Dana International

Allikas: Vikipeedia
Dana International
Dana International 2008 Eurovision.jpg
Info
Sünninimi Yaron Cohen
Sünniaeg 2. veebruar 1972 (45-aastane)
Päritolu Tel Aviv, Iisrael
Stiil(id) Pop
Amet(id) Laulja
Tegev 1992

Sharon Cohen (heebrea keeles שרון כהן‎) tuntud kui Dana International (heebrea keeles דנה אינטרנשיונל‎, sündinud nimega Yaron Cohen 2. veebruaril 1972) on iisraeli poplaulja.

Ta sai tuntuks 1998. aasta Eurovisiooni lauluvõistluse võiduga, lauluga "Diva". Ta on väidetavalt maailma üks tuntumaid transseksuaalist kuulsusi. Ta karjäär algas aastal 1992. Ilmunud on kaheksa albumit ja kolm kogumikalbumit, millega ta on üks aegade edukamaid artiste Iisraelis. 2011. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel esines ta lauluga "Ding Dong", mis finaali ei pääsenud.

Karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

1992–1993: Dana International[muuda | muuda lähteteksti]

18-aastasena teenis Cohen (seaduse silmis veel meessoost) elatist Iisraeli esimese drag queen'ina. Ta parodeeris paljusid kuulsaid lauljaid ja naisi. Ühe esinemise ajal avastas Coheni Offer Nissim, kes on Iisraeli üks kuulsam DJ. Nissim produtseeris Coheni debüütsingli "Saida Sultana" ("Mu nimi ei ole Saida"), mis on satiiriline versioon Whitney Houstoni laulust "My Name Is Not Susan". Tänu sellele laulule algas Coheni karjäär elukutselise lauljana.

Aastal 1993 lendas Dana Londoni, et teha soovahetusoperatsioon ja muutis oma nime ametlikult Sharon Coheniks. Naastes koju Iisraeli uue nimega, ilmutas Cohen oma esimese albumi "Danna International". See album ilmus ka Kreekas, Jordaanias ja Egiptuses.

1994: "Umpatampa" ja aasta naisartist[muuda | muuda lähteteksti]

1994. aastal ilmutas Dana oma teise albumi "Umpatampa", mis oli eelmisest veel edukam. Album sai plaatinaplaadiks ja seda müüdi üle 50 000 eksemplari. Tänu oma populaarsusele ja albumi edule sai Dana Iisraelis aasta naisartisti tiitli.

1995: Eurovisiooni lauluvõistlus[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1995 proovis Dana täita oma lapsepõlveunistust esineda Eurovisiooni lauluvõistlusel. Ta laul "Layla Tov, Eropa" ("Head Ööd, Euroopa") sai rahvuslikus eelvoorus teise koha, kuid sellest sai järjekordne hittsingel.

1996–1997: "Maganuna"[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1996 Dana ilmutas oma kolmanda albumi "Maganuna". Hoolimata sellest, et see ei olnud nii edukas nagu tema eelmised albumid, sai album müüginumbrite järgi kuldplaadiks. Albumis olid ka hitid nagu "Don Quixote" ja "Waving". Järgmisel aastal töötas Dana koos Eran Zuriga albumi "Ata Havera Heli" kallal. Nad laulsid koos duette "Shir Kdam-Shnati (Sex Acher)" ja ("Pre-Bed Song (A Different Kind of Sex)"), millest sai suur hitt.

1998: "Diva" ja Eurovisiooni võit[muuda | muuda lähteteksti]

Dana valiti Iisraeli esindama Eurovisooni lauluvõistlusel lauluga "Diva". Õigeusklikud juudid ja teised konservatiivsete vaadetega inimesed olid vastu Dana osalemisele Eurovisioonil. 1998. aasta mais Dana esines lauluga "Diva" Birminghamis Eurovisiooni lauluvõistlusel ja võitis selle 174 punktiga.

Dana avaldas Euroopas singli "Diva", millest sai hittlugu. "Diva" oli Suurbritannia edetabelis 11s ja esikümnesse sai Rootsis, Belgias, Soomes, Iirimaal ja Hollandis. Albumit müüdi rohkem kui 400 000 üle maailma.

1999–2001: laval kukkumine, Streisandi cover ja uued albumid[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1999 Dana avaldas "Woman In Love", Barbra Streisandi coveri, aga see ei saanud selliseks hitiks nagu oli "Diva". Mais 1999 osales Dana uuesti Eurovisioonil Jeruusalemmas vahenumbri peaesinejana. Ta laulis Stevie Wonderi laulu "Free". Samuti pidi ta üle andma võitjatele auhinna. Samal ajal, kui ta kandis rasket trofeed, astus üks Rootsi heliloojatest kogemata Dana pika kleidi peale, mille tõttu Dana kukkus laval pikali üle miljardi televaataja ees. Väidetavalt on see üks mälestusväärsemaid hetki Eurovisiooni ajaloos.

Albumi "Free" avaldas ta Euroopas 1999. aastal.

Aastal 2001 avaldas Cohen oma seitsmenda albumi "Yoter Ve Yoter" ("Veel ja veel").

2002–2006: HaHalom HaEfshari[muuda | muuda lähteteksti]

2002. aastal ilmutas Dana uue plaadi "HaHalom HaEfshari". 2005. aastal osales Dana Eurovisiooni juubeliüritusel Kopenhaagenis.

2007–: tagasitulek muusikasse[muuda | muuda lähteteksti]

2007. aasta märtsis ilmutas Dana albumi "Hakol Ze Letova".

Dana on 2008. aasta Iisraeli Eurovisiooni laulu viisi ja sõnade autor. Laulu esitaja oli Bo'az Ma'uda ja see sai poolfinaalis viienda koha ja finaalis üheksanda koha.

Aastal 2009 sai Danast Kokhav Nolad'i (telesarja "Eesti otsib superstaari" Iisraeli variant) žürii liige.

2011. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel osales ta lauluga "Ding Dong".

Aastal 2013 ilmus uus hitt "Loca".

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Albumid[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Dana Internationali ametlik koduleht