Paul Karrer

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib keemikust; helilooja kohta vaata artiklit Pávlos Karrér.

Paul Karrer

Paul Karrer (21. aprill 1889 Moskva18. juuni 1971 Zürich) oli Šveitsi orgaaniline keemik. 1937. aastal sai ta koos Walter Norman Haworthiga Nobeli keemiaauhinna karotenoidide, flaviinide, A-vitamiini ja B2-vitamiiniga seotud uurimistöö eest.

Ta õppis Zürichi Ülikoolis keemiat. 1911. aastal kaitses ta filosoofiadoktori kraadi. 1912. aastal töötas ta koos Paul Ehrlichiga Georg Speyer Hausis Frankfurdis (Maini ääres) keemikuna. 1919. aastal anti talle keemiaprofessori kutse ja temast sai Keemiainstituudi direktor.[1]

Uurimistöö[muuda | muuda lähteteksti]

Tema uurimustest olulisimaiks peetakse taimsete pigmentide uurimist. Ta selgitas ja pakkus välja karoteenide keemilise struktuuri ning lisas, et osa karotenoide muudetakse organismide sees A-vitamiiniks. 1930. aastatel formuleeris ta esmakordselt A-vitamiini eelvitamiini – beetakaroteeni valemi.[1] Hiljem kinnitas Karrer Albert Imre Szent-Györgyi poolt avastatud C-vitamiini struktuuri. Veel sünteesis ta B2-vitamiini ning E-vitamiini.[2][3] Tema flaviinidega seotud uurimine tuvastas, et algselt B2-vitamiiniks peetud laktoflaviin on üksnes osa B2-vitamiini kompleksist.[1]

Lisaks uuris ta mitmete orgaaniliste biomolekulide nagu aminohapete, mitmete alkoloidide, letsitiinide, antotsüaniidide jpt keemilist struktuuri.

Panus orgaanilise keemia arengusse[muuda | muuda lähteteksti]

Paul Karreri sünteesitud vitamiinid (osaline)[4]

Aasta(d) Vitamiin
1931 A-vitamiin
1935 B2-vitamiin
1938 E-vitamiin (DL-α-tocopherol)
1939 K-vitamiin (phytonadione)

Publikatsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

  • 1927. aastal avaldas ta Orgaanilise keemia õpiku (saksa keeles Lehrbuch der Organischen Chemie)
  • 1950. aastal koos Ernst Juckeriga, tõlkija ja toimetaja Ernest A. Braude, "Karotenoidid" (ingl k Carotenoids), Elsevier Publishing Company [1].

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Mälestuse jäädvustamine[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]