Dana International

Allikas: Vikipeedia
Dana International
Sünninimi Yaron Cohen
Sündinud 2. veebruar 1969 (55-aastane)
Päritolu Tel Aviv, Iisrael
Stiilid popp
Elukutse laulja
Tegev 1992

Sharon Cohen (heebrea keeles שרון כהן‎), tuntud kui Dana International (heebrea keeles דנה אינטרנשיונל‎) (sündinud 2. veebruaril 1969 Tel Avivis) on iisraeli poplaulja.

Ta sai tuntuks 1998. aasta Eurovisiooni lauluvõistluse võidulauluga "Diva". Ta on väidetavalt üks maailma tuntumaid transseksuaalseid kuulsusi. Tema lauljakarjäär algas 1992. aastal. Ilmunud on kaheksa albumit ja kolm koondalbumit, millega ta on üks Iisraeli edukamaid artiste. 2011. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel esindas Dana Iisraeli lauluga "Ding Dong", mis finaali ei pääsenud.

Karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

1992–1993. Dana International[muuda | muuda lähteteksti]

18-aastaselt teenis Cohen (seaduse silmis veel meessoost) elatist Iisraeli esimese drag queen'ina. Ta parodeeris paljusid kuulsaid lauljaid ja naisi. Ühe esinemise ajal avastas Coheni Offer Nissim, kes on Iisraelis tuntud DJ. Nissim produtseeris Coheni debüütsingli "Saida Sultana" ("Mu nimi ei ole Saida"), mis on satiiriline versioon Whitney Houstoni laulust "My Name Is Not Susan". Tänu sellele laulule algas Coheni karjäär elukutselise lauljana.

1993. aastal lendas Dana Londoni, et teha soovahetusoperatsioon, ja muutis nime ametlikult Sharon Coheniks. Uue nimega koju Iisraeli naastes andis Cohen välja oma esimese albumi "Danna International". See album tuli välja ka Kreekas, Jordaanias ja Egiptuses.

1994. "Umpatampa" ja aasta naisartist[muuda | muuda lähteteksti]

1994. aastal ilmus Dana teine album "Umpatampa", mis oli eelmisest veel edukam. Album sai plaatinaplaadiks ja seda müüdi üle 50 000 eksemplari. Tänu populaarsusele ja albumi edule sai Dana Iisraelis aasta naisartisti auhinna.

1995. Eurovisiooni lauluvõistlus[muuda | muuda lähteteksti]

1995. aastal proovis Dana täita oma lapsepõlveunistust esineda Eurovisiooni lauluvõistlusel. Tema esitatud laul "Layla Tov, Eropa" ("Head ööd, Euroopa") sai kohalikus eelvoorus teise koha, kuid sellest sai järjekordne hittsingel.

1996–1997. "Maganuna"[muuda | muuda lähteteksti]

1996. aastal ilmus Dana kolmas album – "Maganuna". Hoolimata sellest, et see ei olnud nii edukas nagu tema eelmised albumid, sai album müüginumbrite järgi kuldplaadiks. Albumil olid ka hitid "Don Quixote" ja "Waving". Järgmisel aastal töötas Dana koos Eran Zuriga albumi "Ata Havera Heli" kallal. Nad laulsid koos duetti "Shir Kdam-Shnati (Sex Acher)" ("Pre-Bed Song (A Different Kind of Sex)"), millest sai suur hitt.

1998. "Diva" ja Eurovisiooni võit[muuda | muuda lähteteksti]

Dana valiti Iisraeli esindama Eurovisiooni lauluvõistlusel lauluga "Diva". Õigeusklikud juudid ja teised konservatiivsete vaadetega inimesed olid Dana osalemisele Eurovisioonil vastu. 1998. aasta mais esines Dana lauluga "Diva" Birminghamis Eurovisiooni lauluvõistlusel ja võitis selle 172 punktiga.

Euroopas ilmus singel "Diva", millest sai hittlugu. "Diva" oli Suurbritannia edetabelis 11. kohal ning jõudis esikümnesse Rootsis, Belgias, Soomes, Iirimaal ja Hollandis. Albumit müüdi rohkem kui 400 000 üle maailma.

1999–2001. Laval kukkumine, Streisandi kaver ja uued albumid[muuda | muuda lähteteksti]

1999. aastal ilmus Danalt laul "Woman In Love", Barbra Streisandi kaveri, aga see ei saanud selliseks hitiks nagu "Diva". Mais 1999 osales Dana uuesti Eurovisioonil Jeruusalemmas vahenumbri peaesinejana. Ta laulis Stevie Wonderi laulu "Free". Samuti pidi ta üle andma võitjatele auhinna. Kui Dana rasket auhinda kandis, astus üks Rootsi helilooja kogemata Dana pika kleidi peale, mille tõttu kukkus Dana laval pikali üle miljardi televaataja ees. Väidetavalt on see üks mälestusväärsemaid hetki Eurovisiooni ajaloos.

Album "Free" ilmus Euroopas 1999. aastal.

2001. aastal ilmus Coheni seitsmes album "Yoter Ve Yoter" ("Veel ja veel").

2002–2006. "HaHalom HaEfshari"[muuda | muuda lähteteksti]

2002. aastal anti välja Dana uus plaat "HaHalom HaEfshari". 2005. aastal osales Dana Eurovisiooni juubeliüritusel Kopenhaagenis.

2007–... Tagasitulek muusikasse[muuda | muuda lähteteksti]

2007. aasta märtsis ilmus Dana album "Hakol Ze Letova".

Dana on 2008. aasta Iisraeli Eurovisiooni laulu viisi ja sõnade autor. Laulu esitaja oli Bo'az Ma'uda ning laul sai poolfinaalis viienda, finaalis üheksanda koha.

2009. aastal sai Danast "Kokhav Noladi" (Briti telesaate "Pop Idol" Iisraeli variant) žürii liige.

2011. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel osales ta lauluga "Ding Dong". Poolfinaalis sai ta 38 punktiga 15. koha ega pääsenud finaali.

2013. aastal ilmus uus hitt "Loca".

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Albumid[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]