Rüütli tänav (Tallinn)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
‹ Kaart ajutiselt peidetud (?) ›
Vaade tänava algusest

Rüütli tänav on tänav Tallinna vanalinnas Niguliste kiriku taga.

07-06-21-tallinn-by-RalfR-148.jpg
Old Town of Tallinn, Tallinn, Estonia - panoramio (116).jpg

Tänav algab Lühikese jala, Rataskaevu tänava ja Niguliste tänava ristumiskohas, kulgeb lõuna suunas, pöörab kaarega itta ja lõpeb Harju tänaval. Tänava pikkus on umbes 280 meetrit.

Vaade Rüütli, Harju tänava ristmikule ja Müürivahe tänavale, Kiek in de Köki jalamilt

Hoonestus[muuda | muuda lähteteksti]

Tallinna Niguliste kirik, Niguliste tänav 3
Rüütli tänav 4/6, 8, 10 sisehoovis asub Toompea kõrgendiku nõlva Tallinna linnamüüri ja Rüütli tänava majade taga tugimüüri vahel alates Lühikese jala käänul olevast Lühikese jala väravast kuni Neitsitornini asuv Marstalli mägi ning selle kohal Taani kuninga aed.
  • Rüütli tänav 8/10 hoones asus 1937. aastast Tallinna Linnaarhiiv, 1944. aasta märtsipommitamise tagajärjel 9./10. märtsil hävis tules arhiivi hoone Rüütli tänaval ja sellega koos hulk uuemaid arhiivifonde. 1947. aastal sai Linnaarhiiv oma valdusse hoone Lai tänav nr 40.
  • Rüütli tänava 9 asub Rootsi-Mihkli kirik,
  • Rüütli 12[1] kinnistul asub tänavaäärne hilisgooti stiilis peahoone ning sisehoovi ümbritsevad kaks kõrvalhoonet. Tänavaäärne peahoone on 2-korruseline kiviseinte ja kõrge viilkatusega diele-dornse tüüpi elamu, mille kuju ja ruumijaotus on põhijoontes tänaseni säilinud.
  • Rüütli 12a[2] elamu ühendab kahte hiljemalt 14. sajandi lõpul valminud väikeelamut.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Rüütli tänaval asus keskajal linna tööhoov (Marstall), hiljem asus endise tööhoovi maatükil linna valukoda, kus valati suurtükke, kirikukelli jne ja samas asus ka linna relvatöökoda.

Tallinna linnamüüri ja Rüütli tänava äärsete majade taga asetseva tugimüüri vahel, alates Lühikese jala käänul olevast Lühikese jala väravast kuni Neitsitornini asuvat Toompea kõrgendiku nõlva osa nimetatakse Marstalli mäeks (Marstallsberg). Marstalli nimetus on säilinud veel Tallinna linnamüüril asetseva väikese Marstalli torni nimes[3].

Aastatel 19501987 oli Rüütli tänav Rataskaevu tänava osa.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]