2009. aasta Eurovisiooni lauluvõistlus

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Eurovisiooni lauluvõistlus 2009
Toimumise ajad
Finaal 16. mai 2009
1. poolfinaal 12. mai 2009
2. poolfinaal 14. mai 2009
Korraldus
Toimumiskoht Olimpiiski spordikompleks,
Moskva, Venemaa
Õhtujuhid Finaalis:
Alsou
Ivan Urgant
Poolfinaalides:
Natalja Vodjanova
Andrei Malahhov
Korraldaja Flag of Russia.svg Первый канал (Pervõi kanal)
Osalejad
Osalejate arv 42
Naasvad riigid Flag of Slovakia.svg Slovakkia
Eemalduvad riigid

Flag of San Marino.svg San Marino

Flag of Georgia.svg Gruusia
Eesti esindaja "Rändajad"
Urban Symphony (6. koht)
Hääletus
Hindamissüsteem Finaalis:
Iga riik paneb kokku rahvusliku žürii ning telefonihääletuse tulemuste põhjal järjestuse, milles kümme parimat riiki saavad punkte vastavalt 1–8, 10 ja 12.
Poolfinaalis:
Poolfinaalis osalevates riikides toimub telefonihääletus, mille tulemuste põhjal jagatakse kümnele riigile punkte vastavalt 1–9, 10 ja 12.
Võitja Norra Norra
"Fairytale"
Alexander Rybak

Eurovisiooni lauluvõistlus 2009 oli 54. Eurovisiooni lauluvõistlus, mis toimus 12., 14. ja 16. mail 2009[1] Venemaa pealinnas Moskvas.[2] Lauluvõistluse korraldajaks oli Vene riiklik telekanal Pervõi kanal. Võistluse toimumise asukohaks oli spordikompleks "Olimpiiskii". Lauluvõistlusel osales 42 riiki, nende hulgas naasis võistlusesse Slovakkia. [3] Sel aastal eemaldus lauluvõistlusest rahalistel põhjustel San Marino.[4] Ka Läti ja Gruusia teatasid esialgu eemaldumisest. Kuid EBU hiljem teatas mõlema riigi osalemisest. Olenemata sellest otsustas Gruusia hiljem eemalduda, pärast seda kui Euroopa Ringhäälingute Liit (EBU) lükkas tagasi Gruusiat esindava laulu, väites, et see rikub lauluvõistluse reegleid.[5] [6] [7] Lauluvõistluse reeglistikus tehti muudatusi, üle aastate anti õigus kaasa rääkida võitja valimisel rahvuslikel žüriidel, kelle sõna osakaal oli iga riigi punktides 50 protsenti. [8] [9] Võitjaks tuli Norra lauluga "Fairytale", kogudes 387 punkti (mis oli Eurovisiooni ajaloo suurim punktide arv). Teine oli Island ja kolmas Aserbaidžaan. Eesti sai 6. koha.

Toimumiskoht[muuda | muuda lähteteksti]

Venemaa Föderatsioon sai õiguse korraldada 2009. aasta Eurovisiooni lauluvõistlust tänu Venemaa esindaja Dima Bilani võidule 2008. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel Belgradis. Venemaa peaminister Vladimir Putin kinnitas lauluvõistluse toimumiskohaks riigi pealinna Moskva. [2][10] Pervõi kanal esitas EBU-le toimumiskohaks Moskva olümpiakompleksi Olimpiiskii. Euroopa Ringhäälingute Liit kiitis areena heaks ja kinnitas selle 54. lauluvõistluse toimumispaigaks. Areena peadirektor Vladimir Tšurilin lükkas ümber kuulujutud hädaabi rekonstruktsioonide osas, sõnades: "Seda ei muudeta Eurovisiooni lauluvõistluse jaoks. Me suudame mahutada nüüd 25 000 pealtvaatajat." [11]

Visuaalne disain[muuda | muuda lähteteksti]

Võõrustaja ringhääling Pervõi kanal esitles lauluvõistluse teemalogo 30. jaanuaril 2009. Logo on koostatud "fantaasialinnu" põhjal, mida saab kasutada mitmetes värvides. Sarnaselt varasemate aastatega kasutatakse teemalogo koos põhilogoga. Esimest korda alates aastast 2001. ei ole lauluvõistlusel teemat ega tunnuslauset.

Lauluvõistluse lava on disaininud New Yorgi disainer John Casey, kes koostas lava kaasaegse vene avangardi põhjal. Casey tööde hulka kuulub ka 1997. aasta Eurovisiooni lauluvõistluse lava ning on teinud kaasa 1994. ja 1995. aasta lava valmimisel.

