Mine sisu juurde

Shenzhou 5

Allikas: Vikipeedia
Shenzhou 5 maandumiskapsel

Shenzhou 5 (神舟五号) oli esimene Hiina mehitatud kosmosemissioon kosmoselaevaga Shenzou. See saadeti välja 15. oktoobril 2003 kanderaketiga Changzheng 2F (长征二号F火箭).

Shenzhou 5 startis kell 9.00 kohaliku aja järgi (kell 1.00 maailmaaja järgi) Jiuquani kosmodroomilt Gansu provintsist Gobi kõrbes ning jõudis orbiidile kell 9.10 (1.10). Pardal oli astronaut (hiinapäraselt "taikonaut") Yang Liwei (杨利伟), 38-aastane endine hävituslendur.

Hiina on Nõukogude Liidu ja USA järel kolmas riik, mis lennutas inimese kosmosesse. Ettevalmistusi mehitatud kosmoselennu programmiks alustati 1992. aastal.

Otseülekannet televisioonis väljalennutamisest ja maandumisest ei tehtud (nähtavasti õnnetuse kartuses). Mõlemat sündmust näidati Hiina Kesktelevisioonis veidi aega hiljem. Salastatuse aste jäi Nõukogude Liidu ja USA samalaadse praktika vahepeale. Erinevalt Nõukogude Liidu praktikast teatati kavandatavast lennust mitu päeva ette ning fotod ja videod olid saadaval juba mõni tund hiljem. Ent erinevalt USA praktikast välismaa ajakirjanikke ligi ei lastud ja otseülekandeid ei tehtud.

Shenzhou 5 tegi 14 tiiru ümber Maa ja lend kestis 21 tundi ja 28 minutit. Laev sisenes Maa atmosfääri 16. oktoobril 2003 kell 6.04 kohaliku aja järgi (15. oktoobril kell 22.04 maailmaaja järgi). Kosmoselaeva langevari avanes normaalselt ja astronaut ütles, et tunneb end hästi. Maandumine leidis ametlikel andmetel aset kell 6.28 ainult 4,8 kilomeetri kaugusel planeeritud maandumiskohast Sise-Mongooliast. Laeva orbitaalmoodul jäi orbiidile, et teha 6 kuu jooksul automatiseeritud eksperimente.

Hiina president Hu Jintao, kes viibis kosmoseraketi väljalennutamisel kohapeal, tunnustas Hiinat esimese mehitatud kosmoselaeva orbiidile lennutamise puhul, öeldes, et see on "au meie suurele kodumaale, mis näitab meie riigi esimese mehitatud kosmoselennu võitu ja ajaloolist sammu, mille Hiina rahvas on teinud oma püüdluses ületada maailma teaduse ja tehnika tippu". Hu lisas: "Partei ja rahvas ei unusta kunagi neid, kes tegid selle väljapaistva teene kosmosetööstuses kodumaale, rahvale ja rahvusele." Hu õnnitles spetsialiste ja Hiina kosmosemissiooni väljaarendamisele kaasa aidanud inimesi ja avaldas neile lugupidamist Hiina Kommunistliku Partei Keskkomitee, Riiginõukogu ja Kesksõjaväe komisjoni ning selle esimehe Jiang Zemini poolt.[1]

Yang Liwei skafander ja Shenzhou 5 maandumiskapsel Hiina Rahva Muuseumis.

Shenzhou 5 väljalennutamist saatsid poliitilised afäärid. Mõned analüütikud märkisid, et 77-aastane erru läinud parteijuht ja president Jiang Zemin hoidis kosmoselaeva startimise ajal madalat profiili. See ajendas spekulatsioone tema mõju nõrgenemisest. Kogu lennu vältel ei näidatud ühtegi pilti, mis oleks seostanud Jiangi Shenzhou 5-ga, küll aga näidati Hu Jintaod ja peaminister Wen Jiabaod. Pealegi toimus kosmoselaeva väljalennutamine vahetult pärast Hiina Kommunistliku Partei Keskkomitee pleenumit, kus Jiang olevat propageerinud oma kolme esinduse teooria ja omandiõiguse tagatiste lisamist Hiina konstitutsiooni. Mõlemad tema seisukohad on partei sees väga vaieldavad.

Peaminister Wen Jiabao õnnitles riigi esimest kosmoselendurit õnneliku naasmise puhul Maale. 15 minutit hiljem väljus Yang Liwei kapslist ja lehvitas taastusmeeskonna liikmetele.

Hiina esimene mehitatud kosmoselend kuulutati õnnestunuks, kui Yang Liwei väljus kapslist. Intervjuudes ütles Yang Liwei oma kogemuse kohta kosmoselennul, et kandis sel ajal mähkmeid. Teda vapustas kosmoselaeva aknast avanev kaunis vaatepilt oma kodumaale ja kosmosele. [2]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Hu lauds historic space mission". Global China Daily. 16. oktoober 2003. Vaadatud 11. detsembril 2023.
  2. "Better not to piss in diaper in space, says China's first spaceman". People's Daily Online. 20. juuli 2006. Originaali arhiivikoopia seisuga 25. jaanuar 2020. Vaadatud 11. detsembril 2023.{{netiviide}}: CS1 hooldus: robot: algse URL-i olek teadmata (link)