Kasutaja:Lulu/be

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Palun oodake parandustega, toimetamine on pooleli!
See mall on lühiajaliseks kasutamiseks, et vältida redigeerimiskonflikte. Kui redigeerimine lõpetatakse, tuleb mall eemaldada. Viimase muudatuse aeg: 6. juuli 2019, 12.12.
Osa artiklitest teemal
Budism
Dharma Wheel.svg

Budistlik eetika[1] (paali keeles ''sīla'', sanskriti keeles ''śīla'') on õpetuste ja traditsioonide, nõuannete ja juhendite, reeglite ja tõotuste kogum selleks, et õigemini näha ja tahta, kõnelda ja tegutseda, elada ja püüelda, mõista ja olla.

Budistliku eetika kirjutamata eeldusteks on sõbralikkus[2] ja kaastunne[3], lahke ja rõõmus meel[4], tagasihoidlikkus[5] jpm heakskiidetavad voorused, mis tulenevad paljudest õpetustest isetuse[6], meeleplekkide[7] ja -petete[8], pahede[9] ja ihade[10], pühendumise[11] ja teostamise[12] kohta.

Muidugi võib igaüks elada sündsalt ja ausalt, ilma kedagi kahjustamata. Selleks ei pea midagi tõotama ega õnnistust otsima. Kuid eetiliste normide selgemaks eristamiseks on budismi praktikas kasutusel ka mitmesuguseid juhiste, reeglite ja tõotuste loendeid. Nende hulgas on viis tõotust, kaheksa tõotust, kümme tõotust, pratimokša reeglid munkadele jmt.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

[[Kategooria:Budism]]


Meditatsioon (meeleharjutus; ka mõtisklus, mõlgutus, mõtlus; ladina keeles meditatio)) on vaimne tehnika teadvusseisundi[1][2] muutmiseks. "Vaimne tehnika" tähendab siinkohal seda, et meditatsiooni puhul reeglina ei kasutata muid vahendeid teadvusseisundi muutmiseks nagu psühhofarmakonid, alkohol vmt.

Enamasti põhinevad meditatsioonitehnikad mingil õpetusel, traditsioonil või religioonil.

Budistlikus traditsioonis peetakse kõige olulisemateks meeleharjutusteks[3] meelerahu[4] ja analüüsivat vaatlust[5].

Theravaada budismis, aga ka mujal, on tänapäeval laialdaselt kasutusel vipassana ehk sisekaemuslikud meditatsioonitehnikad nagu anapanasati ja satipatthana, mis põhinevad hingamise jälgimisel.

Mahajaanas, eriti Jaapanis ja Hiinas, on laialdaselt tuntud "Puhta Maa" ehk Sukhāvatī õpetust järgiv meditatsioonitehnika, mis põhineb Amitābha nime kordamisel.

Chan- ehk zen-budismis kasutatakse mediteerimisel koane ehk lahendamatuid mõistatusi.

Vadžrajaanas on meditatsioonil oluline koht idamite ehk dhjaanibuddhade[6] kujustamisel.

Tiibeti budismis, aga ka mujal, on suur tähtsus mantral "Om mani padme hum".

Krišnaismis kasutatakse "Hare Krishna" mantrat.

Transtsendentaalse Meditatsiooni tehnika puhul kasutatakse õpetaja poolt antud isiklikku mantrat.

  1. Charles Tart (2016). Muutuv teadvus: multidistsiplinaarseid vaatenurki.. Eesti transpersonaalne assotsiatsioon. ISBN 9789949959341
  2. Charles Tart (2008). Teadvuse seisundid. Väike Vanker. ISBN 9789985975756
  3. Ida mõtteloo leksikon. [12]
  4. Ida mõtteloo leksikon. [13]
  5. Ida mõtteloo leksikon. [14]
  6. Ida mõtteloo leksikon. [15]