Rataskaevu tänav

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Rataskaevu tänav. Vaade tänava algusest 1920. aastatel
Rataskaev

Rataskaevu tänav on tänav Tallinna vanalinnas.

Rataskaevu tänav algab Pika jala, Pika tänava ja Nunne tänava ristmikul. Sealt kulgeb ta algul lõunasse ja siis pöörab kagusse. Vasakult on tal ühine ristmik Dunkri tänavaga. Rataskaevu tänav on umbes 160 m pikk. Ta lõpeb ristmikul, kust vasakule läheb Niguliste tänav ja paremale Lühike jalg, ning jätkub sealt lõuna suunas Rüütli tänavana. Suurimad majanumbrid on 24 paarisnumbrite ja 9 paaritute numbrite poolel.[1]

Aastatel 19501987 kandis tänav koos Rüütli tänavaga ühist Rataskaevu tänava nime.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Rataskaevu tänav tekkis 11. sajandil ja oli ühendusteeks lõuna poolt tuleva kaubatee Pärnu maantee ja Raekoja platsi vahel.

Tänavat on esmakordselt mainitud 1328 nimetusega platea dicta dumestrate, monte penes machina (1381) ja sternestrate (14891521).

Tänavale nime andnud kaevu on esmakordselt mainitud Tallinna pärusraamatus 30. aprillil 1375 Sternsodi kaevuna. See nimetus tulenes alamsaksa keelest sõnast "stern" 'kalk', kuna kaevu vesi oli lubjarikas ja väga kalk[2]. Rataskaevu nime (saksa keeles Raderbrunner) sai kaev veetõstmisseadme järgi. Kaevuvee ebakvaliteetsuse tõttu loobuti selle kasutamisest 19. sajandi keskpaiku, kaev jäi hooletusse ja kandis kuni kinniajamiseni rahvapärast nime Kassikaev (saksa keeles Katzenbrunner).

Hoonestus[muuda | muuda lähteteksti]

Pildid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Ekspresskataloog 2005, lk. 33. Tallinna vanalinna kaart mõõtkavas 1:7600
  2. Gustav Jakobson, Aleksander Kivi, Heldur Lond, Ain Soik. "Tallinna vesi ja sajandid". Tallinn, kirjastus Eesti Raamat 1967, lk 7