Linus Pauling

Allikas: Vikipeedia
Linus Pauling, 1954

Linus Carl Pauling (28. veebruar 190119. august 1994) oli USA kvant- ja biokeemik. Ta oli ka tunnustatud kristallograaf, molekulaarbioloog ja meditsiiniteadlane. Teda on nimetatud üheks 20. sajandi tähtsaimaks keemikuks. Aastal 1954 pälvis ta Nobeli auhinna keemias.

Linus Paulingi eestvõttel hakati rakendama kvantmehhaanikat keemias. Ta tegi suuri panuseid kristalli- ja valgustruktuuri kindlakstegemisele, mille tõttu on teda nimetatud ka molekulaarbioloogia üheks rajajaks.

Elu lõpu poole hakkas ta oma töödes propageerima inimestele palju suuremat C-vitamiini ja teiste toitainete manustamist. Vaatamata sellele, et ta avaldas paljusid uurimistöid ortomolekulaarse meditsiini kohta, jäi tema teooria traditsioonilise meditsiiniga tugevasse vastuollu.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Linus Carl Pauling valiti 1936. aastal Ameerika Filosoofiaseltsi liikmeks.

Aastal 1954 pälvis ta Nobeli keemiaauhinna.

Aastal 1962 pärjati tema osalust maapinnal toimuvate tuumakatsetuste vastukampaanias rahuauhinnaga, mistõttu ta on ainus inimene, kes on võitnud Nobeli auhinna kaks korda ilma kaaslaureaadita (kaks Nobeli auhinda on veel saanud John Bardeen (kaks korda füüsikas), Frederick Sanger (kaks korda keemias) ja Marie Curie (füüsikas ja keemias).