Kaire Vilgats

Allikas: Vikipeedia
Kaire Vilgats Alexela Kontserdimajas 2022. aastal

Kaire Vilgats (sündinud 11. jaanuaril 1976 Pärnus) on eesti laulja, näitleja ja muusikapedagoog.

Kaire Vilgats esinemas Harjumäel 20. Augusti väljakul 20. augustil 2019

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Lapsena õppis Kaire Vilgats lastemuusikakoolis akordionimängu. Teismeeas esines ta solistina Endla teatri laval oma kooli, Pärnu Ülejõe kooli vilistlaste kokkutuleku aktusel. Pärast keskkooli proovis Vilgats 1994. aastal pääseda EMTA lavakunstikooli, ent ei läbinud valikusõela. Aastatel 1995–1998 õppis ta Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis pop-jazz-laulu Silvi Vraidi juhendamisel. Ühtlasi laulis ta Mare Väljataga juhendatavas kvintetis.

2017. aastast õppis ta Tallinna Ülikoolis sotsiaaltööd.

Töö ja looming[muuda | muuda lähteteksti]

Esimesed suuremad avalikud ülesastumised olid tal 1997. aastal Anneli Tõevere taustalauljana ja 1998. aastal konkursil "Eurolaul 1998". 1999. aastal saavutas Vilgats Eesti Televisiooni lauluvõistluse "Kaks takti ette" finaalis 3. koha (Tanel Padari ja Eda-Ines Etti järel) lauluga "Ain't No Sunshine".

Teatridebüüdi tegi ta koorilauljana Tallinna Linnahallis 1999. aastal etendunud muusikalis "La Cage aux Folles", millele on järgnenud rollid paljudes muusikalides ja sõnalavastustes. Kaire Vilgats on töötanud Eesti Nuku- ja Noorsooteatri muusikalise juhina. Ta on mitme muusikakollektiivi solist, näiteks Estraadiraadio, Waigla Bros jm. Ta astub sageli üles taustalauljana ning on Eestit enim arv kordi Eurovisiooni lauluvõistlusel esindanud esineja. Tausta on ta sageli laulnud koos kooliõde Dagmar Ojaga, aga ka näiteks Marvi Vallaste, Rolf Roosalu, Marilin Kongo, Jelena Juzviki ja teistega. Ta on sageli olnud Anne Veski, Ivo Linna ja teiste rahva lemmiksolistide taustalaulja.

Vilgats on kirjutanud mõne poplaulu, näiteks Maikeni esitatud "Sinule", ning loonud ja kohandanud muusikat teatrilavastustele.

Ta on õpetanud laulmist ja avalikku esinemist mitme muusikalise saatesarja ja lavateose osalejatele. 2022. aastast on ta WAF laulukooli vokaalpedagoog[1] ja 2023. aasta sügisest ka Rae valla Kindluse Kooli muusikaõpetaja.

Vilgats on juhtinud Eesti Televisiooni sarisaateid "Pühapäevitaja" (2003) ja "Tähelepanu, start!" (2013).

Ta on osalenud TV3 meelelahutussaates "Su nägu kõlab tuttavalt" nii võistlejana kui ka juhendanud saates esinejaid vokaalpedagoogina.

Muusika[muuda | muuda lähteteksti]

Eurovisiooni lauluvõistlus[muuda | muuda lähteteksti]

Kaire Vilgats on Eurovisiooni lauluvõistlusel osalenud taustalauljana. 2020. aasta seisuga olnuks ta kokku seitsme esitusega (st 2020. aasta lauluvõistlus jäi koroonapandeemia tõttu ära) kõige rohkem kordi võistlusel osalenud Eesti laulja, edestades Dagmar Oja (kuus osalemist koos ärajäänud 2020. aasta võistlusega) ja Jelena Juzviki (neli osalemist) ning Marilin Kongot ja Kaido Põldmad (kolm osalemist).

Eesti Eurovisiooni eelvoorudes on Kaire Vilgats taustalauljana osalenud alates 1998. aastast, kokku rohkem kui kolmekümnes esituses. Lisaks eelvoorude võidulugudele on ta tausta laulnud näiteks Maian Kärmasele, Hedvig Hansonile, Lauri Liivile, Maikenile, Rolf Roosalule, Vanilla Ninjale ja paljudele teistele.

Solistina on Vilgats konkursil astunud üles kolmel korral: 1998. aastal duetis Lauri Liiviga laulus "Kristallid" ning 2009. aastal koos ansambliga Köök ja looga "Üürnik". 2021. aasta võistlusel osales Vilgats duetis Dagmar Ojaga (Suured Tüdrukud), esitades laulu "Heaven's Not That Far Tonight". Ansambli Family liikmena ja laulu "Don't Ever Change" ühe kaasautorina oli ta laval 2003. aasta Eurolaulu konkursil.

2002. aastal esindas ta Ira Losco taustalauljana (koos Dagmar Oja, Liisi Koiksoni, Airi Allvee ja Jelena Juzvikiga) Eurovisioonil ka Maltat, kes sai tol aastal võistlusel lauluga “7th Wonder” Läti järel teise koha.[2]

2024. aastal kuulus ta Eurovisiooni lauluvõistluse Eesti žüriisse.[3]

Teater ja film[muuda | muuda lähteteksti]

Kaire Vilgats on näitlejana teinud üsna mitu värvikat karakterrolli, mistõttu teatrikriitik Pille-Riin Purje on teda rahvusooperi Estonia lavastuse "Karlsson katuselt" arvustuses nimetanud Eesti groteskikuningannaks. Üks Vilgatsi kaalukamaid teatrirolle on olnud Vanemuises etendunud muusikalis "Viiuldaja katusel" (Golde).

