Ema Teresa

Allikas: Vikipeedia
Ema Teresa, 1985

Ema Teresa (sünninimega Anjezë Gonxhe Bojaxhiu; 27. august 1910 Skopje, Makedoonia5. september 1997) oli albaania päritolu rooma-katoliku nunn, kes rajas Indiasse heategevusorganisatsiooni Tegeva Armastuse Saadikute ordu. Aastal 1979 anti talle Nobeli rahupreemia.

Biograafia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Anjezë sündis albaania ehitusettevõtja Nikollë ja itaalia päritolu ema Dranafille Bojaxhiu perekonda kolmanda lapsena. Agnes oli kümneaastane, kui suri tema isa. 12-aastaselt otsustas ta hakata nunnaks. 18-aastaselt lahkus ta kodunt ja ühines Loreto õdede orduga.

Tegeva Armastuse Saadikute ordu rajamine ja tegevus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Oktoobris 1950 sai ta paavstilt loa rajada ordu, millest sai Tegeva Armastuse Saadikute ühenduse eelkäija. Ordu missioon ema Teresa enda sõnul oli: "aidata näljaseid, hüljatud, kodutuid, pimedaid ja leeprahaigeid – kõiki, kes on ühiskonnast välja tõrjutud ning keda varem või hiljem ootab surm". Ordu tegevus sai alguse Kolkatas (Calcuttas) ning algul kuulus sellesse 13 liiget. Tänapäeval ühendab organisatsioon endas üle 4000 nunna, kes hoolitsevad vaeste eest.

Aastal 1952 rajas ema Teresa Kolkatas surijate maja. India ametnike abiga muutis ta hindude mahajäetud templi Kalighati surijate majaks, kus ta hoolitses vaeste ja haigete eest ning andis neile tasuta arstiabi. Hiljem muudeti maja nimi Kalighati the Home of the Pure Heart (Nirmal Hriday). Varsti pärast seda asutas ta leeprahaigete keskuse. Ta leidis palju abistajaid ja toetajaid ning 1960ndail aastail rajati haiglaid, vaeste- ja leeprakodusid kogu Indias. Ta oli ka üks esimesi, kes rajas varjupaiku aidsihaigetele.

Ema Teresa heategevuslikud ideed levisid üle kogu maailma. Esimesed sarnased vaestekodud rajati Venetsueelasse, Itaaliasse ja Tansaaniasse; hiljem paljudesse Aasia, Aafrika ja Euroopa riikidesse, kaasaarvatud ema Teresa kodumaale – Albaaniasse.

1970ndail aastail sai ema Teresa kuulsaks kogu maailmas. Temast tehti mitu dokumentaalfilmi.

Aastal 1979 sai ema Teresa Nobeli rahupreemia oma töö ja võitluse eest, millega ta oli leevendanud abi vajavate laste viletsust ja hädasid. Auhinnaraha palus ta annetada vaesesse Kolkatasse. Auhinna üleandmisel küsiti Ema Teresalt, mida saaks teha, et maailmas valitseks rahu. Ema Teresa vastas: "Minge koju ja armastage oma peret."

Tunnustused[muuda | redigeeri lähteteksti]