Mine sisu juurde

Oktoober 2003

Allikas: Vikipeedia

Oktoober 2003, kroonika


Kuupäevad:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

  • Maher Arar olevat vabastatud Süüria vanglast. Selle Kanada inseneri küüditasid üle aasta tagasi Süüriasse Ameerika Ühendriigid, kui ta oli New Yorgis ühelt lennukilt teisele minemas.
  • Iisraeli sõjavägi teatas, et Iisraeli sõjalennukid ründasid üht Islami Jihadi väljaõppebaasi Süüria territooriumil kättemaksuks enesetaputerroriakti eest ühes Haifa restoranis, milles hukkus 19 inimest. Iisraeli ajakirjanduse väitel on see esimene Iisraeli rünnak Süüria pinnal rohkem kui 20 aasta jooksul. Seda akti hakkab arutama ÜRO Julgeolekunõukogu erakorraline istung. Prantsusmaa ja Saksamaa on rünnaku hukka mõistnud. Rahvusvaheline üldsus kutsub kõiki osapooli üles vaoshoitusele.
  • Paavst Johannes Paulus II kanoniseeris Daniele Comboni (1831–1881), Arnold Jansseni (1837–1909) ja Josef Freinademetzi (1852–1908).
  • Iiri ajalehe Ireland on Sunday väitel on paavst Johannes Paulus II-l lõppstaadiumis maovähk, mis on kandunud edasi käärsoolde. Paavst olevat dikteerinud oma tahteavalduse, milles ta annab juhtnööre katoliku kiriku haldamiseks ajal, mil tema ravi ei lase tal paavsti kohustusi täita. Seal on muuhulgas öeldud, et kui tema tervis halveneb, tuleb avalikud audientsid ära jätta. Tema viimatine mitteilmumine avalikule audientsile olevat olnud tingitud vajadusest hõlbustada kolonoskoopiat, mis pidi kindlaks tegema, kui kaugele vähk on levinud. Ootuste kohaselt halvenevat paavsti tervis mõne nädala jooksul vähemalt niivõrd, et ta ei saa enam avalikkuse ette ilmuda. Kardinalidele olevat öeldud, et nad peavad olema valmis lendama kiiresti Rooma paavsti matustele ja konklaavile. Johannes Paulus II on otsustanud mitte paavstiametist loobuda.
  • Tšetšeenia valimised: Venemaa juhtkonna poolt toetatav Ahmat Kadõrov sai Venemaa vabariigi Tšetšeenia presidendivalimistel ülekaaluka võidu, saades 81 protsenti häältest.
  • Ansambel Hell On Earth teatas, et 4. oktoobri õhtul toimuma pidanud kontserdi Internetiülekanne, kus pidi näidatama lootusetult haige inimese enesetappu, jäi ära, sest veebisaiti rünnati. Ansambli liikmed teatasid, et kontsert jätkus, kuid nad ei tea, kas enesetapp leidis aset.
  • USA Demokraatliku Partei 2004. aasta presidendivalimiste eelhääletused: senaator Bob Graham teatas saates "Larry King Live", et ta lõpetab oma presidendivalimiste kampaania.
  • SCO hagi IBM Linuxi vastu: Silicon Graphicsi poolt avaldatud avalikus kirjas Linuxi kogukonnale väitis SGI, et ta on läbi viinud ulatusliku võrdluse Linuxi tuuma ning SCO Groupile kuuluva Unix System V lähteteksti vahel. Kirjas, mille autor on SGI tarkvaraala asepresident Rich Altmaier, öeldakse, et SGI tehtud ammendav lähtetekstide võrdlus näitas, et ainult triviaalseid lähteteksti segmente saab seostada SCO tarkvaraga.
  • Lähis-Ida: Iisraeli uute ähvarduste tõttu kuulutas Palestiina juht Yasser Arafat Palestiina aladel välja erakorralise seisukorra ning seadis oma seadlusega ametisse uue valitsuse. Peaministriks ja kaheksaliikmelise erakorralise kabineti juhiks määrati Ahmed Qurei.
  • Iisrael: Oma esimestes avalikes kommentaarides Iisraeli rünnaku kohta Süüriale ütles USA president Bush, et Iisraelil on õigus oma kodumaad kaitsta; samal ajal kutsus ta Iisraeli peaministrit Ariel Sharoni üles vältima edasisi samme, mis võiksid piirkonda destabiliseerida.
  • Nobeli meditsiiniauhind määrati Paul Lauterburile ja Sir Peter Mansfieldile avastuste eest magnetresonantskuvamise alal.
  • Iraagi kronoloogia: Mõned rahvusvahelise kogukonna liikmed on tagasi lükanud USAl ja Suurbritannial parandatud ÜRO resolutsiooni projekti Iraagi küsimuses (selles nõutakse rahvusvahelisi rahuvalvevägesid Iraagis USA juhtimisel ning lubatakse võim järk-järgult üle anda tsiviiladministratsioonile, kuid ajakava puudub). Resolutsiooniprojekti toetab Suurbritannia. Prantsusmaa, Saksamaa ja Venemaa (mis oli Iraagi sõja vastu) on Kofi Annani järel resolutsiooni vastustanud. Kofi Annan ütles, et ÜRO ei sekku olulisel määral, kui ei hakata midagi ette võtma Iraagi rahvale suveräänsuse andmiseks. Sarnasel seisukohal on paavst Johannes Paulus II.
  • Kirjastajad sulgesid vähesele lugejaskonnale viidates Iiri poliitikaväljaande Magill. See ajakiri, mis mängis 1970. ja 1980. aastatel Iirimaa poliitikas tähtsat rolli, ei ole enam saavutanud sellist lugejaskonda, nagu tal oli selle asutaja, sõltumatu ajakirjaniku ja poliitikakommentaatori Vincent Browne'i ajal, kes pärast varasemat sulgemist müüs väljaande nime praegustele omanikele.
  • Iirimaa valitsuse katsed keelustada suitsetamist pubides, restoranides ja hotellides takerdusid veelgi, kui keelustamise jõustamise eest vastutama pidav minister Frank Fahey keeldus eitamast oma kriitilisust plaani suhtes ning soovi leida kompromissi, mis endiselt lubaks suitsetamist selleks ette nähtud kohtades. Endine Galway linnapea ja Fianna Fáili nõunik, kellel on sidemeid pubindusega, astus tervishoiuametniku kohalt tagasi protestiks Fianna Fáili ja progressiivsete demokraatide valitsuse keeldumise vastu minna komnpromissile keelustamiskava asjus. Varem on Kerry krahvkonna pubipidajad teatanud, et nad keelduvad uue seaduse järgimisest, ning rahva vastuseis keelustamisele on kasvanud.
  • Endine Sky Newsi korrespondent James Furlong, kes oli lahkunud töölt seoses süüdistusega, et ta oli Iraagi sõja ajal võltsinud ühte reportaaži, leiti surnuna. 44-aastane Furlong oli olnud Sky Newsi kaitse- ja kuningakojakorrespondent. Varem oli ta töötanud ITN-is.
  • ÜRO aruande kohaselt elab kogu maailmas peaaegu miljard inimest slummides. Aastaks 2050 võib 3 miljardit inimest maailma 6 miljardist linnaelanikust elada slummides, kui midagi radikaalset ette ei võeta.
  • Paavst Johannes Paulus II kuulutas õndsaks ema Teresa.