2002. aasta Eurovisiooni lauluvõistlus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eurovisiooni lauluvõistlus 2002
Logo eurovision.png
Toimumise ajad
Finaal 25. mai 2002
Korraldus
Toimumiskoht Eesti Eesti, Tallinn, Saku Suurhall
Õhtujuhid Annely Peebo
Marko Matvere
Korraldaja Flag of Estonia.svg Eesti Televisioon
Osalejad
Osalejate arv 24
Naasnud riigid Flag of Austria.svg Austria
Flag of Belgium (civil).svg Belgia
Flag of Cyprus.svg Küpros
Flag of Macedonia.svg Põhja-Makedoonia
Flag of Finland.svg Soome
Flag of Switzerland.svg Šveits
Lahkunud riigid Flag of Ireland.svg Iirimaa
Flag of Iceland.svg Island
Flag of the Netherlands.svg Holland
Flag of Norway.svg Norra
Flag of Poland.svg Poola
Flag of Portugal.svg Portugal
Eesti esindaja "Runaway"
Sahlene
Hääletus
Hindamissüsteem Iga riik annab punktid (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12) kümnele lemmikule. Kasutusel olid nii telefonihääletus kui ka žürii.
Võitja Flag of Latvia.svg Läti
"I wanna" – Marie N

2002. aasta Eurovisiooni lauluvõistlus oli 47. Eurovisiooni lauluvõistlus, mis toimus 25. mail 2002 Eesti pealinnas Tallinnas Saku Suurhallis. Eesti sai õiguse korraldada lauluvõistlust, kui Tanel Padar, Dave Benton ja 2XL võitsid 2001. aasta Eurovisiooni lauluvõistluse Taanis. Eesti oli esimene riik endisest idablokist, kes sai õiguse organiseerida lauluvõistlust. Lauluvõistluse eelarveks oli 122,6 miljonit Eesti krooni[1] (u 7,84 miljonit eurot).

Esmakordselt oli lauluvõistlusel alapealkiri – "Moodne muinasjutt". Kontsert algas videoga väikesest tüdrukust, kes avab suure muinasjuturaamatu ja näeb seal eestlasi, kes üksmeelselt ümisevad oma Eurovisiooni võidulaulu "Everybody". Kontserdi teemat rõhutas ka lavakujundus, õhtujuhtide roll ja tekst ning laulude vahel näidatud humoorikad videolõigud, milles igaühes oli kasutatud mõne tuntud muinasjutu süžeed, tegelasi või detaile Eesti ja eestlaste konteksti panduna. Õhtu lõppes, nagu osutasid ka õhtujuhid, õnnelikult ja lätlaste võiduloo kordamise ajal oli laval sümboolne lumesadu. Võidutrofee, Ivo Lille klaasskulptuuri ning EBU auhinna ulatasid võitjatele laval Ivar Must ja Maian Kärmas.

Esialgu pidi Eurovisiooni lauluvõistlusel 2002 osalema vaid 22 riiki, nende hulgas top 15 eelmise aasta võistlusest ja seitse riiki, kes eemaldati 2001. aasta lauluvõistlusest viie aasta madala keskmise punktisumma tõttu. Kuid Euroopa Ringhäälingute Liit tõstis osalevate riikide arvu 24-le, millega said õiguse osaleda ka Iisrael ja Portugal. Portugal ei soovinud osaleda ja sellega sai õiguse Läti, keda esindas Marie N lauluga "I Wanna".

Lauluvõistluse eelarve küündis üle 122 miljoni krooni, mis jagunes neljaks: sponsorrahad (ERGO Kindlustus jm), riikide osalustasud ja piletimüügi tulud. Umbkaudu neljandik eelarvest ehk osa, mida muud tulud ei katnud (üle 33 miljoni), rahastati riigieelarvest. Lauluvõistlusel müüdi pileteid kolmele kontserdile: kahele peaproovile (24. ja 25.05) ning lõppkontserdile. Viimasele müüdi pääsmeid internetioksjonil alghinnaga 4500 krooni, kus mõni pilet läks kaubaks rohkem kui 7000 krooni eest. Soolase hinnaga pileteid ei müüdud aga kuigivõrd palju ning lauluvõistluse nädalal ja veel vahetult kontserdi eelgi müüdi pileteid Saku Suurhalli hinnaga 600 krooni.

