Kaire Vilgats

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kaire Vilgats esinemas Harjumäel 20. Augusti väljakul
Foto: Ave Maria Mõistlik, 20. august 2019

Kaire Vilgats (sündinud 11. jaanuaril 1976 Pärnus) on eesti laulja ja näitleja.

Muusikaline tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Lapsena õppis Kaire Vilgats muusikakoolis akordionimängu. Soololauluga hakkas ta tegelema teismeeas, kui esines solistina Endla teatri laval oma kooli, Pärnu Ülejõe kooli vilistlaste kokkutuleku aktusel. Pärast keskkooli püüdis Vilgats 1994. aastal pääseda EMTA lavakooli ja asuda õppima näitlejaerialale XVII lennu koosseisus, ent ei läbinud valikusõela. Aasta hiljem asus ta õppima Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis pop-jazz-laulu Silvi Vraidi juhendamisel. Ta osales kooliajal Mare Väljataga juhendatava kvinteti tegevuses.

Esimese suurema avaliku ülesastumise tegi ta 1997. aastal Anneli Tõevere taustalauljana ning 1998. aastal konkursil "Eurolaul 1998". 1999. aastal pälvis Vilgats Eesti Televisiooni lauluvõistluse "Kaks takti ette" finaalis 3. koha (Tanel Padari ja Eda-Ines Etti järel) lauluga "Ain't No Sunshine". Teatritöö debüüdi tegi ta koorilauljana Tallinna Linnahallis 1999. aastal etendunud muusikalis "La Cage aux Folles", millele on järgnenud rollid paljudes muusikalides ning mõningates sõnalavastustes. Kaire Vilgats on olnud Eesti Nuku- ja Noorsooteatri muusikaline juht. Ta on mitme bändi solist, näiteks Estraadiraadio, Waigla Bros jm. Ta astub sageli üles ka taustalauljana ning on Eestit enim arv kordi Eurovisiooni lauluvõistlusel esindanud esineja. Tema lavapartner taustaridades on sageli olnud kooliõde Dagmar Oja, aga ka näiteks Marvi Vallaste, Rolf Roosalu, Marilin Kongo, Jelena Juzvik jt. Ta on sageli Anne Veski, Ivo Linna jpt artistide püsiv taustakoori liige.

Vilgats on kirjutanud mõne poplaulu, näiteks Maikeni esitatud "Sinule" ning loonud ja kohandanud muusikat mõningatele teatrilavastusetele.

Teatritöö[muuda | muuda lähteteksti]

Kaire Vilgats on näitlejana kõige sagedamini astunud üles värvikates karakterrollides, mistõttu teatrikriitik Pille-Riin Purje on teda rahvusooperi Estonia lavastuse "Karlsson katuselt" arvustuses nimetanud Eesti groteskikuningannaks. Keskseim ja läbiv roll on Vilgatsil olnud Vanemuise teatris etendunud muusikalis "Viiuldaja katusel" (Golde).

2006. aastal nomineeriti ta Eesti Teatriliidu aastapreemiate valimisel kõrvalosa kategoorias Ampsi rolli eest muusikalis "Romeo ja Julia", kuid ta ei võitnud. Eesti Nuku- ja Noorsooteatris on Vilgats pälvinud kolleegipreemiaid.

Olulisemate rollide loetelu:

Nimetatutele lisaks on ta koorilauljana osalenud muusikalides "La Cage aux Folles", "Evita" ja "Cabaret" ning mitmes kohaliku tähtsusega muusikaprojektis. Kaire Vilgats on ka Showstoppersi kabareeprogrammi "Teid kutsub kabaree!" (esietendunud 2017) peaosaline. Ta on animafilmide dublaažinäitleja ning on juhendanud dublaaži tegevaid lauljaid.

Saavutused ja plaadid[muuda | muuda lähteteksti]

Kaire Vilgats laulab albumil "Family. We are Family" (2003) koos teiste tuntud lauljatega (Nele-Liis Vaiksoo, Maiken, Lauri Liiv, Lauri Pihlap jt), kellega moodustati sajandi algusaastail ansambel Family.

Kaire Vilgats on laule salvestanud paljude ansamblite ja orkestritega, nende seas Eesti Politseiorkestri ja Estraadiraadioga ning ansamblitega nagu Kukerpillid jm. Tema hääl kõlab mitme muusikali, näiteks "Romeo & Julia" ning "Libahunt" stuudioplaadil. Ka on tema esituses laule avaldatud mitmesugustel kogumikplaadidel.

Ta on osalenud meelelahutussaates "Su nägu kõlab tuttavalt" ning ka juhendanud seal osalevaid artiste.

Eurovisiooni lauluvõistlus[muuda | muuda lähteteksti]

Kaire Vilgats on Eurovisiooni lauluvõistlusel osalenud taustalauljana. 2020. aasta seisuga olnuks ta kokku seitsme esitusega (s.t 2020. aasta lauluvõistlus jäi koroonaviiruse pandeemia tõttu ära) kõige rohkem kordi võistlusel osalenud Eesti laulja, edestades Dagmar Oja (kuus osalemist koos ärajäänud 2020. aasta võitlusega) ja Jelena Juzviki (neli osalemist) ning Marilin Kongot ja Kaido Põldmad (kolm osalemist).

Eesti Eurovisiooni eelvoorudes on Kaire Vilgats taustalauljana osalenud peaaegu igal aastal alates 1998 rohkem kui paarikümnes esituses. Ta on lisaks võitjatele tausta laulnud näiteks Maian Kärmasele, Hedvig Hansonile, Lauri Liivile, Sahlene'ile, Maikenile, Vanilla Ninjale jpt artistidele. Solistina on Vilgats konkursil astunud üles vaid kahel korral, debüteerides aastal 1998 duetis Lauri Liiviga laulus "Kristallid" ning aastal 2009 koos ansambliga KÖÖK ja looga "Üürnik".

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Kaire Vilgats oli abielus muusikaprodutsent Johannes Lõhmusega (lahutatud 2015), neil on kaks poega ja tütar.

Vilgatsi ema on Eesti Rahvusringhäälingu tele- ja raadioajakirjanik Ester Vilgats.

Muu tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Kaire Vilgats on olnud Tartu maratoni üks esindusisikuid ning osalenud avatud raja suusasõidul. Ta on avameelselt rääkinud oma kaaluprobleemidest, mistõttu on teda kaasatud osalema ka muudele spordivõistlustele. Koostöös Dagmar Ojaga ilmus kirjastuse Pilgrim all 2020. aastal raamat "Ilusad suured tüdrukud", milles käsitletakse kaaluprobleemidega naiste isiklikke kogemusi hakkamasaamisest nii laval kui ka elus.

Vilgats on juhtinud Eesti Televisiooni saateid "Pühapäevitaja" (2003) ja "Tähelepanu, start!" (2013).

2017. aastal alustas ta Tallinna Ülikoolis õpinguid sotsiaaltöö erialal.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]