on Uue Testamendi 7. raamat, millele eelneb [[Pauluse kiri roomlastele]] ja järgneb [[Pauluse teine kiri korintlastele]]. Kirja koostasid [[apostel]] [[Paulus]] ja kaas-autorkaasautor Soostenes<ref>1Kr 1:1–2</ref> [[Efesos]]es<ref name=":0">Hagner, Donald A. 2012. The New Testament: a historical and theological introduction Grand Rapids (Mich.): Baker Academic. Lk 477</ref>, aastal 54/55 pKr<ref name=":0" />. Kiri kuulub seitsme [[Paulus]]e kirja hulka, mille autorsuses on teadlased üldiselt üksmeelel<ref name=":1">Guthrie, Donald 1990. New Testament introduction. Leicester: Apollos; Downers Grove (Ill.): Intervarsity press. Lk 427</ref>. Kirja põhiline eesmärk on vastata küsimustele, mis on [[Korintos|Korintose]] koguduse liikmetel tekkinud. Peamised teemad on moraalne käitumine ning elu Pühas Vaimus Kristuse evangeeliumi kohaselt<ref>Voogne, Helina; Kruglov, Innar. "[https://kus.kogudused.ee/wp-content/uploads/2019/04/Pauluse-kirjade-taustamaterjal.pdf PAULUSE KIRJAD E. EPISTLID]". ''Kõrgem Usuteaduslik Seminar'', 2019, lk 4. Vaadatud 6.11.2019</ref>. Paulus vastab Jumaliku ja inimliku tarkuse, moraalsuse, spirituaalsuse, armastuse ja kristlaste surnuist ülestõusmise kohta tõstatatud küsimustele.<ref name=":0" /> Kiri on kirjutatud [[koinee]]s. See on salmide arvult pikim apostel Pauluse kiri.
 
== Pealkiri ==
Pauluse esimene kiri korintlastele koosneb 16 peatükist, mis jagunevad 437 salmiks. Kirja jagas 13. sajandil peatükkideks kardinal Stephen Langton, kellest hiljem sai Canterbury peapiiskop.<ref>Lohse, Eduard 1994. Tõlkinud Kalle Kasemaa. "Uue Testamendi tekkelugu." Tartu: Eesti Üliõpilaste Seltsi Kirjastus. Lk 202</ref> Salmideks jagas [[Robert Estienne]] [[1551]].
 
[[Helina Voogne|Helina Voogse]] ja [[Innar Kruglov|Innar Kruglovi]] töös<ref>Voogne, Helina; Kruglov, Innar. "PAULUSE KIRJAD E. EPISTLID". ''Kõrgem Usuteaduslik Seminar'', 2019, lk 5. Vaadatud 6.11.2019</ref> on välja toodud, et Pauluse esimeses kirjas korintlastele on oma loogika: Paulus alustab teemadega, mille kohta ta teateid on saanud (1:10-6:20). Esmajärjekorras alustab ta küsimusega lõhedest kogukondlikul tasandil, aga ka Pauluse enda õpetuse suhtes. Seejärel võtab ta sõna muude väärate kogukonna suhtevormide (intsest, kohtuskäimine, prostitutsioon) teemal. Alates 7:1 tõstatab ta teemasid vastuseks korintlaste kirjale; üsna tõenäoliselt nende kirjas esitatud järjekorras. Aga kui ta läheneb paarile asjale, mis puudutab ülistust (ebajumalateenistusest osa võtmine ja keelterääkimise kuritarvitamine), lisab ta veel kaks asja seoses ülistusega (peakatmisest ja Pühapüha õhtusöömaajaga vääralt ümberkäimisest). Ta tegeleb ülestõusmise küsimusega vaimuandide teema lõpus, sest tõenäoliselt peegeldab see valeõpetust (või vaimsust), mis mõjutab korintlaste suhtumisi enamikesenamikus asjus. Ta võtab 16. peatüki kokku praktilisemate teemadega.
 
== Sisu ülevaade ==
*16:19–16:24 – lõppsõna
 
Pauluse esimene kiri korintlastel on selgelt mõeldud koguduse igapäeva elu juurde, kirja sisu on paljuski praktilise loomuga, kuid kõik, millest ta kirjutab, on alati seotud Jeesus Kristuse sõnumiga.<ref name=":6">Schweizer, Eduard 1991. A Theological Introduction to the New Testament. Nashville: Abindon Press. Lk 64</ref> Kirjakohtades 1:18–2:16 kõneleb Paulus ristilöödust; peatükis 13 on juttu piiritust armastusest, mis ilmneb usus elamise kaudu; ning peatükis 15 on õpetus ülestõusnud Jeesusest, sellega koos ka kõigist kristlastest, kes surnuist üles tõusevad, sündmus, ilma milleta oleks kogu usk mõttetu.<ref name=":6" /> Praktilistele küsimustele vastamine viib apostel Pauluse ristil surnud Jumala ülistamise ning iseenese, alandliku teenri, kes täielikult sõltub Jumala armust, kirjeldamiseni, see on 1Kr kõige märkimisväärsem asi.<ref>Hagner, Donald A. 2012. The New Testament: a historical and theological introduction Grand Rapids (Mich.): Baker Academic. Lk 480</ref>
==Õpetus==
*Õpetus vaimuandidest
*Armastuse ülemlaul <ref>1Kr 13:1–13</ref>
*Koguduse distsipliin
*Püha Õhtusöömaajaõhtusöömaaja käsitlus <ref>1Kr 11:23–26</ref>
*Abielu küsimused
*Ihuliku ülestõusmise küsimused <ref>1Kr 15:3–9</ref>
137 168

muudatust

Navigeerimismenüü