Frank Sherwood Rowland

Allikas: Vikipeedia
Frank Sherwood Rowland (2008)

Frank Sherwood Rowland (28. juuni 1927 Ohio, Delaware10. märts 2012 California, Newport Beach) oli Ameerika Ühendriikide keemik, Nobeli auhinna laureaat.

Ta oli Irvine'is asuvas California Ülikoolis keemiaprofessor. Tema peamised uurimisvaldkonnad olid atmosfäärikeemia ja keemiline kineetika. Muu hulgas uuris ta koos Mario Molinaga klorofluorosüsinike käitumist atmosfääris ning avastas, et need aitavad kaasa osooniaukude tekkele. Selle eest sai ta 1995. aastal Nobeli keemiaauhinna. Ta jagas auhinda Mario Molina ja Paul Crutzeniga.

Haridus- ja töökäik[muuda | muuda lähteteksti]

Sherwood Rowland lõpetas 16-aastaselt keskkooli ja õppis seejärel Ohio Wesley ülikoolis keemiat, füüsikat ja matemaatikat. Aastatel 1945–1946 teenis ta armees. Ta lõpetas ülikooli 1948. aastal, kaitses Chicago ülikoolis 1951. aastal magistrikraadi ja 1952. aastal doktorikraadi.

Rowland töötas muu hulgas Princetoni ja Kansase ülikoolis ning oli seejärel alates 1964. aastast keemiaprofessor California Ülikoolis Irvine'is.

Teadus[muuda | muuda lähteteksti]

Rowland organiseeris suure hulga õhuproovide võtmise paljudes maailma kohtades, eriti linnades, ja määras kindlaks trikloroflurometaani sisalduse õhus. Sel moel näitas ta, et trikloroflurometaani kogused liiguvad atmosfääris üsna kiiresti isegi ühelt poolkeralt teisele. 8 aastat hiljem kordas ta katset ja leidis, et trikloroflurometaani hulk atmosfääris on suurenenud.

Rowland näitas selliste katsetega sedagi, kuidas osoonikiht sõltub aastaajast. Osooni tase tõuseb novembris, seejärel väheneb pikkamööda kuni aprillini ja püsib siis kuni uue tõusuni järgmisel novembril. Eri aastail korraldatud katsed näitasid, et see muster kordub igal aastal, ainult osooni hulk õhus kipub järjest vähenema.

Rowland ja tema kolleegid teatasid sellest avastusest niihästi avalikkusele kui poliitikutele ja pakkusid välja mitmesuguseid lahendusi, mis vähendaksid järk-järgult klorofluorosüsinike sisaldust atmosfääris. Esimesena hakkas kloroflurosüsinike emissiooni piirama Kanada, seejärel USA, Rootsi ja Norra, siis teisedki riigid. 1980-ndatel sõlmiti Viini lepe ja seejärel Montreali protokoll, mis võimaldasid kloroflurosüsinike emissiooni ülemaailmselt piirata.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]