Võistlust saabus vaatlema või kajastama tuhatkond ajakirjanikku või fänni üle maailma. Kõige arvukam pressidelegatsioon saabus Hispaaniast (üle 120 ajakirjaniku). Üksainus ajakirjanik saabus üritust kajastama Lõuna-Aafrika Vabariigist.

Lauluvõistluse õhtujuhid olid ooperilaulja Annely Peebo ja näitleja Marko Matvere. Ajakirjandusväljaanded korraldasid 2001. aasta lõpus hääletusi, keda eesti rahvas tahtnuks õhtujuhtidena näha. Eesti Päevaleht märkis oma edetabelis enimnimetatud saatejuhtidena Elektrat, Aigi Vahingut, Hanna-Liina Võsa, Darja Kelderit, Mart Sanderit jt. Elektra edastas otsesaates Eesti rahvahääletuse tulemused.

Telesaate tehnilise teostuse tarvis palkas Eesti Televisioon põhiliselt Rootsi Televisiooni SVT tehnilise meeskonna. Tehnilise personali (teleoperaatorid, valgustajad, helimeistrid jm) seas oli siiski ka hulk ETV töötajaid. Ürituse peaprodutsent oli Juhan Paadam, vastutavasse meeskonda kuulusid veel finantsjuht Jaanus Kõusaar, Tarmo Krimm, Janek Väli, Heidi Laanemäe, Kristel Maran. Lavakujunduse ning kogu ürituse stilistika autor oli teatrikunstnik Iir Hermeliin, pearežisöör Marius Bratten, valgustaja Per Sundin. Akrediteerimise eest vastutas Kati Ellandi. Videolõike valmistasid ette Rene Vilbre, Inessa Josing, Anu Välba jpt.

Võistlusnädalaks Saku Suurhalli kõrvale püstitatud telk-pressikeskuses viisid pressikonverentse läbi Monika Tamla ja Eero Raun. Pressikeskuse tööd korraldasid teiste seas Maarja Tali, Kalle Kingsepp jpt.

Eurovisiooni kanti üle ka Raekoja platsil

Tallinna saabunud riikide delegatsioonide seas sattus olema suur hulk Eurovisiooni lauluvõistlusel varasematelgi aastatel edukalt osalenud heliloojaid ja lauljaid, osa esinejaid on naasnud Eurovisioonile aastaid hiljem.

