Viru tänav

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Viru tänavast Tallinna kesklinnas; samanimelisest tänavast teistes Eesti asulates vaata artiklit Viru tänav (täpsustus)

Tallinn-Lehmpforte01.jpg

Viru tänav (varasem eestikeelne nimi Savi tänav, saksa keeles lemstrate, leystrate, hiljem Lehmstrasse, Lehmstraße) on tänav Vanast turust Viru väljakuni Tallinna vanalinnas.

Viru tänavaga ristub Müürivahe tänav. Viru tänavaga ristudes lõpeb Sauna tänav; Viru tänavalt saavad aga alguse Valli, Vana-Viru ja Aia tänav.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Vaade Viru tänavale, 1830–1840

Viru tänava piirkond Tallinna vanalinnas kuulub I–II aastatuhandel kujunenud ajaloolisse linnatuumikusse[1]. Muinsuskaitseala koosneb ajaloolisest linnatuumikust (Tallinna linnamüüriga ümbritsetud ala ja selle laiendus linna idaküljes müüri ja muldkindlustuste vahel) ja seda ümbritsevast muldkindlustustele rajatud haljasvööndist koos hoonestatud kvartalitega.

Viru värav hoburaudtee ehitamise ajal 1888.a.

Ristumiskohal Valli ja Vana-Viru tänavaga oli ajalooline Viru värav (säilinud Viru värava eesvärava tornid), värav ise lammutati 1843. aastal ja peale eesvärava lammutamist 1888. aastal pikenes tänav läbi muldkindlustuse kuni Vene turuni. Tänu sellele ühendusteele avati juba sama aasta augustis regulaarne hobutrammiliiklus Vana turu ja Kadrioru vahel.

Eesvärava tornide ja Pärnu maantee vahele jääb Virumägi ehk Musumägi, mis on 17. sajandil värava ette rajatud rondeeli säilinud osa ja sulges läbipääsu linna ja liiklus kulges 1899. aastani nüüdse Ujula tänava ja Vana-Viru tänava nurgal asunud Vallivärava kaudu.

1920. aastail oli Harju tänav ja Viru tänav (vene keeles Глинная ул) prostituutide öine tegevuspiirkond. Sel ajal oli Tallinnas umbes 500 prostituuti, kellest enamus põdes süüfilist ja tripperit[2].

2015. aasta septembrist kuni 2016. aasta oktoobrini oli tänav kapitaalremondis. Rekonstrueerimistööde käigus muudeti Viru tänav jalakäijate alaks.[3]

Hoonestus[muuda | muuda lähteteksti]

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]