Arenenud riik

Allikas: Vikipeedia
Arenenud riigid (märgitud sinise värvusega) (Rahvusvaheline Valuutafondi järgi seisuga 2008)

Arenenud riik (ka arenenud maa) on riik, mis kuulub kõrgema arengutaseme ja arenenud turumajandusega tööstusriikide hulka.

Riigi arengutaset mõõdetakse mitme kriteeriumi järgi. Millised on need kriteeriumid ja millised riigid kuuluvad arenenud riikide hulka on vaieldav küsimus ja ägestatud debattide põhjus.

Ülekaalus diskussioonides on majanduslikud kriteeriumid. Üks nendest on sisemajanduse kogutoodang ühe inimese kohta; sellest seisukohast kuuluvad arenenud riikide hulka riigid kõrge SKT-ga ühe inimese kohta.

Teine majanduslik kriteerium võib olla industrialiseerumine; arenenud riikide hulka siis kuuluvad riigid, mille majanduses on ülekaalus tertsiaarne ja kvaternaarne sektorid.

Veelgi objektiivsem on teine näitaja, inimarenguindeks, mis arvestab elanike sissetulekuid, kirjaoskust ja keskmist oodatavat eluiga. Selle kriteeriumi järgi kuuluvad arenenud riikide hulka riigid väga kõrge inimarenguindeksiga. Aga selle kriteeeriumi järgi on liiga palju ebakorrapärasusi.

Riigid, mis ei kuulu arenenud riikide hulka, kuuluvad arengumaade hulka.

Enamasti arvatakse arenenud riikide hulka Põhja-Ameerika (USA ja Kanada) ja Lääne-Euroopa riigid, Austraalia, Uus-Meremaa ning Jaapan[1].

Allikas: Arengukoostöö- ja humanitaaralase terminoloogia sõnaseletusi

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Säästva arengu sõnaseletusi. Säästva Eesti Instituut, SEI Tallinn. [1] (vaadatud 21.10.2012)