Falgi tee

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
‹ Kaart ajutiselt peidetud (?) ›
Falgi tee

Falgi tee on tänav Tallinna Kesklinna linnaosas Vanalinna asumis.

Falgi tee algab Toompealt ning suundub Toompuiestee poole tugeva langeva nurga all ning lõppeb Toompuiestee ja Paldiski maantee ristmikul. Falgi teed ääristab lõuna poolt Hirvepark.

Tänava loomislugu[muuda | muuda lähteteksti]

1856. aastal vedasid Toomgildi oldermann Hans Heinrich Falck ja Tallinna komandant kindral parun von der Salza kihla, et Hans Heinrich Falck suudab ehitada ühe kuuga uue tee Toompealt kuni Paldiski maantee alguseni. Selleks pidi ta läbi kaevama Rootsi kantsi läänekülje, tasandama vallid, mis olid selle ees ja täitma vallikraavid. Salza ei pidanud seda võimalikuks ja teatas, et kui Falck suudab enne ühe kuu möödumist ehitada tee, siis ehitab tema omal kulul teise tee Toompealt kuni Harju väravani (Komandandi tee).

Falck sai oma ülesandega hakkama ja 1856 aasta novembris avati tee. Salza sai oma tee valmis mõned aastad hiljem.

Toompea ja Falgi tänav. Vaade Toompuiestee poolt. Umbes 1870. aastal

Falgi tee Tallinnas on kandnud ajalooliselt nimetusi - Falki tee, saksa keeles Falkensteg, Falckensteg, vene keeles Фалькскій подъемъ, Фалькенштегская ул., Соколиный спуск, Балтийскопортский подъем[1].

Falcki nime all tunti teed kuni 1948. aastani, kui Falcki tee ja Komandandi tee nimetati ümber Nõukogude tänavaks. 1989. aastal taastati endised nimed.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Falgi tee, EKI KNAB: Eesti - Eesti Keele Instituut, Eesti kohanimed (vaadatud 04.07.2021)

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Valdeko Vende, "Ununenud Tallinn", 1990