Mine sisu juurde

Maian Kärmas

Allikas: Vikipeedia
Maian Kärmas
Sünninimi Maian-Anna Kärmas
Sündinud 25. veebruar 1978 (46-aastane)
Päritolu Eesti
Elukutse helilooja, laulusõnade autor, laulja, ajakirjanik
Veebileht www.myspace.com/maiankarmas
Maian Kärmas HeadReadi proosavõistulugemisel Tallinna Kirjanike Maja musta laega saalis
Foto: Ave Maria Mõistlik, 28. mai 2015

Maian-Anna Kärmas (sündinud 25. veebruaril 1978 Tallinnas) on eesti helilooja, laulusõnade autor, laulja ja ajakirjanik.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Kärmas on lõpetanud Tallinna Pedagoogikaülikooli prantsuse filoloogia erialal.

Erialaliselt täiendanud end Prantsusmaal[viide?].

Muusikategevus[muuda | muuda lähteteksti]

Laiemat tuntust on Kärmas kogunud Eurovisiooni lauluvõistlusega. Tema sõnadega laul "Everybody" võitis 2001. aasta Eurovisiooni lauluvõistluse Taanis. Ta on kirjutanud mitmeid laule Evelin Samuelile, kelle esitatud "Diamond of Night" Kärmase teksti ja taustalauluga pälvis 1999. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel Jeruusalemmas kuuenda koha.

Kärmas on osalenud Tallinna Linnahalli muusikalis "Hüljatud" ning osalenud muusikalide "Miss Saigon" ja "Oliver!" lavaletoomises, olles lavastaja assistent ja tõlke toimetaja. Kärmas on kirjutanud eestikeelse teksti ka Vanemuise teatris etendunud muusikali "Chess" esimese vaatuse finaalile.

2003. aastal ilmus Kärmase sooloalbum "Tuigutuled", mille materjali esitas Kärmas üle kogu Eesti toimunud autoriõhtutel. Sageli on Kärmas laval musitseerinud Evelin Samueli, Ülo Kriguli ja Ain Aganaga.

Kärmas paistab silma tundeküllaste esituste ning sellega, et suurem osa tema repertuaarist on ta enese kirjutatud. Aastal 2010 ilmus tema teine sooloalbum "Õnneleid". Kolmanda sooloalbumi "Sõnalõimijad" jaoks viisistas ta eesti luuleklassikat, album ilmus 2014. aasta lõpus. Selle järg, "Sõnalõimijad 2" ilmus 2024. aasta juunis.

Maian Kärmas oli 2017. aastal toimunud XII noorte tantsupeo "Mina jään" originaalmuusika ja laulutekstide looja ning lavastuse stsenaariumiidee kaasautor. Tantsupeo jaoks loodud originaalmuusika eest pälvis ta 2018. aasta veebruaris Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemia.

2023. aasta lõpus avaldas ta debüütromaani "Manilundila".

Ajakirjandustegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Maian-Anna Kärmas on olnud Vikerraadio saatejuht ning ta on Raadio Tallinna programmijuht.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Maian-Anna Kärmase vend Lieven-Mihkel Kärmas juhib Eesti Televisiooni populaarset telesaadet "Pealtnägija". Maian-Anna Kärmas elab Tallinnas.

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Albumid[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]