Formaat[muuda | muuda lähteteksti]

Lauluvõistluse finaal toimus 16. mail 2009 Moskva spordikompleksis Olimpiiskii. Sellele eelnes kaks poolfinaali 12. ja 14. mail. [1] Kolmkümmend seitse riiki oli kinnitatud osalema kahes poolfinaalis ning "Suur nelik" (Prantsusmaa, Saksamaa, Hispaania ja Suurbritannia) ja Venemaa automaatsete finalistidena osalema finaali. Koos poolfinaalist edasipääsejatega osales lauluvõistluse finaalis 25 riiki.

Diskussioonid 2009. aasta formaadi üle said alguse EBU kohtumisel Ateenas, kus tehti ettepanek kaotada "Suure neliku" automaatsed kohad finaalist. Kuid see jäigi vaid ettepanekuks ning suur nelik osales eurovisiooni finaalis automaatsete finalistidena.

Hääletamine[muuda | muuda lähteteksti]

Finaalis koosnes iga riigi punktid 50% viieliikmelise rahvusliku žürii arvamusest ja 50% televaatajate hääletuse põhjal. Poolfinaalist kvalifitseerujate valimismeetod jäi samaks, mis eelmisel aastal. Üheksa edasipääsejat valis rahvas ning üks edasipääseja valiti rahvusliku žürii abil. Iga riigi žürii koosnes viiest avalikkusele tuntud inimesest, kellel kõigil on mingisugune seos muusikaga. Eesti žüriisse kuulusid Owe Petersell, Lea Liitmaa, Heidy Tamme, Elmar Liitmaa ja Ivan Makarov. [12]

Osalevad riigid[muuda | muuda lähteteksti]

Euroopa Ringhäälingute Liit (EBU) kinnitas 54. lauluvõistluse osalejateks 42 riiki, nende hulgas ka Slovakkia, kes naasis lauluvõistlusele pärast 11-aastast pausi. [3]

Iga riik otsustas ise millist protsessi kasutada valimaks riiki esindav laul. Enamus riigid kasutasid laulude valimisel rahvuslikku eelvooru, kus rahvas sai valida artisti, laulu või mõlemad. Mitmed riigid kasutasid ka niiöelda "sisemist valikut", kus esindatava laulu ja/või esindaja valis ringhääling ise.

Gruusia esialgselt teatas oma eemaldumisest 2009. aasta lauluvõistlusest protestiks protestiks Venemaa välispoliitika vastu 2008. aasta Lõuna-Ossetia sõjas, kuid otsustas naasta lauluvõistlusele inspireerituna võidust 2008. aasta Laste Eurovisiooni lauluvõistlusel ja seal Venemaalt saadud 12 punktist. Gruusia loositi osalema lauluvõistluse esimesse poolfinaali ning Gruusia ringhääling viis läbi rahvusliku eelvooru, mille võitjaks kuulutati Stefane & 3G lauliga "We Don't Wanna Put In". Laul sai suurt vastukaja, sest laulusõnad viitavad Venemaa Föderatsiooni peaministrile Vladimir Putinile. Euroopa Rahvusringhääling lükkas tagasi laulu põhjendades otsust liigse poliitilise seotusega, mis tähendab selget reeglite rikkumist. EBU pakkus Gruusia ringhäälingul muuta laulusõnu või valida uus laul, mis esindaks kaukaasia riiki lauluvõistlusel. Gruusia Rahvusringhääling keeldus muutmast laulusõnu või laulu, kinnitades, et laul ei sisalda poliitilist sõnumit. Seega Gruusia eemaldus lauluvõistluselt 11. märtsil 2009. EBU ei ole riigi eemaldumist kommenteerinud ja hetkel ei ole teada, kuidas Gruusia eemaldumine võib mõjutada riigi osalemist eelseisvatel lauluvõistlustel. [5][6][7]

2008. aasta lõpus ja 2009. aasta alguses käisid kuulujutud San Marino osalemise ja Monaco naasmise üle. Monaco rahvuslik ringhääling Télé Monte Carlo (TMC) kinnitas, et EBU ja ringhäälingu vahel on toimunud arutelu Monaco naasmise üle. Samal ajal olid liikvel kuulujutud, et San Marino ringhääling Radiotelevisione della Repubblica di San Marino (SMRTV) eemaldub lauluvõistluselt halva tulemuse tõttu 2008. aasta lauluvõistlusel. Hiljem SMRTV kinnitas eemaldumisest lauluvõistlusel, kuid mitte halva tulemuse tõttu, vaid finantsiliste probleemide tõttu. [4]

