Mündi tänav

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib tänavast Tallinnas; samanimeliste tänavate kohta mujal vaata lehekülge Mündi tänav (täpsustus)

‹ Kaart ajutiselt peidetud (?) ›

Mündi tänav on tänav Tallinna vanalinnas.

Mündi tänava pikkus on u 45 meetrit, tänav algab Raekoja platsilt ja lõppeb Pika tänavaga ristudes.

Mündi tänav.jpg
Ajuntament de Tallinn i Raekoja Plats des del Carrer Mündi (febrer 2012) - panoramio.jpg

Hoonestus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Mündi 2, Mündi tänava idaküljel on aga kaks maja (Mündi tn 2 ja 4) kolmel ajaloolisel kinnistul, kinnistu on pikka aega olnud linna käsutuses ja hooned saanud ühe aadressi, Mündi 2. Enne teist maailmasõda asus hoones Tallinna Linnavalitsuse revisjoniamet, majandusosakond ja rahandusosakond. Hoone oli omandanud 1827. aastal Tallinna raehärra Jakob Johann Gonsior ja pärast Gonsiori surma 1865. aastal pärandas ta sellegi testamendiga heategevusklikuks otstarbeks. Gonsiori pärandvara hallanud Jakob Gonsiori-asutis tegutses Mündi tänav 2 majas kuni selle likvideerimiseni 1940. aastal. Eesti NSV ajal tegutses Mündi tn 2 tegevust Tallinna Linna TSN Täitevkomitee Rahandusosakond, praegu töötab hoones üks osa Tallinna Kommunaalametist.
  • Mündi 3, Mündi tänava lääneservas asub kaks maja (Mündi tn 1 ja 3), mida võib pidada nn Jegorovi maja osadeks. Pika ja Mündi tänava nurgal (praegune Pikk 12/Mündi 3), mis oli tuntud ka Riesenkamffi majana, kuna maja kuulus alates 1865. aastast Aleksander Leonhard Riesenkampffile, ja 1909. aastast Karl Eberhardt Riesenkampffile ning 1918. aastal ostis maa ja valduse Ivan Jegorov. 1950. aastatel asus hoones Eesti NSV Tallinna Kehakultuuri- ja Spordikomitee.[1] Mündi tn 3 majas tegutsesid vähemalt 1960. aastatel Tallinna Linna TSN Täitevkomitee kolm osakonda: Tallinna Linna Statistikavalitsus, Eluruumide Arvestuse ja Jaotamise osakond ning Elanikkonna Elukondliku Teenindamise Valitsus.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Mündi tänav sai 13. sajandil alguse kitsast rajast, mis oli ühendusteeks sadama poole viiva Pika tänava ja turuplatsi – Raekoja platsi – vahel. Tänavat kutsuti "lühikeseks tänavaks turu juures" (1368). Ajavahemikul 1555–1815 läks Mündi tänava siht Tallinna raekoja poole vaekoja ja linna häbiposti vahelt.

1766. aastal läks Mündi tänava ja Raekoja platsi nurgal asunud hoone siidi- ja kangakaupmees Peter Friedrich Mundti (hilisem Tallinna bürgermeister) valdusse. Tema nime järgi hakati tänavat kutsuma Mundi tänavaks (Mundten-Straße) ja 1954. aastal, tunnistati see sobimatuks ja tänav nimetati ümber Mündi tänavaks.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Kalender-märkmik 1959. Eesti NSV Ajalehtede-ajakirjade kirjastus, Tallinn.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]