2006. aastal oli ta nomineeritud Eesti Teatriliidu aastapreemiale kõrvalosa kategoorias Ampsi rolli eest muusikalis "Romeo ja Julia". Eesti Nuku- ja Noorsooteatris on Vilgats pälvinud kolleegipreemiaid.

Rolle lavateostes[muuda | muuda lähteteksti]

Lisaks on ta koorilauljana osalenud muusikalides "La Cage aux Folles", "Evita" ja "Cabaret" ning mitmes kohaliku tähtsusega muusikaprojektis.

Kabareeprogrammid[muuda | muuda lähteteksti]

Kaire Vilgats on kabareeprogrammide "Teid kutsub kabaree!" (esietendunud 2017) ja "Kaire kreisi kabaree" (2023) tähtesineja.

2023. aastal esines ta koos Lauri Liivi ja tantsutrupiga Showstoppers revüüprogrammis "Paroodiarevüü", kus parodeeriti selliseid lavatähti nagu Anne Veski, Rammstein, Valeri Leontjev, Tarkan, Sabrina, ABBA, Ivo Linna, Maarja-Liis Ilus, Georg Ots, Silvi Vrait ja Beyonce.[4]

Filmirolle[muuda | muuda lähteteksti]

Ta on ka animafilmide dublaažinäitleja ning on juhendanud dublaaži tegevaid lauljaid.

Saavutused ja salvestised[muuda | muuda lähteteksti]

Kaire Vilgats laulab albumil "Family. We are Family" (2003) koos teiste lauljatega (Nele-Liis Vaiksoo, Maiken, Lauri Liiv, Lauri Pihlap jt), kellega moodustati sajandi algusaastail ansambel Family.

Kaire Vilgats on laule salvestanud paljude ansamblite ja orkestritega, nende seas Eesti Politseiorkestri ja Estraadiraadioga, Kukerpillidega jne. Tema hääl kõlab mitme muusikali, näiteks "Romeo & Julia" ning "Libahunt" stuudioplaadil. Ka on tema esitatud laule mitmel kogumikplaadil.

Muu tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Kaire Vilgats on olnud Tartu Maratoni üks esindusisikuid ning osalenud avatud raja suusasõidul. Ta on avameelselt rääkinud oma kaaluprobleemidest, mistõttu on teda kaasatud teavitustööd tegema ka muudele spordivõistlustele. Koos Dagmar Ojaga kirjutas ta raamatu "Ilusad suured tüdrukud" (Pilgrim 2020), milles käsitletakse (isiklike kogemuste varal) kaaluprobleemidega naiste hakkamasaamist nii laval kui ka argielus.

Stockholm Dieti reklaamnägu[muuda | muuda lähteteksti]

2019. aastal oli ta kaalulangetajate programmi Stockhkolm Diet üks reklaamnägusid Eestis. Varem 10 kilo maha võtnud Vilgats võttis nn Stockholmi dieediga maha veel 13 kilo.[6] Toitumisnõustajad ja treenerid on seda dieeti karmilt kritiseerinud, kuna sellega propageeritakse nälgimist: organismile normaalseks talitluseks vajalikest kaloritest endale vaid neljandiku lubamist. "Isegi koomas inimene vajab rohkem kaloreid – enamik energiast kulub meie kehal ju organite tööle. Selliste näljadieetide koht on ajaloo prügikastis," on öelnud personaaltreener Kristjan-Johannes Konsap.[7]

Teosed[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema ema on ajakirjanik Ester Vilgats.

Kaire Vilgats oli aastatel 2009–2015 abielus muusikaprodutsent Johannes Lõhmusega, neil on pojad Alfred ja Mihkel ning tütar Karin.[8]

2023. aastal põdes ta rinnavähki ja tervenes sellest.[9][10]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Kaire Vilgats WAF Laulukooli kodulehel. Vaadatud 14.02.2024.
  2. Malta viib taustalauljad reisile ETA/Õhtuleht.ee, 28.05.2002.
  3. Just nendest ekspertidest koosnes Eesti Eurovisioni žürii: punkte anti ka Iisraelile Kroonika/Delfi, 12.05.2024.
  4. Lavastuse "Paroodiarevüü" tutvustus Eesti Artistide Agentuuri kodulehel. Vaadatud 14.02.2024.
  5. "TREILER | Kummardus kultuskomöödiale „Siin me oleme"! Film „Suvitajad" esilinastub veebruaris". Kroonika. 27. jaanuar 2023. Originaali arhiivikoopia seisuga 27. jaanuar 2023. Vaadatud 27. jaanuaril 2023.
  6. Stockholm Diet. Kaire Vilgats avaldab nipi, millega ta kaotas 23 kilo!. (Sisuturundus.) Õhtuleht/Tervis, 29.04.2019.
  7. Personaaltreener hoiatab Kaire Vilgatsi dieedi eest: näljadieetide koht on prügikastis. Buduaar/TV3, 23.08.2019.
  8. "FOTOD | Milline hurmur! Kaire Vilgatsi poeg sai täisealiseks: kui kiiresti see saabus". Kroonika. Vaadatud 25. detsembril 2023.
  9. Silja Felt. Sünnipäevalaps Kaire Vilgats andis Paides oma elu esimese loengu, sama päeva hommikul teatas ta rinnavähi seljatamisest Kesk-Eesti TRE raadio koduleht. 12.01.2024.
  10. Anna-Maria Veidemann-Makko. Eksklusiivintervjuu | Kaire Vilgats hiljutisest vähidiagnoosist: mul oli kaks rasket hetke, tundsin end nagu väike mutukas ja meeleolu oli rusuv Õhtuleht.ee, 11.01.2024.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]