Läti ringhääling Latvijas Televīzija (LTV) teatas oma eemaldumisest 2009. aasta lauluvõistlusest 17. detsembril 2008. Kolm päeva pärast osalustähtaega. Selle põhjustas eelarvekärped rohkem kui 2 miljoni lati eest, mis ei võimaldanud Lätil maksta osalustasu. LTV kinnitas, et teatas EBU soovist eemalduda finantsiliste probleemide tõttu. LTV oli arutelus koos EBUga leidmaks võimalust hoida riik lauluvõistlusel. 20. detsembril 2008 LTV teatas, et Läti eemaldub lauluvõistluselt ning EBU ja Pervõi kanal on nõustunud jätta ringhäälingu hilise eemaldumise eest trahvimata. LTV teatas samal ajal oma soovist osaleda 2010. aasta võistlusel. 12. jaanuaril 2009 kinnitas EBU, et Läti siiski osaleb 2009. aasta lauluvõistlusel.

2009. aasta lauluvõistlusel osales kaks artisti, kes on ka varem eurolaval üles astunud. Üks naasvatest artistidest oli Chiara, kes on esindanud edukalt Maltat 1998. ja 2005. aastal, ning teine on Sakis Rouvas, kes esindas Kreekat 2004. aastal Istanbulis.

Finaal[muuda | muuda lähteteksti]

Lauluvõistluse finaal toimus Venemaa pealinnas Moskvas 16. mail 2009. Finaali õhtujuhtideks oli Alsou ja Ivan Urgant. Lauluvõistluse finalistid olid:

Jrk Riik Keel Esitaja Laul Tõlge Punktid Koht
01 Flag of Lithuania.svg Leedu inglise, vene Sasha Son "Love" Armastus 23 23.
02 Flag of Israel.svg Iisrael inglise, heebrea, araabia Noa & Mira Awad "There must be another way" Peab olema ka teine tee 53 16.
03 Flag of France.svg Prantsusmaa prantsuse Patricia Kaas "Et s'il fallait le faire" Ja kui see pidi saama tehtud 107 8.
04 Flag of Sweden.svg Rootsi prantsuse, inglise Malena Ernman "La Voix" Hääl 33 21.
05 Flag of Croatia.svg Horvaatia horvaadi Igor Cukrov "Lijepa Tena" Ilus Tena 45 18.
06 Flag of Portugal.svg Portugal portugali Flor-de-Lis "Todas as ruas do amor" Kõik armastuse tänavad 57 15.
07 Flag of Iceland.svg Island inglise Jóhanna Guðrún Jónsdóttir "Is It True" On see tõsi 218 2.
08 Flag of Greece.svg Kreeka inglise Sakis Rouvas "This Is Our Night" See on meie öö 120 7.
09 Flag of Armenia.svg Armeenia armeenia, inglise Inga & Anusch "Nor par" (Նոր Պար) Uus tants (Mu kallis) 92 10.
10 Flag of Russia.svg Venemaa ukraina, vene Anastassija Prõhhodko "Mamo" (Мамо) Ema 91 11.
11 Flag of Azerbaijan.svg Aserbaidžaan inglise Aysel & Arash "Always" Alati 207 3.
12 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnia ja Hertsegoviina bosnia Regina "Bistra voda" Selge vesi 106 9.
13 Flag of Moldova.svg Moldova moldova Nelly Ciobanu "Hora din Moldova" Moldova tants 69 14.
14 Flag of Malta.svg Malta inglise Chiara "What If We" Kui me 31 22.
15 Flag of Estonia.svg Eesti eesti Urban Symphony "Rändajad" 129 6.
16 Flag of Denmark.svg Taani inglise Niels Brinck "Believe Again" Usu jälle 74 13.
17 Flag of Germany.svg Saksamaa inglise Alex Swings Oscar Sings "Miss Kiss Kiss Bang" 35 20.
18 Flag of Turkey.svg Türgi inglise Hadise "Düm Düm Tek" 177 4.
19 Flag of Albania.svg Albaania inglise Kejsi Tola "Carry Me in Your Dreams" Vii mind oma unenägudesse 48 17.
20 Flag of Norway.svg Norra inglise Alexander Rybak "Fairytale" Muinasjutt 387 1.
21 Flag of Ukraine.svg Ukraina inglise Svetlana Loboda "Be My Valentine" Ole mu valentiin 76 12.
22 Flag of Romania.svg Rumeenia inglise Elena Gheorghe "The Balkan Girls" Balkani tüdrukud 40 19.
23 Flag of the United Kingdom.svg Suurbritannia inglise Jade Ewen "My Time" Minu aeg 173 5.
24 Flag of Finland.svg Soome inglise Waldo's People "Lose Control" Kaotamas kontrolli 22 25.
25 Flag of Spain.svg Hispaania hispaania, inglise Soraya Arnelas "La noche es para mí" See öö on minu 23 24.