 • Iisraeli Tallinnas kõlanud esinduslaulu "Light a Candle" helilooja Tzvika Pick kirjutas mõni aasta varem Dana Internationali võiduka laulu "Diva".
 • Saksamaa laulu autor Ralph Siegel oli 1982. aasta Saksamaa võiduloo "Et oleks rahu" helilooja. Siegel on lisaks sellele saavutusele aastakümnete jooksul kirjutanud rekordilised 24 eurolaulu eri riikidele.
 • Küprost Tallinnas esindanud poistebändi One solist Constantinos Christoforou oli varem oma kodumaad esindanud solistina Oslos 1996. aastal (9. koht) ning naasis Eurovisioonile ka pärast Tallinnas laulmist aastal 2005 Kiievis (18. koht).
 • Küprose laulule tausta laulnud Christina Argyri oli kaks aastat varem Stockholmis peetud võistlusel astunud üles solistina dueti Voice liikmena (toona 21. koht).
 • Eestit esindanud Sahlene oli varem olnud Eurovisiooni laval taustalauljana (Jeruusalemmas 1999 ja Stockholmis 2000). Ta laulis tausta ka 2016. aasta Eurovisioonil tollasele Austraalia esindusloole "Sound of Silence" ning 2019. aasta Suurbritannia laulule.
 • Rootsit esindanud Afro-Dite kolme taustalaulja seas olid tuntud lauljad Michael 'Micke' Blomqvist ja Thérèse Löf, kes on kumbki korduvalt naasnud taustalauljana Eurovisioonile. Löf on olnud kvarteti One More Time liige ja esitanud Euroopa edetabelite tipus püsinud hittlaulu "Highland" (1992).
 • Taanit esindanud Malene taustagrupi osa liikmeid (õed Lei ja Lupe Moe) olid olnud eurolaval palju kordi varem, sealhulgas aastal 2000 Stockholmis, kui võistluse võitis Taani duo Olsen Brothers.
 • Põhja-Makedooniat esindanud Karolina Goceva naasis võistlusele solistina viis aastat hiljem, kui Eurovisiooni lauluvõistluse korraldas Soome.
 • Austria laulu "Say a Word" autor Alexander Kahr osales heliloojana taas 2013. aasta Eurovisioonil Malmös, kus tema lugu ei pääsenud poolfinaalist edasi finaali. Ka Horvaatiat esindanud laulu "Everything I Want" helilooja Milana Vlaović on hiljem Eurovisioonil osalenud (2009).
 • Hispaaniat esindanud Rosa taustalauljate seas oli lauljanna Gisela, kes naasis solistina Eurovisioonile 2008. aastal Belgradis, esindades Andorrat. Ta ei pääsenud poolfinaalist edasi finaali.
 • Bosnia ja Hertsegoviina taustalauljana oli Tallinnas laval lauljanna Tinka Milinović, kes esindas 2006. aastal Šveitsi ansambli Six4One liikmena (16. koht).
 • Malta laulu "7th Wonder" taustalauljad olid eestlannad Kaire Vilgats, Dagmar Oja, Liisi Koikson, Jelena Juzvik ja Airi Allvee. Solist Ira Losco naasis Eurovisioonile 2016. aastal Stockholmis.
 • Eestit esindanud laulu "Runaway" loojad Pearu Paulus, Ilmas Laisaar, Alar Kotkas ja Jana Hallas kirjutasid ka Eesti laulu aastal 2000 ning 2006.

Võistluskontserdi ajal viibis Saku Suurhallis arvukalt kõrgeid väliskülalisi nii teistest Euroopa Ringhäälingute Liidu liikmesorganisatsioonidest kui ka poliitikuid. Teiste seas jälgis saali loožis võistlust Eesti peaministri Siim Kallase ning teiste valitsusliikmetega Taani tollane peaminister, hilisem NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen.

Tulemused[muuda | muuda lähteteksti]

Jrk Riik Esitaja(d) Laul Koht Punktid
01 Flag of Cyprus.svg Küpros One "Gimme your love" 6. 85
02 Flag of the United Kingdom.svg Suurbritannia Jessica Garlick "Come back" 3. 111
03 Flag of Austria.svg Austria Manuel Ortega "Say a word" 18. 26
04 Flag of Greece.svg Kreeka Michalis Rakintzis "S.A.G.A.P.O" 17. 27
05 Flag of Spain.svg Hispaania Rosa López "Europe's living a celebration" 7. 81
06 Flag of Croatia.svg Horvaatia Vesna Pisarović "Everything I want" 11. 44
07 Flag of Russia.svg Venemaa Prime Minister "Northern Girl" 10. 55
08 Flag of Estonia.svg Eesti Sahlene "Runaway" 3. 111
09 Flag of Macedonia.svg Põhja-Makedoonia Karolina Gočeva "Od nas zavisi" 19. 25
10 Flag of Israel.svg Iisrael Sarit Hadad "Light a candle" 12. 37
11 Flag of Switzerland.svg Šveits Francine Jordi "Dans le jardin de mon âme" 22. 15
12 Flag of Sweden.svg Rootsi Afro-dite "Never let it go" 8. 72
13 Flag of Finland.svg Soome Laura Voutilainen "Addicted to you" 20. 24
14 Flag of Denmark.svg Taani Malene "Vis mig, hvem du er" 24. 7
15 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnia ja Hertsegoviina Maja Tatić "Na jastuku za dvoje" 13. 33
16 Flag of Belgium (civil).svg Belgia Sergio & The Ladies "Sister" 13. 33
17 Flag of France.svg Prantsusmaa Sandrine François "Il Faut Du Temps" 5. 104
18 Flag of Germany.svg Saksamaa Corinna May "I can't live without music" 21. 17
19 Flag of Turkey.svg Türgi Buket Bengisu & Group Safir "Leylaklar soldu kalbimde" 16. 29
20 Flag of Malta.svg Malta Ira Losco "7th Wonder" 2. 164
21 Flag of Romania.svg Rumeenia Monica Anghel & Marcel Pavel "Tell me why" 9. 71
22 Flag of Slovenia.svg Sloveenia Sestre "Samo ljubezen" 13. 33
23 Flag of Latvia.svg Läti Marie N "I wanna" 1. 176
24 Flag of Lithuania.svg Leedu Aivaras "Happy you" 23. 12
Võistluse toimumise asukoht: Saku SuurhallTallinn, Eesti

