Shenzhou 5

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Shenzhou 5 maandumiskapsel

Shenzhou 5 (神舟五号) oli esimene mehitatud kosmosemissioon kosmoselaevaga Shenzou ja esimene Hiina mehitatud kosmosemissioon. See saadeti välja 15. oktoobril 2003 kanderaketiga Pikk Retk 2F.

Shenzhou 5 startis kell 9.00 kohaliku aja järgi (kell 1.00 maailmaaja järgi) Jiuquani kosmodroomilt Gansu provintsist Gobi kõrbes ning jõudis orbiidile kell 9.10 (1.10). Pardal oli astronaut ("taikonaut") Yang Liwei (杨利伟), 38-aastane endine hävituslendur.

Hiina oli Nõukogude Liidu ja USA järel kolmas riik, mis lennutas inimese kosmosesse. Mehitatud kosmoselennu programmi alustati 1992.

Otseülekannet televisioonis väljalennutamisest ja maandumisest ei tehtud (nähtavasti õnnetuse kartuses), kuid kumbagi sündmust näidati Hiina Kesktelevisioonis veidi aega hiljem. Salastatuse aste jäi USA ja Nõukogude praktika vahepeale. Erinevalt USA praktikast välismaa ajakirjanikke ligi ei lastud ning otseülekandeid ei tehtud. Ent erinevalt Nõukogude praktikast teatati kavandatavast lennust mitu päeva ette ning fotod ja videod olid saadaval mõni tund hiljem.

Shenzhou 5 tegi 14 tiiru ümber Maa ja lend kestis 21 tundi ja 28 minutit. Laev sisenes Maa atmosfääri kell 16. oktoobril kell 6.04 kohaliku aja järgi (15. oktoobril kell 22.04 maailmaaja järgi), selle langevari avanes normaalselt ja astronaut ütles, et tunneb end hästi. Maandumine leidis ametlikel andmetel aset kell 6.28 ainult 4,8 kilomeetri kaugusel planeeritud maandumiskohast Sise-Mongooliast. Laeva orbitaalmoodul jäi orbiidile, et teha 6 kuu jooksul automatiseeritud eksperimente.

President Hu Jintao, kes oli kosmodroomil kohal, tervitas Hiina edu esimese mehitatud kosmoselaeva orbiidile lennutamisel, öeldes, et see on "au meie suurele kodumaale, mis näitab meie riigi algset esimese mehitatud kosmoselennu algset võitu ja ajaloolist sammu, mille Hiina rahvas on teinud oma püüdluses ületada maailma teaduse ja tehnika tippu." Hu lisas: "Partei ja rahvas ei unusta kunagi neid, kes tegid selle väljapaistva teene kosmosetööstuses kodumaale, rahvale ja rahvusele" ning õnnitles spetsialiste ja Hiina kosmosemissiooni väljaarendamisele kaasa aidanud inimesi ning avaldas neile lugupidamist Hiina Kommunistliku Partei Keskkomitee, Riiginõukogu ja Kesksõjaväekomisjoni ning selle esimehe Jiang Zemini poolt.

Mõned analüütikud märkisid, et 77-aastane erru läinud parteijuht ja president Jiang Zemin hoidis madalat profiili. See ajendab spekulatsioone tema mõju nõrgenemisest. Kogu lennu vältel ei näidatud ühtegi pilti, mis oleks seostanud Jiangi Shenzhou 5-ga, küll aga näidati Hu Jintao'd ja Wen Jiabao'd. Pealegi toimus kosmoselaeva üleslennutamine vahetult pärast Hiina Kommunistliku Partei Keskkomitee pleenumit, kus Jiang olevat propageerinud oma kolme esinduse teooria ja omandiõiguse tagatiste sissepanemist Hiina konstitutsiooni. Mõlemad seisukohad on partei sees väga vaieldavad.

Peaminister Wen Jiabao õnnitles riigi esimest kosmoselendurit õnneliku naasmise puhul Maale. 15 minutit hiljem väljus Yang kapslist ja lehvitas taastusmeeskonna liikmetele.

Lennujuhtimiskeskus kuulutas Hiina esimese mehitatud kosmoselennu õnnestunuks, kui Yang Liwei väljus kapslist.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]