Aida tänav

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Tallinna tänavast; Tartu tänava kohta vaata artiklit Aida tänav (Tartu)

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Aida tänaval
Ait Aida 6

Aida tänav on tänav Tallinna vanalinnas.

Tänav algab Laialt tänavalt ja lõpeb Kooli tänaval. Tänav on kaarekujuline, umbes 130 m pikk. Sellega ei ristu muid tänavaid.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Tänav sai nime sellele tänavale aastatel 16921695 rajatud kolmekorruselise Tallinna suurima viljaaida järgi, kus nüüd asub Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum.

Tänavat nimetati varem "põiktänavaks kloostri juures" ja Väike-Kloostri tänav (Kleine Klosterstrasse) naabruses Suur-Kloostri tänaval asunud endise tsistertslaste ordu Mihkli kloostri järgi.

Ametlikult kinnitati Aida nimi (saksa keeles Speichergasse) tänavale 1872. aastal.

Hoonestus[muuda | muuda lähteteksti]

Aida tänav 3 / Suur-Kloostri tänav 8[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum.

Aida tänav 6[muuda | muuda lähteteksti]

Elamu Aida tänav 6 on ümber ehitatud 15. sajandil Lai tänav 23 suure elamu arvukate kõrvalhoonete hulka kuulunud tallist või lambalaudast. Renessansiperioodil, aastatel 1551–1558 muudeti hoone kahekorruseliseks elamuks. Ehitati väike raidportaal ja raidraamistusega aknad, mantelkorsten ja paeplaatidest põrandad. Hoone keldris ja I korrusel on kaks ruumi, II korrusel üks.

Põhjasõjas varemeisse jäänud elamu kohandati aastatel 1723–1739 taas aidaks – osa avasid (portaal, aknad, nišid) müüriti kinni, mõned seinad ja vahelaed lammutati, fassaadi tehti kaubaluugiavad.

Hoone restaureeriti aastatel 1967–1968 elamuna ja seda kasutatakse nüüd Tallinna Linnateatri hoidlana[1]koos Aida tänav 8 hoonega[2].

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]