Tanel Padar

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Tanel Padar
Tanel Padar, 2006
Tanel Padar, 2006
Sünninimi Tanel Padar
Sünniaeg 27. oktoober 1980 (37-aastane)
Uhtna[1], Lääne-Viru maakond, Eesti
Päritolu Eesti
Stiilid rokkmuusika, popmuusika
Pill kitarr
Tegev 1999–
Plaadifirma Padar Production
Seotud esitajad The Sun, Speed Free, Compromise Blue, Vallatud Vestid, Tanel Padar Blues Band, Tanel Padar

Tanel Padar (sündinud 27. oktoobril 1980 Uhtnas[2]) on eesti laulja ja laulukirjutaja.

Tanel Padar on õppinud klarnetit ja saksofoni, laulnud kiriku-, laste- ja poistekooris, tegelenud rahvamuusika ja võistlustantsuga. Laiem tuntus saabus võitudega konkursil "Kaks takti ette" (1999) ja Eurovisiooni lauluvõistlusel (2001).

Tanel Padar oli ansambli Speed Free looja. Ansambli esimene plaat ilmus 2001. aasta mais ja kandis nime "Woman Knows". Kõik Speed Free lood kirjutas Tanel ise. Speed Free võitis 2001. aastal Saku Suurhallis toimunud Eesti Muusikaauhindade jagamisel Aasta Uus Tulija auhinna.

Hiljem on ta loonud ansamblid The Sun, Tanel Padar Blues Band ja omanimelise ansambli Tanel Padar, mille debüütalbum "Parem veelgi[3]" ilmus 2017. aasta detsembris.

Saavutused ja tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1999 võitis ta noorte lauljate konkursi "Kaks takti ette". Aastal 2000 osales ta taustalauljana Eda-Ines Etti Eurovisioonilaulus "Once in a Lifetime".

Aastal 2001 võitis Tanel Padar koos Dave Bentoniga lauluga "Everybody" Eurovisiooni lauluvõistluse.

2003. aastal võitis Tanel Padari lugu "Unistus (As my life goes on)" Eesti popmuusika auhinnagalal Kuldne Plaat aasta raadiohiti auhinna.

2006. aasta Eesti muusikaauhindade jagamisel võitis Tanel Padar & The Sun viieteistkümnest võimalikust auhinnast viis, saades muuhulgas Aasta Albumi ja Aasta Ansambli auhinna. Veel saadi parimaks rockartistiks, parima hittloo valmistajaks ja edukaimaks uueks tulijaks. Samal aastal pärjati Tanel Padar & The Sun galal Kuldne Plaat aasta uustulnukaks.

2007. aastal võitis Tanel Padar & The Sun Eesti muusikaauhindadel aasta albumi, aasta rockartisti ning aasta ansambli auhinnad albumiga "100% rock'n'roll". Kuldne Plaat austasustas bändi samuti aasta albumi ja aasta meesartisti tiitliga.

2009. aasta tõi Eesti muusikaauhindade jagamisel auhinnariiulisse aasta rahvalemmiku tiitli ning Kuldse Plaadi galal tunnistati album "Unisex" aasta albumiks.

2013. aasta kevadel osales Padar TV3 teleshows "Su nägu kõlab tuttavalt" ja jõudis finaalis teisele kohale. Finaalsaates kehastas Tanel oma õde Gerli Padarit.[4]

2014. aasta kevadel osales Tanel Kanal 2 kevadises suursaates "Laula mu laulu".[5]

15. mai 2014 võitis ta Eesti Meelelahutusauhinna kategoorias Aasta Meelelahutaja.

2016. aastal sai Tanel Padar Valgetähe V klassi teenetemärgi.[6] Auhinnagalal Kuldne Plaat pärjati Tanel aasta meesartistiks ning Tanel Padar & The Sun võitis aasta ansambli tiitli.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tanel Padar kukkus 1997. aasta suvel 17-aastasena Haljala keskkoolist välja, samal aastal kui tema õde Gerli selle lõpetas. Taneli vanem õde Gerli Padar on samuti populaarne laulja, kes oli tuntud juba enne Tanelit.

Tanel Padaril oli suhe Eda-Ines Ettiga. 16. mail 2003 abiellus ta endise modelli Katarina Kaldaga, kellel on eelnevast kooselust poeg Andrei. Nende lahkuminek avalikustati juunis 2006 ja abielu lahutati 12. juunil 2007. Hiljem oli tal suhe Evely Ventsliga. Tema järgmine elukaaslane oli Kristel Mardisoo.

Tanelil on olnud kaks autot: Ford Mustang ja Audi A4 2.0 TFSI quattro S line, millega 2007. aasta 30. juuni varahommikul ta tabati purjuspäi autojuhtimiselt ja kiiruse ületamiselt (lubatud oli 50 km/h, aga Tanel sõitis 75 km/h). Ta jäi kolmeks kuuks juhiloast ilma[7]. 2008. aastal ostis ta uue auto Jeep Commanderi, mis maksis ligikaudu 700 000 krooni[8].

2012. aasta sügisest õppis Tanel Padar Tallinna Täiskasvanute Gümnaasiumis, mille lõpetas 2015. aastal. Sügisel 2016 asus õppima Estonian Business Schooli.

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Tanel Padar & Speed Free[muuda | muuda lähteteksti]

  • "Woman Knows" (Global Music Group; 2001)

Tanel Padar & The Sun[muuda | muuda lähteteksti]

Vallatud Vestid[muuda | muuda lähteteksti]

Tanel Padar Blues Band[muuda | muuda lähteteksti]

Tanel Padar[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]