Turvaseks
Ilme
Turvaseks on kaitse- ja ettevaatusmeetodeid rakendav seksuaalvahekord või seksuaalelu suguhaiguste ülekandumise ja/või raseduse vältimiseks.
Turvaseksi meetodid jagunevad üldjoontes kaheks: sotsiaalsed ja seksuaaltehnilised.
Sotsiaalsed meetodid
[muuda | muuda lähteteksti]- Monogaamia – vahekorrad vaid ühe seksuaalpartneriga. Pikaajaline suhe ainsa partneriga võib olla tõhusaks meetodiks, kuna usaldusliku vahekorra puhul on võimalik koos läbida vajalikud arstlikud kontrollid haiguste tuvastamiseks. Samuti võimaldab monogaamne suhe paremini rakendada rasestumisvastaste vahendite kasutamist. Meetodi puuduseks on alati püsiv võimalus, et partneril on ka teisi vahekordi.
- Partneri(te) hea tundmine, eriti nende seksuaalkäitumise ja tervise osas.
- Head ja usalduslikud suhted partneri(te)ga. Terviserikete ilmnemisel jagatakse vajalikku informatsiooni.
- Partnerite hulga vähendamine; uute suhete tekkimisel ettevaatlikkus.
- Juhuslike ja vähe tuttavate partnerite vältimine.
Seksuaaltehnilised meetodid
[muuda | muuda lähteteksti]- Hügieen – kogu keha ja eriti suguelundite pesemine ja puhastamine enne ja pärast seksuaalvahekorda.
- Partneri sperma, tupenõre, vere, uriini, väljaheidete ja süljega kokkupuute vältimine. Süljega kokkupuude tekib suudluste puhul. Enamik suguhaigusi, sealhulgas AIDS, siiski sülje kaudu ei levi.
- Kondoomi(de) kasutamine kogu seksuaalvahekorra jooksul. Meeste kondoomid rullitakse erekteerunud peenisel lahti ülalt alla. Enne ja pärast vahekorda hoidutakse kondoomi välispinna puudutamisest. Kondoom eemaldatakse nii, et selle sees olev seemnevedelik ei satuks partneri keha pinnale.
- Kummikinnaste või kilede kasutamine tuppe või pärakusse sõrmede sisestamisel.
- Võimalikud on ka variandid, kus partnerid teineteist üldse ei puuduta, masturbeerides teineteise juuresolekul. Ka sellisel juhul hoidutakse seemnevedeliku sattumisest partneri kehapinnale.