Heinrich IV (Saksa-Rooma keiser)

Allikas: Vikipeedia
Heinrich IV

Heinrich IV (11. november 10507. august 1106) oli Franki ehk Saali dünastiasse kuuluv Saksa-Rooma keiser ning Heinrich VIII nime all ka Baieri hertsog.

Heinrich oli Saksa-Rooma keisri Heinrich III poeg. Saanud vaid 6-aastaselt pärast isa surma Saksa kuningaks, valitses tegelikult tema eest regentnõukogu ning paavst hakkas taotlema ülemvõimu keisri (ehk Saksa-Rooma riigi valitseja) üle.

Investituuritüli[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Investituuritüli

Kuni 1073. aastani oli (alates 1050. aastatel läbi viidud kirikureformist) enam-vähem kehtinud põhimõte, et Rooma paavst on kõrgeim vaimulik ja keiser ilmalik võimukandja, kuid Gregorius VII arvas, et paavst peaks olema ka kõrgeim ilmalik isand ning keiser tema vasall. Nii nõudis ta, et piiskoppe võib Saksa-Rooma riigis määrata vaid paavst. Heinrich IV, kes oli siis veidi üle 20 aasta vana ning valitsemisohjad enda kätte võtnud, keeldus aga nõuet täitmast ning määras ise uusi piiskoppe. Seepeale pani paavst ta kirikuvande alla ning Saksa ja Põhja-Itaalia aadlikud ähvardasid oma isanda kukutada, kui too sellest ei vabane. Nii pidi Heinrich minema patukahetsusretkele paavsti juurde, et tollelt andeks saada. Nad kohtusid Canossas, kus Heinrich palus paavstilt alandlikult andestust. Seda kohtumist on tõlgendatud nii paavstluse võiduna keisrivõimu üle, kui ka keisri kavala diplomaatilise eduna, mis päästis tema trooni ning tegeliku võimu Saksa-Rooma riigis.

Heinrich IV Canossas. Eduard Schwoiseri maal, 1852.

Kohtumise tulemuseks oli kompromiss, millega keiser ja paavst tunnustasid vastastikku üksteise võimu. 1084. aastal krooniti Heinrich ametlikult Rooma keisriks (siiski tema enese poolt ametisse nimetatud vastupaavsti poolt).

1093 põgenesid Adelheid ja Heinrichi vanem vend Konrad paavsti kaitse alla Canossasse ning rääkisid, et Heinrich IV oli oma lossis korraldanud orgiaid ja musti missasid. Seetõttu ei tulnud Konrad keisritrooni pärijana kõne alla. 1099 kroonis Heinrich IV oma noorema poja Heinrichi Itaalia kuningaks, jättes sellest tiitlist ilma 1093 Itaalia kuningaks kroonitud Konradi.

Üldiselt polnud tema valitsusaeg edukas, Itaalia oli suhteliselt iseseisev ning linnriigid tegid, mis tahtsid, Saksamaal püüdsid vägevamad vürstid samuti oma sõltumatust kasvatada. Heinrich V vandus, et oma isa eluajal ei osale ta keisririigi poliitikas, aga isa vaenlased ärgitasid teda seda siiski tegema ja paavst Paschalis II vabastas ta sellest vandest. Kui Heinrich püüdis oma valitsusaja lõpul riiki reformida, siis kukutas Heinrich V oma isa 1105. aasta lõpus, kui viimane tahtis läbi viia suurvasallide õigusi piiravaid reforme.

Heinrich IV suri peagi pärast võimust ilmajäämist. Keisritiitli säilitas ta siiski surmani. 1111 krooniti Heinrich V Roomas keisriks.

Isiklikku ja järglased[muuda | muuda lähteteksti]

Heinrich IV-l ja tema esimesel abikaasal Savoia Bertha (–1087) oli kolm järglast:

Heinrich IV 2. abielust Kiievi suurvürsti (1078–1093) Vsevolod I tütre Jevpraksia Vsevolodovnaga, mis sõlmiti 1089 Kölnis, lapsi ei sündinud. Jevpraksia võttis endale uueks nimeks Adelheid.

Eelnev:
Heinrich III
Saksa-Rooma keiser
10561106
Järgnev:
Heinrich V

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]