Mine sisu juurde

Vana turg

Allikas: Vikipeedia
‹ Kaart ajutiselt peidetud (?) ›

Vana turg on tänav Tallinna vanalinnas.

Vana turg on üks vanemaid ja lühemaid tänavaid Tallinna vanalinnas, kust keskajal algasid teed Tallinna sadamasse, Narvasse, Viljandisse, Tartusse, Pärnusse, saartele (Saaremaale ja Hiiumaale), Riiga, Novgorodi ja Rooma.

Vana turg 19. sajandil (Theodor Gehlhaar)

Vana turu tänav algab Vanaturu kaelast, ristub Vene ja Viru tänavaga ning lõpeb Suur-Karja ja Kuninga tänava ristmikul.

Vanal turul asus Tallinnas 1888. aastal asutatud Tallinna hoburaudtee ("konka") lõpp-peatus, kust algas sõit Kadrioru suunas.

Vana turg 1 // Vanaturu kael 12

[muuda | muuda lähteteksti]

Vanal turul asus keskajal kauplemiskoht, kus Tallinna rae otsusel tegutsesid võõramaised kaupmehed, mille ehitist mainitakse kirjalikult 15. sajandil, mis aga ilmselt oli veelgi vanem. Vanal turul oli eravalduses olev kiviait koos poodidega, millest osa hoonest aga kuulus Pühavaimu seegile. Kauplemiskohta on keskajal nimetatud ka Alumiseks turuks (1368 allikas forum inferior).[1]

Vana turg 1 // Vanaturu kael 12, Olde Hansa

26. augustil 1654 varises hoone täielikult kokku ja aastatel 1655–1656 tehtud ulatusliku ümberehituse käigus (müürseppmeistrid Siffer Kock ja Paul Harra ning puusepp Jacob Wichman) püstitati varemetele uus kaubaladu, nn Pakkhoone, mille allkorrusel ja keldris asusid poed ja laod, ülakorrusel aga aidad importkaupade ladustamiseks ja müügiks. Kaubaladu oli ainuke koht, kus võõramaa kaupmeestel oli luba hoida oma kaupu ja mille hoidmise eest tuli maksta linnale suurt tolliraha, kuna juba 1346. aastast oli Tallinna linnal laokohaõigus, mis tähendas, et Tallinna sadamast ei saanud kaupu läbi vedada kohalike kaupmeeste vahendust kasutamata.

Pakkhoone on põhiplaan on trapetsikujuline, kolmekorruseline keldriga paekiviehitis, mille pööningule rajati veel mitu laokorrust. Hoone lõunapoolses osas oli igal korrusel üks suur ruum. Põhjapoolne osa jagunes kaheks väiksemaks ruumiks, korruseid ühendasid müürisisesed keerdtrepid.

19. sajandi lõpus hakati selle ajani muudatusteta püsinud pakkhoonet osade kaupa ameti-, kaupluse- ja eluruumideks välja üürima, 19. sajandi teisel veerandil püstitati esimese korruse ette kaubaputkad, ning aastatel 1894–1921 muudeti mitmeid ukse- ja aknaavasid, ehitati kaubaluugid akendeks ning tehti täiendavaid ümberkorraldusi siseruumides.

Tänapäeval asub hoones Vana turg 1 // Vanaturu kael 12 Olde Hansa.[2]

Vana turg 6 ja Vana turg 2 // 4

Hoone Vana turg 1 // Vanaturu kael 12 on kultuurimälestis nr 22253.[3] Hoonel on säilinud 17. sajandi ehitusetapist üldgabariidid ning dekoratiivseid detaile: harjakivid mõlemal viilul, tuulelipp, vintskapid, luugi- ja valgusavad, dekoratiivsed reljeefkivid raekojapoolsel fassaadil[4].

Vana turg 2/4 // Suur-Karja tänav 1

[muuda | muuda lähteteksti]
Vana turg 2 // 4 // Suur-Karja tänav 1

Vana Turg 2 keskaegne hoone lammutati 1921. aastal[5].

Majas Vana turg 2 // 4 // Suur-Karja tänav 1 asub Poola Suursaatkond Tallinnas. Varem asus selles hoones Klaus Scheeli G. Scheel & Co pangamaja ja Tallinna Telefonivõrgu telefonikeskjaam.

Tänapäeval asub hoones Vana turg 2 Scheeli restoran.[6]

Vana turg Tallinna vanalinnas, 1930. aasta. Autor: Johannes Mülber

Vana turg 6 // Viru tänav 2

[muuda | muuda lähteteksti]
Vana turg 6 // Viru tänav 2, Peppersacki hoone

Vana turg 6 // Viru tänav 2 asuv neljakorruseline diele-dornse-süsteemis kaupmeheelamu ehitati ajavahemikul 1420–1460. Elamu moodustab koos kõrval asuva Viru tänav 2 hoonega kahest tänavaäärsest peahoonest ja hoovimajast koosneva ühise elamukompleksi kahel ajaloolisel kinnistul. Hoonekompleksi kohandas firma PKZ (ins. arh. A. Macur) aastatel 1977–1980 kohviku Gnoom tarbeks[7].

Vana turg 6 // Viru tänav 2

Tänapäeval asuvad hoonetes restoran Peppersack[8] ja kohvik Elsbeth.

Kultuurimälestis nr 22253[9]. Hoone on osalt ühe-, osalt kahe- ja kolmekorruseline ehitis. Peahoone tänavafassaad on säilitanud gootipärase üldilme, mida moonutavad esimese ja teise korruse osas ümberehitatud või uued sissemurtud avad (uksed, aknad). Kolmandal, neljandal korrusel liigendavad seinapinda vaid raidkivist piitadega kaubaluugid ja valgusavad. Hoone gooti stiilis viilu ääristavad baroksed viilulauad ja lõpetab samast stiiliperioodist pärinev harjakivi[10].

  1. Tallinna entsüklopeedia. II köide Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastuse AS, 2004. Lk 312
  2. Olde Hansa koduleht
  3. 3096 Tallinna pakkhoone, 1655-1656.a., 20.saj.) kultuurimälestiste riiklikus registris
  4. Vana turg 1. Arhitektuurimälestise pass
  5. Voldemar Vaga, TALLINNA KESKAEGNE ELAMU, EESTI NSV AJALOO KÜSIMUSI, 1960, VIHIK № 87, TARTU 1960, lk 71
  6. Scheeli restoran Scheeli Restorani koduleht
  7. Linn müüb kümne miljoniga restorani Gnoom hoone, arileht.delfi.ee, 04.04.2001
  8. Peppersack
  9. 3097 Elamu ja ait Vana turg 6/ Viru t.2, 14.-15.saj. kultuurimälestiste riiklikus registris
  10. "Vana turg 6/ Viru tn 2. Ehitusajalooline hinnang". Originaali arhiivikoopia seisuga 1. oktoober 2020. Vaadatud 7. juunil 2019.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]