Poolfinaalid[muuda | muuda lähteteksti]

Grupid[muuda | muuda lähteteksti]

30. jaanuaril 2009 otsustati loosi teel, millised riigid osalevad esimeses ja millised teises poolfinaalis. Sarnaselt eelmise aasta süsteemiga olid riigid jaotatud kuude gruppi vastavalt nende hääletustavadele eelnevatel aastatel. Loos korraldati, et riigid, kes annavad tavaliselt üksteisele kõrgeid punkte, ei osaleks samas poolfinaalis. Loosiga otsustati ka, et Saksamaa, Hispaania ja Suurbritannia hääletavad esimeses poolfinaalis ning Prantsusmaa ja Venemaa teises pooflinaalis.

Grupp 1 Grupp 2 Grupp 3
Grupp 4 Grupp 5 Grupp 6

Esimene poolfinaal[muuda | muuda lähteteksti]

Toimus 12. mail 2009 Automaatsetest finalistidest hääletasid selles poolfinaalis Saksamaa ja Suurbritannia.

Jrk Riik Keel Esitaja Laul Tõlge Punktid Koht
1 Flag of Montenegro.svg Montenegro inglise Andrea Demirović "Just Get Out of My Life" Lihtsalt kao mu elust 44 11.
2 Flag of the Czech Republic.svg Tšehhi inglise Gipsy.cz "Aven romale" Tule sisse, mustlane 0 18.
3 Flag of Belgium.svg Belgia inglise Copycat "Copycat" Järeleahvija 1 17.
4 Flag of Belarus.svg Valgevene inglise Petr Efimov "Eyes That Never Lie" Silmad mis iial ei valeta 25 13.
5 Flag of Sweden.svg Rootsi prantsuse, inglise Malena Ernman "La Voix" Hääl 105 4.
6 Flag of Armenia.svg Armeenia armeenia, inglise Inga & Anusch "Nor par" (Նոր Պար) Uus tants (Mu kallis) 99 5.
7 Flag of Andorra.svg Andorra katalaani, inglise Susanne Georgi "La teva decisió" Sinu otsus 8 15.
8 Flag of Switzerland.svg Šveits inglise Lovebugs "The Highest Heights" Kõrgeimad kõrgused 15 14.
9 Flag of Turkey.svg Türgi inglise Hadise "Düm Düm Tek" 172 2.
10 Flag of Israel.svg Iisrael inglise, heebrea, araabia Noa & Mira Awad "There must be another way" Peab olema ka teine tee 75 7.
11 Flag of Bulgaria.svg Bulgaaria inglise Krassimir Avramov "Illusion" Illusioon 7 16.
12 Flag of Iceland.svg Island inglise Jóhanna Guðrún Jónsdóttir "Is It True" On see tõsi 174 1.
13 Flag of Macedonia.svg Makedoonia makedoonia Next Time "Nešto što kje ostane"
(Нешто што ќе остане)
Midagi, mis jääb 45 10.
14 Flag of Romania.svg Rumeenia inglise Elena Gheorghe "The Balkan Girls" Balkani tüdrukud 67 9.
15 Flag of Finland.svg Soome inglise Waldo's People "Lose Control" Kaotamas kontrolli 42 12.*
16 Flag of Portugal.svg Portugal portugali Flor-de-Lis "Todas as ruas do amor" Kõik armastuse tänavad 70 8.
17 Flag of Malta.svg Malta inglise Chiara "What If We" Mis saaks, kui 86 6.
18 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnia ja Hertsegoviina bosnia Regina "Bistra voda" Selge vesi 125 3.
 • – Soome pääses finaali žürii otsusega.

Teine poolfinaal[muuda | muuda lähteteksti]

Teine poolfinaal toimus 14. mail 2009 Moskva Olimpiiskii spordikompleksis. Selles poolfinaalis said hääletada automaatsetest finalistidest Venemaa, Hispaania ja Prantsusmaa.

