Vabariiklik Partei (USA)

Allikas: Vikipeedia
Ambox outdated serious.svg See artikkel vajab ajakohastamist.
Palun ajakohasta selle artikli sisu ning pärast ajakohastamist eemalda see märkus.

Vabariiklik Partei (inglise keeles The Republican Party, tuntud ka nime all Grand Old Party, GOP) on üks kahest peamisest erakonnast Ameerika Ühendriikides.

Asutatud 28. veebruaril 1854, on partei eri ajastutel esindanud erinevaid poliitilisi ideoloogiaid, kujunedes 20. sajandi teisel poolel sotsiaalselt konservatiivseks ja majanduslikult liberaalseks parteiks.

Vabariiklaste tänased valijad esindavad kõiki Ameerika ühiskonna rühmasid, kuid statistika kohaselt toetatakse neid vähem rahvus- ja seksuaalvähemuste poolt; samuti kalduvad väiksema sissetulekuga valijad eelistama Demokraatlikku Parteid. Vabariikliku Partei positsiooni peetakse eriti tugevaks kristlikes ringkondades ja lõunaosariikide elanike seas.

Alates 1856. aastast on Vabariiklik Partei osalenud 38 presidendivalimistel, võites neist 23. Viimasest 28 Ameerika Ühendriikide presidendist on 18 kuulunud Vabariiklikusse Parteisse. Siiani viimane Vabariikliku Partei ridadesse kuulunud president oli aastatel 20012009 valitsenud George W. Bush.

Alates 7. novembril 2006 toimunud Ameerika Ühendriikide Kongressi valimistest oli Vabariiklik Partei nii Kongressi Esindajatekojas kui ka Senatis vähemuses. 2010. aastast on Vabariiklik Partei Esindajatekojas enamuses.

Vabariikliku Partei esimees on alates jaanuarist 2011 Reince Priebus. Erakonna peakorter asub Washingtonis.

Välislink[muuda | muuda lähteteksti]