Ema Teresa

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Püha ema Teresa (1986)

Püha ema Teresa (sünninimega Anjezë Gonxhe Bojaxhiu; 26. august 1910 Üsküp, Kosovo vilajett, Ottomani impeerium (tänapäeval Skopje, Makedoonia)5. september 1997 Calcutta (tänapäeval Kolkata), India) oli kosovoalbaania päritolu roomakatoliku nunn, kes rajas Indias Halastuse Misjonäride ordu. Aastal 1979 anti talle Nobeli rahuauhind. 19. oktoobril 2003 kuulutas paavst Johannes Paulus II ema Teresa õndsaks. 4. septembril 2016 kuulutas paavst Franciscus ta pühakuks.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Anjezë (Agnes) sündis albaanlasest ehitusettevõtja Nikollë ja itaallasest ema Dranafille Bojaxhiu perekonda kolmanda lapsena. Tüdruk oli 8-aastane, kui suri tema isa. 12-aastaselt otsustas ta hakata nunnaks. 18-aastaselt lahkus ta kodunt ja ühines Loreto õdede orduga.

Halastuse Misjonäride ordu rajamine ja tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Oktoobris 1950 sai ta paavstilt loa rajada ordu, millest sai Halastuse Misjonäride ordu eelkäija. Ordu missioon oli ema Teresa enda sõnul "aidata näljaseid, hüljatud, kodutuid, pimedaid ja leeprahaigeid – kõiki, kes on ühiskonnast välja tõrjutud ning keda varem või hiljem ootab surm". Ordu tegevus sai alguse Kolkatas (Calcuttas) ja algul kuulus sellesse 13 liiget. Tänapäeval ühendab organisatsioon endas üle 4500 nunna, kes hoolitsevad vaeste eest.

1952. aastal rajas ema Teresa Kolkatas surijate maja. India ametnike abiga muutis ta hindude mahajäetud templi Kalighati Surijate koduks, kus ta hoolitses vaeste ja haigete eest ning andis neile tasuta arstiabi. Hiljem muudeti maja nimi Kalighati Puhta Südame koduks. Varsti pärast seda asutas ta leeprahaigete kodu. Ta leidis palju abistajaid ja toetajaid ning 1960. aastail rajati haiglaid, vaeste ja leeprahaigete hooldekodusid kogu Indias. Ta oli ka üks esimesi, kes rajas varjupaiku aidsihaigetele.

Ema Teresa heategevuslikud ideed levisid üle kogu maailma. Esimesed sarnased vaeste hooldekodud väljaspool Indiat rajati Venezuelas, Itaalias ja Tansaanias; hiljem paljudes Aasia, Aafrika ja Euroopa riikides.

Esimene ema Teresa õde saabus Eestisse 22. augustil 1992.[1] Sealtpeale tegutseb Halastuse Misjonäride ordu ka Eestis.

1970. aastail sai ema Teresa kuulsaks kogu maailmas, temast tehti mitu dokumentaalfilmi.

Nobeli rahuauhinnaga pärgamine[muuda | muuda lähteteksti]

1979. aastal sai ema Teresa Nobeli rahuauhinna oma töö ja võitluse eest, millega ta oli leevendanud abi vajavate laste viletsust ja hädasid. Auhinnaraha palus ta annetada Kolkata vaestele. Auhinna üleandmisel küsiti ema Teresalt, mida saaks teha, et maailmas valitseks rahu. Ema Teresa vastas: "Minge koju ja armastage oma peret."

Katoliku kirik on avaldanud eesti keeles ema Teresa loengu Nobeli rahuauhinna saamisel.[2]

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Andres Tohver. India kristlik ordu aitab Eestis talve üle elada Õhtuleht, 31. jaanuar 2014.
  2. Ema Teresa loeng Nobeli rahupreemia saamisel Roomakatoliku kiriku Eesti Apostellik Administratuur

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Ema Teresa. Halastuse aeg. Kogunud ja koostanud Ingmar Kurg; saksa keelest tõlkinud Liina Ootsing; toimetanud Marika Kusnets; eessõna: Leonie Höhren. Tallinn : Logos, 1998. – 152 lk. ISBN 9985806816
  • Ema Teresa. Loeng Nobeli rahupreemia saamisel. Tõlkinud Helve Trumann. Tallinn : Roomakatoliku kiriku Tallinna Peeter-Pauli kogudus, 2016. – 16 lk.
  • Ema Teresa. Minu kutsumus on armastus. Koostanud Kristiina Krabi; tõlkinud Liina Ootsing ja Kristiina Krabi. Tallinn : Logos, 2002. – 87 lk. ISBN 9949402069
  • Leo Maasburg. Ema Teresa Kolkatast. Isiklik portree. Tõlkinud Aulis-Leif Erikson. Tallinn : Gallus, 2017. – 216 lk., [16] lk. ill. ISBN 9789949980550

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]