Pärsia

Allikas: Vikipeedia

Pärsia on Iraani nimi, mis oli kasutusel läänemaades enne aastat 1935. Ajaloos nimetatakse (ebaõigelt[viide?]) Pärsiaks ka Ahhemeniidide riiki, mis tekkis 8. sajandil e.m.a.

Pärslasi kui "rahvast" meie ajaloolises mõttes pole.

Need olid India sangarid, kes lääne poole ratsutasid, /../ ning vananevas Paabeli maailmas kõikjal võimu haarasid. 6. s e.m.a tekkib selle maailma keskele väike Pārsā (kr Persis, praegu Fārs) maakond.[1] Mõnetuhandelise Pārsāst pärineva täiskasvanud mehe jaotamine tohutu hulga sõjaväeliste ja haldusüksuste vahel tekitas ülemkihi (Kyrose ja Dareiose impeeriumis), /../ kelle esivanematest vaid väga vähesed olid pärit Pārsāst. Õieti pole olemas niisugust maad, mida võiks nimetada Pärsia ajaloo toimumispaigaks.“

[1]

Pärsia impeerium, ca 500 aastal eKr, Dareios I valitsusajal

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Ahhemeniidide riik[muuda | muuda lähteteksti]

Nn Pärsia impeerium moodustus 6. sajandil eKr, riik laius Vahemerest kuni Induse jõeni, sellesse kuulusid tänapäeva Iraan, Iraak, Pakistan, Afganistan, Türkmenistan, Usbekistan, Tadžikistan, Türgi, Jordaania, Küpros, Süüria, Liibanon, Iisrael, Egiptus ning osa Kaukaasia piirkonnast.

Next.svg Pikemalt artiklis Iraani ajalugu, Ahhemeniidid, Ahhemeniidide riik
Next.svg Pikemalt artiklis Kreeka-Pärsia sõjad, Dareios I, Xerxes I
Next.svg Pikemalt artiklis Rooma-Pärsia sõjad
Sassaniidide impeerium 632. aastal

Sassaniidide riik[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Sassaniidide riik (224–651)

Sassaniidide riiki valitses Sassaniidide suguvõsa aastatel 224–651. Riigi rajas ning dünastiale pani aluse Ardashir I. Sassaniidide riik hõlmas tänapäeva Iraagi, Iraani, Afganistani, Ida-Süüria, Kaukaasia maa-alad ning piirkondi Türgis ja Araabia poolsaarel.

Pärsia impeerium, Emanuel Boweni 1747. aasta kaardil

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Oswald Spengler. Õhtumaa allakäik II. Tartu 2012, 220-221.