Mantra

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
"Om"

Mantra (sanskriti keeles; tiibeti keeles sngags; hiina keeles zhou, 眞⾔ zhenyan; jaapani keeles ju, shingon) on hinduismis ja budismis loits või palve.

Mantra kujutab endast lauset või silbikombinatsiooni, millel usutakse olevat maagiline vägi. Mantra võib olla silp, sõna, lause või heli, mida kasutatakse paljudes idamaistes religioossetes praktikates ja vaimsetes tehnikates meditatsioonil teadvusseisundi muutmiseks või suunamiseks, loitsimiseks, nõidumiseks jne.

Sõna "mantra" on tuletatud sanskriti verbijuurest man (‘mõtlema’). Mantraid kasutatakse ka mõtlemise kaitse või mälu toena.

Mantrate olulisust vadžrajaanas näitab vadžrajaana sünonüümina kasutatav nimetus mantrajaana (sanskriti keeles mantrayāna ‘mantrasõiduk’).

Tuntumaid hinduistlikke mantraid on om ja vadžrajaanas om mani padme hum.

Transtsendentaalse meditatsiooni tehnika puhul kasutatakse õpetaja poolt antud isiklikku mantrat.

Mantraid reeglina ei tõlgita. Hinduismis peetakse oluliseks mantra hääldamise algupärast puhtust, budismis hääldatakse mantraid vastavalt hääldaja keele omapärale.

Erinevad traditsioonid tunnevad tuhandeid erinevaid mantraid ning neid kasutatakse väga erinevatel eesmärkidel ja viisidel. Mantra võib olla tähenduseta puhas heli või vibratsioon (nagu "om"), aga tähendusrikas mõte või väljend.

Erinevates traditsioonides võib mantra kasutamine olla samuti üsna erinev: mantrat võidakse kuuldavalt hääldada või sosistada, aga ka laulda, erilisel viisil kuuldavale tuues, samuti lihtsalt kuuldamatult meenutades või lastes mõttes kõlada. Mantra võib olla kasutusel ka kirjutatud kujul.


Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

  • Ida Mõtteloo leksikon. [1]