Carlos Saavedra Lamas

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Carlos Saavedra Lamas

Carlos Saavedra Lamas (1. november 18785. mai 1959) oli Argentina teadlane ja poliitik, kes sai 1936. aastal esimese ladinaameeriklasena Nobeli rahuauhinna.

Saavedra Lamas sündis Buenos Aireses ja oli väljapaistev tudeng, saades Buenos Airese ülikoolis doktorikraadi õigusteadustes (cum laude). Seejärel alustas ta karjääri õigusteaduste, sotsioloogia ja poliitökonoomia õppejõuna.

Akadeemilise karjääri ajal keskendus Saavedra Lamas oma peamistes avaldatud töödes tööõigusele, rõhutades vajadust üldiselt tunnustatavale doktriinile tööjõu kasutamise kohta. Ta oli seotud Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni (ILO) esimeste tegemistega, ja mitmed tema tööd said aluseks Argentina tööseadustikule.

1906. aastal algas tema poliitiline karjäär ja 1908. aastal valiti ta Argentina parlamenti, kus ta tegutses kahes järjestikuses koosseisus ning kus tema põhiteemaks olid rahvusvahelised suhted. 1915. aastal sai temast justiits- ja haridusminister.

Nobeli rahuauhinna sai ta selle eest, et Argentina välisministrina (1932–1938) vahendas ta kokkulepet, mis lõpetas Chaco sõja Paraguay ja Boliivia vahel ning algatas veel mitmepoolseid mittekallaletungilepinguid mitmete Lõuna-Ameerika ja Euroopa riikide vahel.

Väljapaistvaim neist oli edumeelne Lõuna-Ameerika sõjavastane pakt, mis sätestas, et sõjaolukorra tekkimise korral kahe või enama allakirjutanu vahel on ülejäänud allakirjutanud riigid kohustatud looma erikomiteesid sõjategevuse lõpetamiseks ning astuma diplomaatilisi ja majanduslikke samme mõlema vaenupoole vastu, kuni need lepivad kokku sõjategevuse lõpetamises. Selle leppe ratifitseerisid enamik Ladina-Ameerika riike ning hiljem võeti see vastu Rahvasteliidus, ning sellele kirjutasid alla ka Ameerika Ühendriigid ja 11 Euroopa riiki.

Aastal 1932 algatas ta Washingtoni 3. augusti deklaratsiooni, milles kinnitati, et Ameerika rahvad keelduvad tunnustamast territoriaalseid korraldusi, mis on saavutatud okupatsiooni või relvade jõul vallutamise teel.

Aastal 1936 valiti Saavedra Lamas Rahvasteliidu täiskogu presidendiks.

Aastatel 19411943 oli ta Buenos Airese ülikooli rektor, seejärel kuni aastani 1946 professor.

Carlos Saavedra Lamas on maetud La Recoleta surnuaiale Buenos Aireses.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]