Steiermark (mark)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Saksa-Rooma riik umbes aastal 1000: Kärnten näidatud pruunina koos Verona, Istria, Kraini ja Steiermargi markidega, William Robert Shepherdi järgi, 1923

Steiermargi mark (saksa Steiermark) oli algselt enne aastat 970 Kärnteni hertsogkonnast eraldatud kui puhvertsoon madjarite vastu. Algselt oli ta tuntud kui Karantaania mark (marchia Carantana), endise slaavi vürstiriigi Karantaania järgi, mis oli Kärnteni hertsogkonna eelkäija. 11. sajandil hakati seda kutsuma Steiermark, Steyri linna järgi, mis siis oli markkrahvide residents.

Ala oli varem suurema Kärnteni margi osa, iseeneset Baieri hertsogkonna piirimark. Aastal 976 eraldas keiser Otto II Kärnteni Baieri hõimuhertsogkonnast ja ülendas selle hertsogkonnaks. Külgnev territoorium idas kuni Muri, Mürzi ja Ennsi jõgedeni, mille kuningas Otto I annekteeris pärast 955. aasta Lechi lahingut, muudeti sarnaselt uue Kärnteni hertsogkonna marchia Carantanaks.

Esimesed Steiermargi markkrahvid ilmusid 11. sajandi algul. Aastast 1056 valitsenud dünastiat kutsuti Otakarideks. Markkrahv Leopold Tugev (1122–1129) ja tema poeg Otakar III (1129–1164) omandasid suuri territooriume piki Savinja jõge kuni Windischi margini ja viisid oma residentsi Grazi. Aastal 1180 ülendati mark Steiermargi hertsogkonnaks.

Steiermargi markkrahvid[muuda | muuda lähteteksti]

Otakarid: