Vana turg

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Kaart

Vana turg on tänav Tallinna vanalinnas.

Vana turg on üks vanemaid ja lühemaid tänavaid Tallinna vanalinnas, kust keskajal algasid teed Tallinna sadamasse, Narvasse, Viljandisse, Tartusse, Pärnusse, saartele (Saaremaale ja Hiiumaale), Riiga, Novgorodi ja Rooma.

Vana turg Tallinna vanalinnas, 1930. aasta. Autor: Johannes Mülber

Vana turu tänav algab Vanaturu kaelast, ristub Vene ja Viru tänavaga ning lõpeb Suur-Karja ja Kuninga tänava ristmikul.

Vanal turul asus Tallinnas 1888. aastal asutatud Tallinna hoburaudtee ("konka") lõpp-peatus, kust algas sõit Kadrioru suunas.

Hoonestus[muuda | muuda lähteteksti]

Vana turg 1 // Vanaturu kael 12, pakkhoone[muuda | muuda lähteteksti]

Vanal turul asus keskajal kauplemiskoht, kus Tallinna rae otsusel tegutsesid võõramaised kaupmehed, mille ehitist mainitakse kirjalikult 15. sajandil, mis aga ilmselt oli veelgi vanem. Vanal turul oli eravalduses olev kiviait koos poodidega, millest osa hoonest aga kuulus Pühavaimu seegile. Kauplemiskohta on keskajal nimetatud ka Alumiseks turuks (1368 allikas forum inferior).[1]

26. augustil 1654 varises hoone täielikult kokku ja aastatel 1655–1656 tehtud ulatusliku ümberehituse käigus (müürseppmeistrid Siffer Kock ja Paul Harra ning puusepp Jacob Wichman) püstitati varemetele uus kaubaladu, nn Pakkhoone, mille allkorrusel ja keldris asusid poed ja laod, ülakorrusel aga aidad importkaupade ladustamiseks ja müügiks. Kaubaladu oli ainuke koht, kus võõramaa kaupmeestel oli luba hoida oma kaupu ja mille hoidmise eest tuli maksta linnale suurt tolliraha, kuna juba 1346. aastast oli Tallinna linnal laokohaõigus, mis tähendas, et Tallinna sadamast ei saanud kaupu läbi vedada kohalike kaupmeeste vahendust kasutamata.

Pakkhoone on põhiplaan on trapetsikujuline, kolmekorruseline keldriga paekiviehitis, mille pööningule rajati veel mitu laokorrust. Hoone lõunapoolses osas oli igal korrusel üks suur ruum. Põhjapoolne osa jagunes kaheks väiksemaks ruumiks, korruseid ühendasid müürisisesed keerdtrepid.

19. sajandi lõpus hakati selle ajani muudatusteta püsinud pakkhoonet osade kaupa ameti-, kaupluse- ja eluruumideks välja üürima, 19. sajandi teisel veerandil püstitati esimese korruse ette kaubaputkad, ning aastatel 1894–1921 muudeti mitmeid ukse- ja aknaavasid, ehitati kaubaluugid akendeks ning tehti täiendavaid ümberkorraldusi siseruumides.

Tänapäeval asub hoones Olde Hansa.[2]

Vana turg 2 // 4[muuda | muuda lähteteksti]

Majas Vana turg 2 // 4 // Suur-Karja tänav 1 asub Poola Suursaatkond Tallinnas. Varem asus selles hoones Klaus Scheeli G. Scheel & Co pangamaja ja Tallinna Telefonivõrk. Tänapäeval asub hoones Vana turg 2 Scheeli restoran.[3]

Vana turg 6, kohvik Gnoom[muuda | muuda lähteteksti]

Vana turg 6 // Viru tänav 2 asuv neljakorruseline diele-dornse-süsteemis kaupmeheelamu ehitati ajavahemikul 1420–1460. Elamu moodustab koos kõrval asuva Viru tänav 2 hoonega kahest tänavaäärsest peahoonest ja hoovimajast koosneva ühise elamukompleksi kahel ajaloolisel kinnistul.[4]

Tänapäeval asub hoones restoran Peppersack.[5]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]