Hārūn ar-Rashīd

Allikas: Vikipeedia
‘Alī ibn Abī Ţālib

Hārūn ar-Rashīd (araabia هارون الرشيد, 'Harun Õiglane') (27. märts 763 või 5. veebruar 764 – 24. märts 809) oli Abbassiidide dünastia viies ja kuulsaim Abbassiidide Bagdadi kalifaadi kaliif.

Ta sündis Rayyis Iraanis, tänapäeva Teherani lähedal. Hārūn ar-Rashīdi sünnipäev jääb siiski vaieldavaks, kuna eri allikad ütlevad ta sünniaastaks 763 kuni 766.

Hārūn ar-Rashīd valitses aastail 786–809 ning tema valitsusaega iseloomustas teaduslik, kultuuriline ja usuline õitseng, samuti edenesid märgatavalt kunst ja muusika. Ta rajas Bagdadisse õpetlaste raamatukogu Bayt al-Hikma ("Tarkuse maja").

Abbassiidide Bagdadi kalifaat Hārūn ar-Rashīdi valitsemisajal

Kuna Hārūn oli intellektuaalselt, poliitiliselt ja sõjaliselt võimas, räägivad paljud lood temast ja ta õukonnast. Osa neist põhineb faktidel, kuid enamikku peetakse väljamõeldisteks. Üks näide faktipõhistest legendidest on lugu kellast, mille Hārūn muude kingituste seas saatis Karl Suurele. Kingid tõi Euroopasse Frangi saatkond, kes oli läkitati 799. aastal Hārūnile sõprust pakkuma. Karl Suur ja tema hoovkond pidasid kella nõiatrikiks, kuna see tegi igal täistunnil kummalisi hääli ja trikke. Samas on väljamõeldised lood raamatus "Tuhat üks ööd".

Barmakiidide perekond, mis mängis suurt osa Abbassiidide kalifaadi rajamisel, käis Hārūn ar-Rashīdi valitsusajal vähehaaval alla.

Eelnev
Al-Hadi
Kaliif
786809
Järgnev
Al-Amin