Euroopa Ringhäälingute Liit

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
EBU logo, mida kasutatakse alates 2012. aastast
EBU liikmesriigid

Euroopa Ringhäälingute Liit (inglise keeles European Broadcasting Union (EBU); prantsuse keeles L'Union Européenne de Radio-Télévision (UER)) on konföderatsioon, mille liikmeteks on 75 ringhäälinguorganisatsiooni 56 riigist, ning lisaks 43 ringhäälingut 25 riigist üle maailma, millega tehakse koostööd.

Ühenduse liikmed on raadio- ja telekanalid, enamasti avalik-õiguslikud ringhäälingud või erakanalid. Aktiivsed täisliikmed on peaaegu kõigis Euroopa ning Vahemere riikides, alates Alžeeriast Vatikanini. Koostööpartnerid on Kanadast, Jaapanist, Mehhikost, Indiast ja Hongkongist, ning paljudest muudest riikidest üle maailma. Ameerika Ühendriikidest on koostööpartnerid ABC, CBS, NBC, Rahvusringhäälingu korporatsioon ja Time Warner.

Eesti on EBU aktiivne liige 1992. aastast.

EBU kuulsaim projekt on Eurovisiooni lauluvõistlus, mida korraldab Eurovision Network. Osaleda saab selles iga riik, kes on EBU aktiivne täisliige. Võistlusel on osalenud ka Maroko ja Iisrael, mis kumbki pole geograafiliselt ega ka poliitiliselt Euroopa osa. Eurovision Network korraldab ka Eurovisiooni tantsuvõistlust ja Juunioride Eurovisiooni lauluvõistlust.

Enamik EBU ringhäälingutest edastab olümpiamänge ja FIFA Jalgpalli maailmameistrivõistlusi. Üks igal aastal edastatav üritus on Viini uusaastakontsert.

EBU signatuur, mida mängitakse enne EBU televisiooniürituste edastamist, rajaneb Marc-Antoine Charpentieri prelüüdil "Te Deum".

EBU raadioosakonna Euroradio signatuur rajaneb teemal Claudio Monteverdi ooperist "Orpheus". EBU raadio regulaarsete kontserdiülekannete algus oli 27. novembril 1967, mil Londonis Victoria Hallis toimus esimese rahvusvahelise raadiokontsertide hooaja avakontsert, mille vahendas 13 ringhäälingut Euroopas.

Eesti Raadio osaleb EBU raadioülekannete projektis Euroradio 1989. aastast. [1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Tiia Teder. "Euroraadio, maailma suurim kontserdisaal". Teater. Muusika. Kino.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]