Jrk Riik Keel Esitaja Laul Tõlge Punktid Koht
01 Flag of Croatia.svg Horvaatia horvaadi Igor Cukrov "Lijepa Tena" Ilus Tena 33 13.*
02 Flag of Ireland.svg Iirimaa inglise Sinéad Mulvey & Black Daisy "Et Cetera" 52 11.
03 Flag of Latvia.svg Läti vene Intars Busulis "Probka" (Пробка) Liiklusummik 7 19.
04 Flag of Serbia.svg Serbia serbia Marko Kon & Milan Nikolić "Cipela" King 60 10.
05 Flag of Poland.svg Poola inglise Lidia Kopania "I Don't Wanna Leave" Ma ei taha lahkuda 43 12.
06 Flag of Norway.svg Norra inglise Alexander Rybak "Fairytale" Muinasjutt 201 1.
07 Flag of Cyprus.svg Küpros inglise Christina Metaxa "Firefly" Jaanimardikas 32 14.
08 Flag of Slovakia.svg Slovakkia slovaki Kamil Mikulcík & Nela Pocisková "Leť tmou" Lenda läbi pimeduse 8 18.
09 Flag of Denmark.svg Taani inglise Niels Brinck "Believe Again" Usu jälle 69 8.
10 Flag of Slovenia.svg Sloveenia inglise Quartissimo feat. Martina Majerle "Love Symphony" Armastuse sümfoonia 14 16.
11 Flag of Hungary.svg Ungari inglise Zoli Ádok "Dance With Me" Tantsi koos minuga 16 15.
12 Flag of Azerbaijan.svg Aserbaidžaan inglise Aysel & Arash "Always" Alati 180 2.
13 Flag of Greece.svg Kreeka inglise Sakis Rouvas "This Is Our Night" See on meie öö 110 4.
14 Flag of Lithuania.svg Leedu inglise Sahsa Son "Love" Armastus 66 9.
15 Flag of Moldova.svg Moldova moldova Nelly Ciobanu "Hora din Moldova" Moldova tants 106 5.
16 Flag of Albania.svg Albaania inglise Kejsi Tola "Carry Me in Your Dreams" Vii mind oma unenägudesse 73 7.
17 Flag of Ukraine.svg Ukraina inglise Svetlana Loboda "Be My Valentine" Ole mu valentiin 80 6.
18 Flag of Estonia.svg Eesti eesti Urban Symphony "Rändajad" 115 3.
19 Flag of the Netherlands.svg Holland inglise De Toppers "Shine" Helenda 11 17.
 • – Horvaatia pääses finaali žürii otsusel.

Kaardid[muuda | muuda lähteteksti]

██ Finalistid
██ Riigid, mis ei pääsenud finaali
██ Riigid, mis on ajaloos osalenud, kuid ei osale 2009. aastal
██ Riigid esimeses poolfinaalis.
██ Riigid teises poolfinaalis
██ Riigid, mis hääletavad esimeses poolfinaalis
██ Riigid, mis hääletavad teises poolfinaalis

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. 1,0 1,1 Gavin Murray. "Eurovision 2009: Provisional dates announced". esctoday.com, 21. mai 2008. inglise keeles..
 2. 2,0 2,1 Piret Kütt. "Putin: Eurovision toimub Moskvas". Õhtuleht Online, 21. juuli 2008. eesti keeles.
 3. 3,0 3,1 Victor Hondal. "Slovakia returns to Eurovision in 2009". esctoday.com, 24. september 2008. inglise keeles.
 4. 4,0 4,1 Barry Viniker. "San Marino leaves Eurovision Song Contest". esctoday.com, 18. detsember 2008. inglise keeles.
 5. 5,0 5,1 Kaspar Käänik. "Gruusia saatis Moskva Eurovisioni pikalt". ohtuleht.ee, 11. märts 2009. eesti keeles.
 6. 6,0 6,1 Kajar Kase, Jürgen Tamme. "Gruusia boikoteerib Eurovisiooni". 11. märts 2009. elu24.ee. eesti keeles.
 7. 7,0 7,1 Zaven Shegrikyan. "Georgia withdraws from Eurovision Song Contest 2009". esctoday.com, 11. märts 2009. inglise keeles.
 8. "Uuendus Eurovisionil: sõna saab žürii!". ohtuleht.ee, 14. september 2008. eesti keeles.
 9. Barry Viniker. "EBU confirms 50/50 vote for Eurovision Song Contest". esctoday.com, 8. detsember 2008. inglise keeles.
 10. Tuuli Aug. "Venemaa korraldab Eurovisiooni Moskvas". Eesti Päevaleht Online, 21. juuli 2008. eesti keeles.
 11. "Eurovision Song Contest 2009". esckaz.com. inglise keeles/vene keeles.
 12. Eveli Rebane. "Eesti žürii: olime kindlad, et Norra võidab". Õhtuleht, 18.05.2009.