Hääletussüsteem[muuda | muuda lähteteksti]

Iga riik avaldas punktid 12, 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 oma kümne lemmiku poolt.

Punktitabel[muuda | muuda lähteteksti]

Riik Flag of Cyprus.svg Flag of the United Kingdom.svg Flag of Austria.svg Flag of Greece.svg Flag of Spain.svg Flag of Croatia.svg Flag of Russia.svg Flag of Estonia.svg Flag of Macedonia.svg Flag of Israel.svg Flag of Switzerland.svg Flag of Sweden.svg Flag of Finland.svg Flag of Denmark.svg Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Flag of Belgium (civil).svg Flag of France.svg Flag of Germany.svg Flag of Turkey.svg Flag of Malta.svg Flag of Romania.svg Flag of Slovenia.svg Flag of Latvia.svg Flag of Lithuania.svg
Küpros 3 12 6 10 6 4 1 4 3 12 8 4 8 4
Suurbritannia 12 7 6 4 5 6 2 8 6 7 6 1 8 2 10 8 5 8
Austria 1 1 7 5 12
Kreeka 12 1 8 6
Hispaania 7 2 4 6 6 12 7 6 12 12 7
Horvaatia 6 6 5 5 5 2 3 12
Venemaa 5 2 10 1 3 8 10 10 6
Eesti 7 3 5 3 6 2 12 10 8 10 4 4 8 2 2 6 12 7
Põhja-Makedoonia 3 4 1 5 12
Iisrael 5 1 5 1 2 10 5 5 3
Šveits 5 3 2 3 1 1
Rootsi 1 4 1 8 3 7 10 12 1 4 7 4 10
Soome 2 5 1 10 3 3
Taani 4 1 1 1
Bosnia ja Hertsegoviina 7 3 7 3 6 2 3 2
Belgia 4 1 7 3 4 2 10 2
Prantsusmaa 10 3 8 3 7 10 8 12 5 8 10 6 4 3 2 5
Saksamaa 1 2 2 1 3 3 4 1
Türgi 4 3 8 7 7
Malta 10 12 8 6 10 12 5 7 10 10 4 4 2 12 4 7 6 10 5 10 7 3
Rumeenia 8 8 5 12 12 8 4 1 7 6
Sloveenia 6 2 7 8 2 2 1 5
Läti 4 8 10 10 12 2 10 12 7 12 8 5 6 7 5 8 8 12 6 7 5 12
Leedu 4 2 6
Hääletussüsteem: punane: telefonihääletus; sinine: žürii; lilla: 50/50

Osalenud riigid[muuda | muuda lähteteksti]

██ Osalevad riigid
██ Riigid, mis on varem osalenud, kuid ei osalenud see aasta

Viited[muuda | muuda lähteteksti]