Montpellier

Allikas: Vikipeedia
Montpellier

[ monpeljee ]
prantsuse Montpellier
oksitaani Montpelhièr

linna vapp
Pindala: 56,88 km²
Elanikke: 257 351 (2010)

Koordinaadid: 43° 36′ N, 3° 54′ Ekoordinaadid: 43° 36′ N, 3° 54′ E
Montpellier (Prantsusmaa)
Montpellier

Montpellier on linn Prantsusmaal, Languedoc-Roussilloni piirkonna ja Hérault' departemangu keskus. Asub Lezi jõe ääres 10 km kaugusel Vahemere rannikust.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Montpellier

Montpellier on üks väheseid linnu Prantsusmaal, millel ei ole Rooma Impeeriumiga seotud tagapõhja. Varakeskajal oli ala peamine asula Maguelone piiskoplik linnake, kuid piraatide pidevad ründeretked sundisid elanikke liikuma rohkem sisemaale. Linna on esmakorselt mainitud 26. novembril 986. Sellest ajast on teada, et asula sai Toulousist pärilt feodaalide omandiks. Esimese valitsejana on teada Guillem de Toulouse (Guillem Toulousist), kes pani aluse kohalikule feodaaldünastiale. Linn kerkis esile 10. sajandil, kui seal hoogustus kaubandus Vahemere maailmaga. Tol ajal oli linn ka väga tolerantne erinevate usundite suhtes – judaismi, islamiusuliste ja protestantide suhtes. 1180. aastal rajas Guillem VII de Montpellier meditsiini teaduskonna ja sellele järgnes linna ülikooli rajamine 1220. aastal. Sellega muutus linn tolle aja üheks tähtsamaks meditsiinikeskuseks maailmas. See ajastu märkis linna ajaloos tema kõrgaega.

1213. aastal sai linn Aragoni kuningate valduseks. See juhtus Peter II Aragoni abiellumisega Marie de Montpellier'ga. Viimane andis linna oma abikaasale kaasavaraks.

Montpellier oli hugenottide keskus 1622. aastani, mil Louis XIII väed linna vallutasid.

Sport[muuda | muuda lähteteksti]

Linnas tegutseb jalgpalliklubi Montpellier HSC. Hooajal 2011–2012 tuli Montpellier Ligue 1 meistriks.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]